Ku Svetlu – Čerpanie z Prameňa

predchádzajúci článok

Žijeme v zvláštnej dobe, ktorá je bohatá na informácie rôzneho druhu, predsa však až nápadne chudobná na múdrosť. Vždy nové a nové informácie prichádzajú zo všetkých strán a valia sa na ľudí z médií a kníh ako vše strhujúca morská vlna; vlna, po ktorej ostáva prázdno, a to aj napriek pocitu naplnenia z “dobrej orientácie” v spoločenskom dianí. Veď človeku by nestačil deň, aby sa dozvedel o všetkom, čo sa udialo za posledné hodiny vo svete. Ba čo viac, nestačil by reálne žiť svoj život v prítomnosti, pretože by ho prežil v pozorovaní života. A to je nešťastie, ktorému mnohí podľahli. Je preto nutné pripomenúť v tejto dobe nasledovné: Múdrosť nespočíva v schopnosti poznať všetko, čo sa ponúka, ale v schopnosti poznať to, čo je pre človeka skutočne podstatné. Tým je na človeka kladená veľká miera osobnej zodpovednosti, aby skrze vlastnú duchovnú bdelosť a nezaťaženú slobodnú vôľu dokázal citom presne zvážiť, čo skutočne potrebuje poznať pre svoju prítomnosť i budúcnosť.

Množstvo informácií rozptyľuje pozornosť, a preto je potrebné prijímať len toľko informácií a poznatkov, koľko ich dokážeme duchovne spracovať a pospájať do hlbších súvislostí. Len taká informácia, s ktorou človek takto sám pracuje, a ktorú rozvíja vlastným úsilím, môže mu priniesť presvedčenie i múdrosť, pretože to predpokladá vlastné prežívanie jej obsahu. Na tomto mieste je potrebné doslova varovať každého dobrodruha i zvedavca pred nebezpečenstvom prílišného vystavovania sa vplyvu zbytočných informácií. Sú jedom, ktorý ničí všetko duchovné v človeku.

Každý by preto mal starostlivo bdieť na tým, čo ho obklopuje, a aké informácie na neho doliehajú. Aj zdanlivo nevinné počúvanie rádia počas dňa môže mať na ducha človeka v dôsledkoch zničujúci vplyv. Hodnota slova sa tým bagatelizuje a oslabuje jeho sila. Myšlienky a city sú odvádzané od Svetla k ničotnostiam. Od tohto stavu je už len krôčik k strate zmyslu života a následnému nešťastiu. A podobne je to aj s rozhovormi, vedenými tzv. duchovnými ľuďmi, na poli rozšíreného internetu. Preberajú, či skôr prepierajú sa v nich rôzne otázky “v duchu Pravdy”, ktoré sa tam nikdy nemali objaviť, pretože nemajú cenu. K čomu to všetko vedie, keď pozorujeme následky tohto počínania? K službe večným hodnotám, alebo splneniu vlastných prianí zainteresovaných? Vedia ľudia, ktorí toto praktizujú, komu tým skutočne slúžia? Senzačné nemusí byť pravdivé a skutočne potrebné! Na to treba dbať!

Skutočnú hodnotu majú len také informácie, podnety a dialógy, ktoré vedú pozornosť človeka k Pravde, teda k poznaniu pravého zmyslu života v jeho hlbších súvislostiach a zákonitostiach. Tu zohráva nezanedbateľnú úlohu napríklad poznanie histórie ľudstva či vlastného národa, ale aj poznanie obsahu duchovne inšpirovaných rozprávok.

Veľký dôraz sa preto duchovne kladie na človeka v tom, aby sa usiloval o trvalé spojenie so Svetlom, a nenechal si ho ničím pretrhnúť či oslabiť. Trvalá modlitba a myšlienky uprené ku Svetlu za každých okolností sú v tom najväčšou pomocou pre každého. K tomu sa pripája ešte jedno – trvalá práca so Slovom a Jeho večnými hodnotami, ktoré bolo na Zem prinesené. Toto Slovo v sebe obsahuje taký druh duchovného vyžarovania, aké človek potrebuje, aby na svojej ceste nezblúdil.

Nech teda množstvo informácií nikoho z nás neodvedie od tejto povinnosti. Ovocie sa potom iste čoskoro ukáže.

http://www.pre-ludskost.sk/

Zdroj

nasledujúci článok

This entry was posted in Filozofia života. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s