RUNA NAUDIZ (3)

predchádzajúci článok

Naudiz

Název runy Naudiz se překládá jako “potřeba”, nebo “nouze.” Tato nouze může být skutečná, ale mnohem častěji je pouze domnělá. Padne-li Naudiz při výkladu, může to znamenat, že pociťujeme v něčem nedostatek, nebo toužíme po naplnění něčeho. Naudiz často představuje nutkavou touhu, která nás zaslepuje, kalí nám rozum a svírá srdce. Tato potřeba má málokdy racionální základ. Něco nás vyvedlo z rovnováhy a my se ztrácíme v pocitech strachu a beznaděje. Dokážeme-li zastavit emoční chaos a soustředit svou pozornost, můžeme zjistit, že pomoc a zhojení jsou blíže, než se zdá. Tak se to říká v Anglosaské runové básni : Potřeba svírá srdce, ale může přinést pomoc a zhojení, dostane-li se jí pozornosti včas. Zkusme přijmout stav nouze jako příležitost k sebepoznání a k posunutí se dál.

Islandská runová báseň říká, že potřeba je bolem nevolnice. Naše “potřeby” nás často svazují a činí z nás nevolníky neschopné se rozhodnout. Severská tradice si vždy vážila odvahy. Odvaha byla mezi Germány ceněna jako jedna z největších ctností. Runa Naudiz nás vyzývá, abychom s odvahou přijali svůj osud a postavili se všemu, co by z nás chtělo očinit nevolníky. Většinu problémů lze řešit, to co řešit nejde bychom měli nést s hrdostí a odvahou. Jedním z oblíbených obrázků, které se malují na runové karty se symbolem Naudiz, je člověk, který v mrazivém počasí rozdělává oheň pomocí luku a dřev. Nejde tu pouze o podobnost postavení luku a třecího dřívka s runovým znakem, ale také o to, že se člověk na obrázku staví aktivně nepříznivým okolnostem, symbolizovaným špatným počasím.

Naudiz

Runa Naudiz je jednou z těch méně šťastných run a objeví-li se výkladu, je vždycky třeba zpozornit, protože obvykle značí nějakou potíž. Při práci s touto runou buďte opatrní. Vzpomínám, jak jsem nad ní během jednoho ze svých rituálů meditoval a pak si její kartu vystavil na pár dní na oltář. Chtěl jsem jí mít na očích, abych o ní dále přemýšlel. Od toho okamžiku však začala naše rodina pociťovat v mnohých věcech nedostatek a nouzi. Když jsem si uvědomil v čem je zakopaný pes a runu “deaktivoval” a schoval, potíže ustaly.

Použití v magii : Runa Naudiz se dá při čarování využít k překonání potíží a závislostí a k naplnění našich potřeb. Má v sobě totiž potenciál na vzpamatování se a nalezení vnitřních sil. Dá se samozřejmě použít i negativním způsobem, chcete-li potíže a závislosti na někoho seslat. V magii lásky by Naudiz mohl například pomoci vyvolat u někoho touhu a potřebu po vaší osobě. Tyto praktiky však nedoporučuji, neboť jsou nejen neetické, ale často se i vymstí.

Runě Naudiz prý vládne, poněkud zlověstná norna Skuld. Jako zlověstná byla však vnímána hlavně kvůli tomu, že vládne budoucnosti, která je vždycky nejasná a lidé nevědí, co od ní čekat. Budeme-li budoucnost i runu Naudiz chápat spíše jako příležitost, pak mnoho ze své zlověstnosti ztratí. Pomocí runy se lze také napojit na tajemnou germánskou bohyni noci Nott. Nott je dokonce jedním z alternativních názvů této runy. Také noc a temnota symbolizuje ztrátu orientace, bloudění a touhu po světle. Snad nás povzbudí, že synem Nott je bůh Dag, jehož jméno naopak znamená den.

Bohyně noci Nott

http://moje-kniha-stinu.blog.cz/1106/runa-naudiz

This entry was posted in Dejiny. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s