Ku Svetlu – Člověk dobrák

predchádzajúci článok

Nikdo z nás není bez chyb, a proto je zbytečné vytahování se jednoho nad druhým. Jsou zbytečná i kázání z úst nepovolaných, která diskreditují vážné míněná slova povolaných. A proto máme kolem sebe lidi, kteří to s námi nesmýšlejí poctivě. Tyto škůdce lidské společnosti nacházíme ve všech společenských vrstvách a záleží na nás, zda se bude nadále takovým živlům mezí námi dařiti. Musíme se naučit rozeznávat vrozenou inteligenci od inteligence předstírané. Musíme si udělat pořádek nejdříve kolem sebe a vyrovnat se se všemi protivami, které nám předkládá naše společenská soustava. Budeme na tom špatně, dokud si budeme vážit lidí jen pro jejich postavení a budeme přehlížet lidi skromné bez okázalých znaků. Lidi dobré vůle musíme hledat všude a naučit se těchto dobráků si vážit a nepřipustit, aby jejich dobroty bylo zneužíváno.

Tak jako rodičovská láska nečeká na odměnu, ani dobrá vůle nečeká slova díků, ale předpokládá, že ti, kteří pocítili na sobě blahodárný účinek podpory, stanou se apoštoly lepšího společenského řádu. Denně máme kolem sebe mnoho příležitostí k vykonání dobrého skutku. Chceme-li, aby i pro nás svítilo sluníčko štěstí a spokojenosti, snažme se ze všech sil býti při každé příležitosti bližnímu prospěšnými. Uspokojení, které nás naplní po každém dobrém skutku, bude nám vzpruhou pro naši další blahodárnou činnost.

Člověk dobrák vychovává lidi k dokonalosti, vrací jim víru ve spravedlnost a měl by býti vzorem všem, kteří si již uvědomili, že život a jeho výsledky jsou závislé jen na nich samých. Lidem srdečným a upřímným patří budoucnost. Učme se proto z minulosti a připravujme svou lepší budoucnost! Ti, kteří začnou ihned, budou ve výhodě proti těm pomalým.

Tento text byl převzat z knížečky “Já mám rád lidi – tajemství spokojeného člověka”, jíž napsal a jako novoročenku v roce 1941 pro své přátele vydal Ing. L. Kirschner, majitel továrny na barvy a laky v Uherském Hradišti II.

nasledujúci článok

This entry was posted in Filozofia života. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s