Rádio Svobodná Evropa překvapena Rusy: Vědec varuje před „tajnou“ americkou klimatickou zbraní

30. července 2010 – Ashley Cleek

V době, kdy Moskvané trpěli letos v létě vysokými teplotami, ruský politolog tvrdil, že Spojené státy mohou používat klimatické zbraně, aby změnily teploty a výnosy u úrody v Rusku a dalších středoasijských zemích. V posledním článku Andrej Arešev, náměstek ředitele Strategic Culture Foundation, napsal: „V tuto chvíli mohou klimatické zbraně dosahovat své zamýšlené kapacity a mohou být používány pro vyvolávání sucha, likvidaci úrody a vyvolávání různých anomálních fenoménů v jistých zemích.“

Článek převzaly publikace v celém Rusku, včetně „International Affairs“, časopisu vydávaného ministerstvem zahraničí, a státní zpravodajskou agenturou RIA Novosti. V telefonickém rozhovoru s RFE/RL Arešev jakoby se vzdával svých tvrzení, která uvedl ve svém článku, a řekl, že pouze předkládal teorii. „Především bych rád řekl, že to, co jsem v článku napsal, dokonce i citace, v žádném případě netvrdí, že jde o konečnou pravdu. Je to, chcete-li, spekulace, jinými slovy definice hypotézy,“ řekl Arešev.

Moskva se v současné době peče v rekordních teplotách. 29. července Moskva zaznamenal svůj nejteplejší den všech dob, kdy teplota dosáhla 39 stupňů. Ale Rusko není jedinou zemí, která trpí toto léto vlnou veder. Spojené státy také zaznamenávají rekordní teploty. 24. července dosáhla teplota ve Washingtonu DC 37,7 stupňů a místní meteorologické služby vydaly toto léto poprvé teplotní varování. Arešev souhlasí, že také ve Spojených státech je horko, ale poznamenává, že Spojené státy jsou výrazně jižněji, než Rusko, což znamená, že tak vysoké teploty tam nejsou tak překvapivé.

Americká Národní oceánická a atmosférická správa nicméně v červenci oznámila, že pozemské a oceánské teploty na celém světě byly na historickém maximu, od doby, kdy se v r. 1880 začaly globální teploty sledovat.

Konspirační teorie

V článku Arešev vyjádřil podezření na program HAARP, financovaný americkým ministerstvem obrany a univerzitou na Aljašce. HAARP, který byl dlouho cílem konspiračních teoretiků, analyzuje ionosféru a snaží se vyvinout technologie pro zlepšení radiokomunikace, špionáže a detekce raket. Arešev nicméně píše, že jeho skutečným cílem je vytvořit nové zbraně hromadného ničení, „aby bylo možné destabilizovat prostředí a zemědělské systémy v jiných zemích“.

Areševův článek také zmiňuje bezpilotní kosmický letoun X-37B, orbitální zkušební stroj, který Pentagon vypustil v dubnu 2010. Pentagon nazývá X-37B prototypem nového „kosmického letadla“, které může přepravovat lidi a vybavení na a z kosmických stanic. Arešev nicméně vznáší obvinění, že X-27B nese „laserové zbraně“ a může být klíčovým komponentem klimatického arzenálu Pentagonu. Pentagon nebyl ohledně komentáře bezprostředně k zastižení. Arešev také uvádí snahu americké vlády použít zastínění deštěm a mraky pro zablokování zásobovacích cest vietnamské armády během vietnamské války. Nicméně trval na tom, že není konspirační teoretik.

„Mé komentáře nebyly míněny jako obvinění USA nebo jakékoliv jiné země z toho, že vědomě ovlivňují Rusko,“ řekl Arešev. „To by bylo poněkud absurdní.“ Po dotazu, jestli také Rusko experimentuje s metodami kontroly klimatu, Arešev řekl, že proto, že není členem vlády, nemá o takových projektech informace.

www.osud.cz

This entry was posted in Zaujímavosti. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s