Amerika je už v bankrote

Čím ďalej budú Spojené štáty čakať, tým bolestnejšia bude následná náprava. Spojené štáty musia razantne zjednodušiť a reformovať daňový systém, zdravotníctvo, penzijný systém aj finančný systém, z ktorých každý je v „poriadnom maléri”.

autor: Josef Němeček

„Žiadne ďalšie zvýšenie výdavkov, žiadne ďalšie znižovanie daní nepomôže Spojeným štátom získať zdroje na splatenie svojich dlhov. Pre permanentné uzatvorenie fiškálnej medzery potrebujú od tejto chvíle každoročne 14 percent hrubého domáceho produktu. To je v podstate celá príjmová strana dnešného rozpočtu, keďže federálne príjmy dosahujú 14,9 percenta HDP. Spojené štáty sú proste v reálnom bankrote,” uvádza vo svojom komentári pre agentúru Bloomberg profesor ekonómie na Bostonskej univerzite Laurence J. Kotlikoff.

Spojené štáty musia podľa profesora razantne zjednodušiť a reformovať daňový systém, zdravotníctvo, penzijný systém aj finančný systém, z ktorých každý je podľa neho v „poriadnom maléri”. To je podľa Kotlikoffa však stále ešte tá dobrá správa, pretože toto je možné.

V júli MMF zverejnil výročnú správu o americkej hospodárskej politike. Profesor z nej vyberá dva body, ktoré hovoria že „ku stabilizácii pomeru dlhu k HDP budú potrebné výrazne vyššie než započítané úspory v rozpočte” a že „uzatvorenie fiškálnej medzery vyžaduje permanentné ročné zdroje v rozpočte v rozsahu 14 percent HDP Spojených štátov”.

Fiškálnu medzeru definuje ako súčasnú hodnotu medzi projektovanými výdavkami vrátane tých na obsluhu oficiálneho dlhu a projektovanými príjmami vo všetkých nasledujúcich rokoch. Dnešné príjmy amerického rozpočtu predstavujú 14,9 % HDP.

„MMF teda tvrdí, že uzatvorenie fiškálnej medzery na príjmovej strane znamená bez obalu povedané okamžité zdvojnásobenie príjmových daní pri osobách aj pri firmách a zdvojnásobenie všetkých federálnych daní,” hovorí profesor. Taký krok by podľa neho umožnil USA realizovať tohtoročný prebytok rozpočtu na úrovni 5 % HDP namiesto 9% deficitu. „MMF hovorí, že také prebytky Spojené štáty musia v budúcich rokoch realizovať, pokiaľ chcú ovládnuť vývoj dlhu. A taktiež hovorí, že čím ďalej budú čakať, tým bolestnejšia bude následná náprava,” uviedol profesor.

Rozpočtový výbor amerického Kongresu zverejnil v júni dlhodobý výhľad vývoja rozpočtu, ktorý ukazuje na ďalší problém. „Z ich dát som spočítal fiškálnu medzeru 202 bilióna dolárov. To je viac ako 15-násobok oficiálneho dlhu,” uvádza Kotlikoff. Rozdiel však podľa neho nie je prekvapivý. „Kongres jednoducho desiatky rokov niekoľko výdavkov kategorizuje do položiek, ktoré ich držia mimo oficiálne číslo dlhu,” uvádza. „Príspevky do sociálneho systému Social Security FICA a benefity z neho by jednoducho mali byť nazvané prijaté úvery a splátky prijatých úverov. Fiškálna medzera si na túto skrývačku nehrá,” hovorí Kotlikoff.

CBO Kongresu, o jeho čísla sa profesor opiera, okrem iného dochádza k záveru, že do konca tohto roka deficit USA narastie na 62 % HDP. Ešte varovnejšia je júnová správa Ministerstva financií a poradcov administratívy prezidenta Baracka Obamu, ktorá bola odovzdaná zákonodarcom amerického Kongresu. Tá očakáva nárast dlhu na tohtoročných 13,6 bilióna amerických dolárov a do roku 2015 o ďalšiu bezmála polovicu k 19,6 bilióna dolárov. Pomer dlhu k HDP má tento rok stúpnuť na 93 % a do roku 2015 prekročí 100% úroveň na hodnotu 102 percent produktu krajiny. Ďalší tlak očakáva, až keď silné ročníky prídu do dôchodkového veku a budú vyžadovať zdravotné a sociálne príspevky. „Americká ekonomika zhromaždila 78 miliónov babyboomers, ich nároky zo sociálnych a zdravotných programov prekročia HDP na hlavu, ročné výdavky s nimi spojené dosiahnu 4 bilióny dolárov. Ekonomika za dvadsať rokov určite bude silnejšia, ako dnes. Ale nie dosť,” tvrdí Kotlikoff.

Tak dopadne každý, kto desiatky rokov aplikuje ponzi schému redistribúcie príjmov mladých k starým s prísľubom, že až budú starí oni, bude dosť mladých na pokračovanie tejto redistribúcie,” poznamenáva Kotlikoff. Spojené štáty podľa profesora majú k zvládnutiu fiškálnej medzery tri cesty: Astronomické zvýšenie daní, astronomické osekanie dôchodkového zabezpečenia dnešných babyboomers a alebo astronomické tlačenie peňazí na pokrytie týchto dlhov. „Zrejme sa dočkáme kombinácie všetkých troch ciest, ktorá so sebou ponesie vedľa daní, úrokových mier a spotrebiteľských cien taktiež rast chudoby. Trh s dlhopismi sa potom rozpadne, keď obchodníci zistia, že Grécko je len slabý odvar USA,” očakáva profesor.

„Iste sa nájdu stúpenci Keynesovskej doktríny, tvrdiacej, že ďalšie stimuly nedopadnú na našu schopnosť sa vysporiadať s deficitmi v dlhodobom horizonte. Fiškálna medzera je ale jednoducho kreditná karta vlády s každoročným strhnutím úrokov v rozsahu 14 percent HDP. Neplatenie úrokov bude vládam USA pripočítané. Nie je miesto pre ďalšie cesty bezbolestnej nápravy,”
uzaviera profesor Kotlikoff. Bývalý šéf Fedu Alan Greenspan tvrdí, že predpoklad o širokej, takmer neobmedzenej, schopnosti americkej vlády si požičiavať je chybný a krajiny to čoskoro pocítia v podobe zvyšujúcej sa ceny za financovanie ich rastúceho deficitu. „Doposiaľ ostávali významne utlmené typické faktory sprevádzajúce rastúce zadlženie, ako sú akcelerácie inflácie a dlhodobých úrokových sadzieb. To živí chybné sebauspokojenie a pocit, že je všetko v poriadku. Dlhodobé sadzby môžu razantne vzrásť, podobne ako to bolo v priebehu štyroch mesiacov v rokoch 1979/80, kedy vzrástli o štyri percentá,” uviedol Greenspan.

Stávku na kolaps trhu s americkými vládnymi dlhopismi  vyslovil tiež autor čiernych labutí Nicolas Nassim Taleb. Podľa neho by sa “mali investori vyhnúť akciám, držať čiastočne hotovosť a časť zabezpečiť proti inflácii”.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, CBO, MMF)

http://finweb.hnonline.sk/c1-45625620-amerika-je-uz-v-bankrote-span-class-koment-komentar-dna-span

This entry was posted in Zaujímavosti. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s