Svaroží Kruh

Ako možno vidieť na Svarožom Kruhu, slovanský systém určovania času je úplne odlišný od dnešného. V prvom rade počet našich Súhvezdí, teda v prastarom, staroslovienskom vyjadrení „Čertogov“ alebo príbytkov Bohov je 16. Každé súhvezdie je pod ochranou konkrétnej vyššej Sily – Boha a má aj svoj vlastný runový znak. Ak sa dobre pozriete tak zistíte, že Bohyňa Moréna má runu Mara, ktorá je do dnešných dní erbom nášho národa. Aj keď význam nám zmenili.

V súčasnosti sa nachádzame na konci obdobia Noci Svaroga, alebo vo vyjadrení hinduistov na konci Kali Jugy, ktorá trvala 1 620 rokov. Obdobie nadvlády žiarenia Súhvezdia Líšky končí na jesennú rovnodennosť 2012. Rokom 7520 (2012) nastupuje obdobie pod nadvládou žiarenia Súhvezdia Vlka, teda Boha Velesa. Vraciame sa domov, do Sveta Svetla. Blíži sa koniec časov Tmy. Už niekoľkokrát sme sa odvolávali na runy. Aby bolo jasné prečo, je potrebné sa zmieniť o pôvode slovanských a árijských písem. V mnohých Rodoch Veľkej Rasy v prastarých časoch existovali samostatné formy zápisu a čítania Múdrosti, ktorá sa uchovávala v tom či onom Rode, Klane alebo Kaste.

Pod celkovou gramotnosťou našich Predkov musíme rozlišovať štyri druhy písomníctva Rasy: Da’Árijské Trjagy, Ch’Árijské Runy, Svätoruské Obrazy (Bukvica, Runika, Črty a Rezy) a Rasénske Molvice.

Do 10. storočia sme boli jazykovo i kultúrne jednotne vystupujúca časť európskeho ľudstva (od Baltu až po Egejske more). Možno povedať, že Slovanom je azda každý tretí Európan a zostávajú si dodnes podstatne bližšie slovanské národy než národy iných indoeurópskych vetiev. Dobre vieme, že pred 1000 rokmi neboli Bielorusi, Bosniaci, Bulhari, Češi, Čiernohorci, Chorváti, Kašubovia, Lužickí Srbi, Macedónci, Moravania, Poliaci, Rusi, Rusíni, Slováci, Slovinci, Srbi, Ukrajinci ani Volynski Češi.

Naši predkovia mali RUNOVÉ písmo. Runy sú znaky, ktoré slúžia podobne ako znaky čínskeho či japonského písma. Tieto znaky sa podobajú na rôzne tvary konárov stromov, obzvlášť duba, viď obrázok hore… Tak je možné predpokladať, že sa pravdepodobne uchovávali u našich prapredkov v drevenej forme. Drevo sa počas niekoľkých tisícročí začne rozkladať, hniť, práchnivieť, obzvlášť v našom pomerne vlhkom klimatickom podnebí. To je príčinou toho, že sa zo starých čias ani nič zachovať nemohlo. Človek prírody si za života nestavia pamätníky v podobe honosných stavieb, človek prírody s ňou žije v jednote a snaží sa čo najmenej zasahovať do jej rytmu a ničiť ju. Slovania boli ľuďmi prírody a vážili si všetko, čo im pre každodenný život poskytovala. Vedeli dobre, že na oslavu Boha im stačí Jeho dar človeku, ktorý si oni vážili a pri ktorom vzdávali úctu Jeho dielu. Strom života, v ich predstavách to bol práve dub so svojimi prepletenými konármi pnúcimi sa vozvysok k nebu, bol stromom sily a oni silu potrebovali, aby čelili všetkým nástrahám sveta a nie priateľským výbojným kmeňom, ktoré ohrozovali ich existenciu.

V deviatom storočí existoval spisovný slovanský jazyk – staroslovančina, ktorou sa bolo možné dorozumieť rovnako dobre na pobreží Egejského mora, v Bulharsku, v strednej Európe i v Rusku. Národné jazyky vznikli až po vzniku slovanských štátov v stredoveku.

Mňa kedys’ zvádzal svet
Pavol O.Hviezdoslav

Ó, mojej matky reč je krasota,
je milota, je rozkoš, láska svätá!
Je, vidím, cítim, celok života!
Môj pokrm dobrý, moja čaša zlatá,
a moja odev, ktorej neviem ceny…
Buď požehnaný, kto sa pohodil
v tom so mnou, trvá pri tom nepremenný!
Buď kliaty, kto sa zaprel, odrodil…

Ó, bár bych stačil vysať všetku slasť,
čo ona skytá, nastoliť ju v slove –
znal súhrn skvostov ukrytých v nej nájsť,
v ne obliecť svoje zjavy myšlienkové!
Lež, priznávam sa, labužník som slabý
a haviar s tupým, krehkým toporom.
na Tatre vlaje krásy práporom…

zdroj

This entry was posted in Dejiny. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s