Hackeri zablokovali Wikileaks, dokumenty však uverejnia médiá

Prvé nelichotivé úsudky amerických diplomatov o osobnostiach svetovej politiky z archívu kontroverzného portálu Wikileaks prenikli na internet. Server, ktorý chce večer státisíce diplomatických depeší USA zverejniť, za svoju trúfalosť zaplatil masívnym elektronickým útokom, ktorý úplne zablokoval jeho webovú stránku.

Zakladateľ Wikileaks Julian Assange odmietol varovania USA, vo zverejnovaní tajných diplomatických informácii mieni pokračovať.

Zakladateľ Wikileaks Julian Assange odmietol varovania USA, vo zverejnovaní tajných diplomatických informácii mieni pokračovať. Autor: TASR

Časť tajných materiálov ale predsa len uzrie svetlo sveta – majú ich publikovať popredné svetové médiá. Niekoľko osobitných pikantných hodnotení z pera amerických diplomatov už na internet preniklo. Ruský premiér Vladimir Putin jepodľa nich alfa samec, zato prezident Dmitrij Medvedev, je ako politik pomalý a mdlý. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy je podľa publikovaných výňatkov cisár, ktorý je nahý, a afganský prezident Hamíd Karzaj je paranoik posadnutý konšpiráciami.

Svetové agentúry osobitne upozornili na hodnotenie talianskeho ministra zahraničia Franka Frattiniho, podľa ktorého zverejnenie americkej diplomatickej korešpondencie znamená “11. september svetovej diplomacie”.

Američania Poľsko varovali, Česko nie

Poľsko sa zverejnenia dôverných materiálov naopak neobáva. Americkí diplomati vopred informovali Varšavu, že tajné dokumenty možno obsahujú materiály z americko-poľského rokovania o umiestnení prvkov amerického protiraketového štítu v Poľsku. Washington rovnaké rokovania viedol aj s Prahou, ale podľa hovorcu českej diplomacie Víta Kolářa kvôli Wikileaks do Česka americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová nevolala.

Správcovia servera Wikileaks večer prostredníctvom svojho účtu na sociálnej sieti Twitter uviedli, že ich stránky boli vystavené elektronickému útoku nazývanému “distribuované odmietnutie služby” (DDOS). Neznámi autori server zaplavili takým množstvom požiadaviek, že ho úplne vyradili z prevádzky.

Ani tento útok vraj ale Wikileaks od úmyslu zverejniť tajné americké informácie nezastaví. Podľa serveru owni.fr, ktorý je blízky portálu Wikileaks, budú večer prvé informácie uverejnené v americkom denníku The New York Times, britskom denníku The Guardian, nemeckom týždenníku Der Spiegel, španielskom denníka El País a francúzskom Le Monde.

Assange odmieta varovania, uverejňovať bude postupne

USA odmietli so serverom Wikileaks vyjednávať, ale upozornili zakladateľa servera Juliana Assangea, že zverejnením dokumentov môže ohroziť životy ľudí. Assange na tlačovej konferencii v jordánskom Ammáne americké varovanie odmietol. Celkový počet kábelogramov odhadol na viac ako štvrť milióna.

Podľa britského denníka Sunday Telegraph Wikileaks neumiestni na internet všetky dokumenty naraz, ale bude ich postupne uverejňovať v tematických balíkoch po celý budúci týždeň. V prvej časti dokumentov by podľa listu mali byť informácie o bývalom juhoafrickom prezidentovi Nelsonovi Mandelovi, afganskom prezidentovi Hamídovi Karzajovi alebo o vodcoch Zimbabwe a Líbye Robertovi Mugabem a Muammarovi Kaddáfim.

V utorok by podľa denníka mali byť na internet uvedené dokumenty o Južnej a Severnej Kórei a o americkej väznici pre podozrenia z terorizmu na základni Guantánamo. Na stredu plánuje Wikileaks zverejnenie materiálov o Pakistane ao boji proti pirátom. Vo štvrtok sa objavia dokumenty o vzťahoch medzi USA a Kanadou, v piatok správy o korupcii v Afganistane. Budúci víkend by uverejňovanie mali uzavrieť balíčky informácií o Jemene a o Číne.

www.pravda.sk

This entry was posted in Zaujímavosti. Bookmark the permalink.

1 Response to Hackeri zablokovali Wikileaks, dokumenty však uverejnia médiá

  1. Milan Turek píše:

    Čo také by sma sa mohli dozvedieť, čo ešte nevieme? Že vrcholová politika je špinavá záležitosť, pretože ľudia čo ju robia si neumývajú ruky ani ústa? My odchovanci komunistickým režimom s vyhliadkou na radostnú budúcnosť, sme sa už dávno naučili čítať z kamenných tvárí budovateľov svetlejších zajtrajškov. Opäť ide o populistickú americkú propagandu so snahou odkloniť pozornosť od podstatných vecí tejto planéty.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s