Revolúcia “pobúrených” v Španielsku neustáva a naberá na organizovanosti

Puerta del Sol, utorok 23 júla-25

“¡De Norte sur de Este Oeste, la Lucha sigue, lo que cueste cueste!”Od severu k juhu, od východu k západu, boj pokračuje, bez ohľadu na cenu – tieto slová stále rezonujú v mojej hlave po troch dňoch opakovania znovu a znovu od desiatok tisíc nadšených  demonštrantov v Madride.

Minulý víkend došlo k najväčšej mobilizácii „Pobúrených” v Španielsku od 21. júna. To sa ukázalo byť rozhodujúce pre budúce stretnutie hnutia. Na rozdiel od príchodu marchas Populares indignadas v sobotu a hlavnej demonštrácii v nedeľu, 15-M hnutie konalo prvé sociálne fórum v pondelok, spája indignants z celého Španielska a Európy, aby diskutovali rad jednotných požiadavky a ďalších akcií. Zaujímavé je, že udalosti odhalili viac než len to, že indignados sú “nažive”, ako komentovali niektoré španielske noviny. Skutočnosťou je, že nie sú len živí – oni sú v skutočnosti viac organizovaní, ako kedykoľvek predtým. Nové myšlienky sa vytvorili rýchlo a množstvo veľkolepých akcií sa plánuje na jeseň tohto roku. A čo viac, vyzerá, že hnutie víťazí so svojim PR boji proti španielskej a európskej politickej a ekonomickej elite.

Picture

Charakter dobrej vôle indignados a konštruktívny prístup k anti-systémovým protestom získal ich medzinárodnú publicitu a sympatie drvivej väčšiny Španielov. Niet divu, že tento relatívny úspech na úrovni “srdce a mysli” sa zdá, že bude mať na vystrašené španielske úrady pravdepodobné následky, že hnutie bude mať v krajine legitimitu tradičného politického zriadenia. Ako  kombinovaná posádka EuropeanRevolution.net , TakeTheSquare.net and ROARMAG.org  sme boli v Madride po celý víkend – hovorili sme s demonštrantami a organizátormi v Retiro, písali sme poznámky, robili videá a fotografie počas pochodu zo stanice Atocha, skandovali slogany pri parlamente, a rozprávali sa celé noci na Sol. To, čo nasleduje je naša správa o neuveriteľne inšpiratívnych udalostiach posledných troch dní a očakávaný vývoj hnutia v strednodobom výhľade.

Sobota 23. Júla: Pochody prichádzajú do Madridu

Sobota 23.júla: marchas (pochody) dorazia do Madridu

Šli viac ako mesiac, po šiestich rôznych cestách z celého Španielska, veľa z nich prešlo 400 km a viac. Niektorí z pomerne blízkych miest, ako Segovia, ale iní chodili až z ďalekej Barcelony, ​​Valencie, alebo Cádiz. Radikálnemu historikovi to muselo vyzerať ako moderná reinkarnácia revolučných zástupov, ktoré pochodovali z Barcelony do Madridu v roku 1936, na vrchole španielskej občianskej vojny.

Ako náš súdruh Oscar nám pripomenul, na jeho vynikajúcom blogu, dnes už legendárny Columna Durruti sa snažil oslobodiť pueblos na ceste do hlavného mesta. Podobne marchas Populares indignadas sa snažili šíriť povedomie o 15-M hnutí a získať podporu na vidieku. Okrem toho, pochody slúžil ako spôsob, ako zahrnúť a dať hlas ľuďom, ktorí by inak boli vylúčení v dôsledku svojej zemepisnej polohy. Našťastie už nie je občianska vojna, a preto dnes už nie je žiadna potreba ozbrojených zástupov – umožňuje, aby marchas odohrávali v hravom a radostnom ovzduší. Keď sme prišli do Parque Norte privítať chodcov severnej cesty a pripojiť sa k zasadnutiu Medzinárodnej komisie, so zástupcami z Francúzska, Talianska, Nemecka a Ruska, našli sme malý mierový festival na cestách. Všade okolo bola hudba, tanec, rozhovory, debaty a maľovanie transparentov. Bolo ich tam prinajmenšom tisíc. Ich stany boli zriadené okolo malého bazénu, kde sa niekoľko psov šťastne bláznilo vo vode. Mnoho vyčerpaných chodcov bolo odpočinku v tieni, zatiaľ čo ostatní si užívali obed – opäť, dar solidarity od miestnych obyvateľov. Veľké zhromaždenie diskutovalo, aké správy a návrhy by mali byť odovzdané do národných zhromaždení naplánovaných cez víkend, zatiaľ čo naše menšie medzinárodné stretnutie preberalo spôsoby pomoci španielskej revolúcie stať sa globálnou.

Global revolution

Okolo 19,00 sme konečne opustili park a pochodovali smerom k Puerta del Sol. Posledných búrlivých 8 kilometrov bolo plné rozhorčených sloganov, ktoré sa dnes už po celom Španielsku udomácnili ako “¡el pueblo UNIDO, JAMAS sera vencido!”, “¡Que no, que no, que nos representan nie!”, A “¡-anti-anti-capitalista!”.  Napriek pochodu blokujúcemu hlavnú tepnu a zastávkam v mnohých križovatkách, mnohí vodiči trúbili na podporu.

Oveľa viac sa dočítate na:

http://dolezite.sk/Revolucia_poburenych_v_Spanielsku_neustava_a_nabera_na__118.html#ixzz1Tfp4MEa2

This entry was posted in Zaujímavosti. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s