Dokonalý Korálový hrad – Byla při jeho stavbě porušena gravitace?

Fascinující Korálový hrad a jeho zahrada plná uměleckých děl vytesaných z kamene je pastvou pro oči. Stavba nacházející se na americké Floridě je však dodnes také velkým mystériem. Její autor Edward Leedskalnin ji měl totiž zbudovat zcela sám, což je z fyzikálního hlediska téměř nemožné! Uzavřel se před světem a vystavěl sídlo, nad nímž lidé jen krčí rameny. Jaké je jeho tajemství?

Stavba, která pohltila život jednoho člověka. Neuvěřitelný kamenný palác, jehož vznik je dodnes záhadou. Sídlo považované za domov jednoho z největších podivínů, jakého kdy svět poznal.To je monumentální „Korálový hrad“, nacházející se na americké Floridě, severně od města Homestead. Jeho tvůrcem je lotyšský bývalý lesní dělník Edward Leedskalnin (1887–1951), jenž měl hrad postavit jen za pomoci jednoduchých nástrojů. A skutečně, sousedé dosvědčují, že během prací muž téměř nevychází ven a neustále buduje své království. Jenže každého na první pohled zarazí jeho neuvěřitelné rozměry. Vždyť Edward použije na stavbu celkem 1100 tun kamene! Jen zdi jsou zbudovány z kvádrů, které váží až 8 tun a součástí stavby je také osmimetrový obelisk o váze 28 tun. Jak mohl jediný člověk něco takového vybudovat?

Zlomí ho žena

Celý příběh začíná v lotyšském hlavním městě Riga. Edward je jako dítě často nemocný, odstrkovaný, ale právě to mu otevře dveře do světa, ve kterém zůstane už po zbytek života. Jeho dědeček ho totiž naučí opracovávat horniny a chlapce nadchne. Když je Edwardovi šestadvacet let, potkává šestnáctiletou Agnes Scuffs a až po uši se zamiluje. Svojí životní lásku chce zpečetit snubním prstenem, jenže než se naděje, jeho půvabná nevěstinka zadupe sen o pohádkové svatbě do země. Edwarda si odmítne vzít noc před svatbou a své rozhodnutí neodůvodní. Protože jeho žhavé vzplanutí uhasí tak náhle, chlapec se už nikdy nevzpamatuje. Píše se rok 1912 a on odchází z rodné Rigy. Jeho cílovou destinací se stane Amerika, právě zde začne vést život, z něhož dodnes mrazí.

Zázračné vyléčení

Opuštěný Edward zamíří nejprve do Kanady, kde pracuje jako dřevorubec. Jenže po pár letech onemocní tuberkulózou. Odstěhuje se proto za příznivějším podnebím na Floridu a v roce 1939 zde kupuje 10 akrů (zhruba 40 400 metrů čtverečních) půdy. Nemoc zázračně ustoupí a on stráví další tři roky přenášením kamenných bloků z Florida City k Homestead, kde leží jeho pozemek. Celková vzdálenost je asi 16 kilometrů!

Edward používá starý přívěs, který je tažen traktorem jednoho z jeho mála přátel. Samotná doprava těžkých kvádrů se zdá jako nelidský úkol. Dodnes zůstává záhadou, jak ji útlý muž zvládl, vždyť byl vysoký asi 160 centimetrů a vážil sotva 50 kilogramů! Mnoho svědků ho mělo vidět horniny převážet. Vykládat je, nebo nakládat, však již ne. Navíc to, co se děje dál, je ještě větším tajemstvím. Edward má totiž jediný cíl – vybudovat sídlo, které zasvětí své ztracené lásce, Agnes. To, co mu za pár let vyroste pod rukama, ohromuje svět dodnes.

Pohádková residence

Brány se otevírají a před zraky návštěvníků se rozprostře zelená kvetoucí zahrada, zaplněná bizarními výtvory z opracovaných kamenů. V pozadí ční monument největší – hrad, seskládaný z velikých kamenných kvádrů. Tajemným sídlem se již více než 20 let zabývá americký badatel Joe Bullard„Když podniknete výpravu ke Korálovému hradu, uvidíte před ním kámen, který je vyšší, než jsou kameny Stonehenge.“ Jak mohl Edward vystavět něco takového zcela sám? Vždyť i britské Stonehenge je pro vědce dodnes záhadou. Lotyšec pro své dílo používá speciální korálový kámen, složený ze zkamenělých korálových struktur, které se z něj občas oddělují. Jak vysvětluje Bullard: „Když se do kvádru uhodí kladivem, rozpadne se. Ed byl schopen tyto kameny vysekat a přemístit, aniž by z nich ztratil jen malou část.“ Svojí prací prý Ed strčil do kapsy i stavitele pyramid!

Rozuměl starým Egypťanům?

Mezi Edovými výtvory nalezneme magické sloupy zakončené půlměsíci, kamenné „sedací soupravy“, nebo třeba „valentýnský“ stůl, k němuž chtěl Edward usedat se svou milovanou. Když sídlo později zkoumají stavaři, nemohou pochopit tu dokonalou vyváženost, díky níž celý výtvor stojí. Existuje zde například kámen, který podpírá kvádry poskládané do tvaru, který známe ze Stonehenge.

Tvoří třetí podpěru horního, horizontálně položeného kamene a strhává na sebe vlastně veškerou pozornost. Dá se jím totiž otáčet, aniž by se s celou konstrukcí jakkoliv hnulo. Edward se musel vyznat ve fyzikálních zákonech a najít přesné těžiště. Podle Bullarda dával svým uměním najevo, že pochopil princip pyramid. Ilustruje to na jednom z exemplářů, který je podobný tomu, jenž nalezneme v Egyptě: „Když se podíváte dovnitř Královské hrobky ve Velké pyramidě, najdete stejné postavení kamenů. Podle mého názoru chtěl Ed tímto postavením kamenů sdělit následující: Když se podíváte na Královskou hrobku a na můj kámen, zjistíte, že já znám tajemství Velké pyramidy.“ Stojí za vším skutečně pouze sám Edward?

 Nikdo ho nesmí spatřit!

Z přistěhovalce se stává podivín, uzavřený v království, které vyvolává husí kůži. Jí pouze sardinky a sušenky a pracuje jen v noci. Podle svědectví ho však stavět nikdo nikdy nespatřil. „Ed pracoval pouze od půlnoci do šesti hodin ráno, takže ho nikdo nemohl přistihnout při opracovávání a zvedání kamenů.(…): Všude kolem se rozprostíraly lesy, a když někdo stál a chtěl Eda zpozorovat při práci, on si sedl nahoru na kameny a řekl: ,Jak se dnes večer máte? Budu pokračovat v práci, až odejdete,´“ líčí Bullard. Jednou ho však údajně přece jen někdo zahlédne. Je to banda umouněných dětí, které se nestačí divit, když uzří muže, jak prý přemisťuje vzduchem kameny „jako vodíkové balony“. Měl snad paranormální schopnosti? Na pozemku je ovšem ještě další záhada. V roce 1986 je pod jedním z kamenů nalezen nerost ve tvaru frisbee (létající talíř na házení), který geologové označí za „materiál nejasného původu“. Znamená to, že nepochází z naší planety?

 Záhadné přístroje objeveny

Mezi nejbizarnější výtvory na Edwardově zahradě patří fontána vážící 18 tun, která představuje fáze Měsíce, nebo houpací křeslo o váze 10 tun! Neřešitelnou hádankou je proto stále jeho technika stavby. Pokud Edward nedokázal levitovat, nebo mu v práci nepomáhali mimozemšťané, jsou tu ještě jiné možnosti, jak to celé mohl dokázat.  Na jeho zahradě je totiž nalezen magnetický generátor. Edward prý přitom věří, že všechny předměty mají magnetické vlastnosti.

Pokud je ovineme měděným drátem a vyšleme směrem k nim patřičné vysokofrekvenční vlny, lze jimi údajně pohybovat, jako by byly z papíru! Přišel snad Edward na to, jak zrušit gravitaci? Další stroj, jenž je zde prý spatřen, má vypadat jako jeřáb. Na jeho vrcholu je zaznamenána malá krabička a právě ta je podle mnohých klíčem k záhadě. Její obsah však svět neodhalí. V roce 1951 Ed těžce onemocní a odejde do nemocnice, kde za pár týdnů umírá. S jeho rakví se uzavírají i všechny naděje na pochopení jeho velkolepé stavby.

 Michaela Vondrušková

Zdroj:

Moon Fountain

This entry was posted in Zaujímavosti. Bookmark the permalink.

1 Response to Dokonalý Korálový hrad – Byla při jeho stavbě porušena gravitace?

  1. dveresepos píše:

    Moc pěkné, já se divím, že nepotřeboval ani lešení, já jsem dělal krb a i na to jsem si musel od http://www.leseni-sluzby.cz/ objednat lešení. Ten stavař je frajer, klobouk dolů

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s