Occupy Wall Street skoncuje s chamtivostí finančníků

„Devadesát devět procent“ společnosti začalo organizovat nenásilné protesty napříč Amerikou. Všichni lidé drží pospolu bez ohledu na svou rasu, postavení ve společnosti, bez ohledu na své politické názory a náboženství. Jsou mezi nimi levičáci i pravičáci, bílí i černí, nejchudší i bohatší, křesťané i muslimové. Jejich cíl je stejný jako ten ve Španělsku – skončit s chamtivostí a nenasytností zbývajícího jednoho procenta populace Ameriky. Demonstrace začaly 17. září 2011 v New York City pod názvem Occupy Wall Street, což volně přeloženo znamená Okupuj Wall Street. Ulice Wall Street je centrem mnoha hlavních amerických burzovních a neburzovních trhů, tedy je jedním z center amerického jednoho procenta vyvolených. Hnutí odporu nemá žádného vůdce. To newyorská policie známá pod zkratkou NYDP nedokázala zpočátku pochopit, když zažádala dav o jeho vydání. Lidé prostě odpověděli, že žádného vůdce nemají.

Organizace #OccupyWallStreet

Hnutí občanského odporu je velmi dobře zorganizovano a minimálně zde bychom mohli hledat pár ideových vůdců, kteří lidem naznačují směr. V pozadí událostí stojí někteří zkušení peacemakeři, kteří například v minulosti pracovali pro OSN jako pozorovatelé izraelsko-palestinského konfliktu v době největších bojů. Jsou mezi nimi ale i zkušení počítačoví hackeři, kteří se už měsíce nacházejí v hledáčku FBI, stále nedopadeni. Proslýchá se, že za Ocuppy Wall Street stojí známá skupina Anonymous, což je patrné i z profilu Saba na Twitteru, kterého FBI považuje za vůdce hackerské skupiny.

Z tohoto důvodu se nelze divit, jak moc dobře jsou protesty zorganizovány po technické stránce. Například hned od prvního dne si kdokoliv na světě mohl na Internetu přehrávat veškerou komunikaci newyorské policie v reálném čase, pro zájemce i s líbivou muzikou na pozadí. Aby policie nemohla zabavit mobilní telefony s cennými fotografiemi a videy, doporučovalo se, aby demonstranti využívali služeb Qik.com. Přímo na místě je „občanský televizní štáb“, který z centra událostí nepřetržitě dnem i nocí vysílá on-line přenos na Internetu. O hlavní chod se starají lidé z Pittsburghu a Minneapolis. Sledovanost se počítá v tisících. Hned druhý den se mezi demonstrujícími vyskytly návody, jak si zamaskovat obličej před přístroji na rozpoznávání obličeje, aniž by si ho museli zakrývat šátky a čepicemi. K takovému kroku je pravděpodobně dohnal sto padesát let starý zákon o maskování obličejů, díky kterému policie začala účastníky zatýkat na podnět newyorského starosty Bloomberga.

Na počátku byli Adbusters

První výzva ke svolání demonstrací se objevila v časopisu Adbusters, kolem kterého se sdružuje stejnojmenná kanadská antikonzumní organizace, jejímž cílem je prostřednictvím „kulturního jammování“ rozhýbat existující mocenské skupiny a podílet se na změně současného informačního toku. Výzva Adbusters vybízí Američany, aby se inspirovali událostmi z egyptského Tahrir Square a ze Španělska. Vybízí je, aby postavili stany na Wall Street, ve finančním centru Ameriky, a začali oblast po několik měsíců okupovat. Je na čase, aby KORPORATOKRACII v zemi nahradila skutečná DEMOKRACIE. Americká vláda si musí vybrat mezi vůlí lidu a ziskem z korporací.

Okupace Wall Street by mohla stát na počátku nové sociální dynamiky v Americe, kde by lidé mohli dosáhnout všeho, co chtějí. Například by se mohlo začít s demontáží tisícovky amerických vojenských základen po celém světě. Mohl by se obnovit bankovní zákon Glass-Steagall Act, který americkým bankám zakazoval vykonávat současně služby přijímaní depozit a poskytování půjček a platebních transakcí na straně jedné a investiční obchody na straně druhé. Smyslem zákona bylo zabránit hazardnímu nakládání s vklady, který způsobil finanční krizi ve třicátých letech minulého století. De facto tehdy vznikly dva typy bankovnictví – komerční a investiční. Podle serveru byznys.ihned.cz zdi mezi komerčním a investičním bankovnictvím padly v roce 1999, což vedlo ke vzniku velkých monster typu Citigroup a nástrojů, které od roku 2007 ohrožují samotný finanční systém. Původně se očekávalo na Wall Street až 90,000 účastníků, první den jich ale dorazilo kolem tisícovky. Od té doby se jejich počty zvyšují a demonstrace se přenášejí i do okolních měst, jmenujme Chicago, Cleveland, Michigan, Minnesotu, St. Louis, Boston, New Jersey, Philadelphii, New Orleans, Atlantu, Orlando, Dallas, Houston, Phoenix, Denver, Las Vegas, Los Angeles, Sacramento, San Diego či Seattle. Ze zahraničních měst se přidaly Brisbane, Manchester a Toronto.

viac sa dočítate: TU

This entry was posted in Zaujímavosti. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s