Tvář je ikonou stvoření

predchádzajúci článok

John O’Donohue – Kniha keltské moudrosti

Krajina je prvorozeným ve stvoření. Byla zde stovky milionů let předtím, než se objevily květiny, zvířata a lidé. Tehdy zde byla krajina samotná. Je tím nejstarším na světě, přestože teprve s příchodem člověka se zde objevil někdo, kdo to může uznat. Vody oceánů se zklidnily a vítr utichl, když se na zemi poprvé objevila lidská tvář. Je to ta nejúžasnější věc v celém stvoření. V lidské tváři se anonymita vesmíru mění v něco mateřsky důvěrného, o čem dlouho snily bouřlivé vichry a moře i tiché hvězdy a hory. Ve tváři se zračí vroucnost, jež se dosud skrývala v srdci stvoření. Tvář je ikonou vesmíru. V lidské mysli začíná vesmír poprvé rezonovat se sebou samým. Tvář je zrcadlem mysli. V lidské bytosti nalézá stvořený svět důvěrnost, po které tiše toužil. V zrcadle mysli konečně spatřuje rozptýlená a nekonečná příroda sama sebe.

 Lidská tvář je umělecké dílo. Na velmi malé ploše se zde může vyjádřit neuvěřitelná rozmanitost a hloubka existence, která přesahuje omezení fyzických forem. Žádné dvě tváře nejsou úplně stejné. Každá tvář je něčím zvláštní. Když někoho milujete a jste od sebe dlouho odloučeni, je příjemné dostat od něj dopis, popovídat si s ním po telefonu nebo se dokonce v tichu své duše naladit na vlnu jeho bytí. Když se však znovu setkáte a spatříte milovanou tvář, prožíváte něco daleko hlubšího; je to úžasná slavnost zření. V této tváři vidíte sílu a hloubku lásky, která na vás z milované bytosti pohlíží. Je krásné znovu vidět milovaného člověka. V Africe znamenají některé druhy pozdravu „Vidím tě.“ V connemarské oblasti se k vyjádření skutečnosti, že je někdo oblíbený a obdivovaný, užívá fráze „Tá agaidh an phobail ort“ – „Tvář lidu je obrácena k tobě.“

Když žijete v tichu a samotě venkova, města se vám zdají hrozivá. Ve městech je neuvěřitelně mnoho tváří – tváří cizích lidí, kteří jsou v ustavičném pohybu. V těchto tvářích je zobrazena intimita jejich životů; můžete ji spatřit, když se do nich podíváte. V jistém smyslu je tvář ikonou těla, místem, kde se manifestuje vnitřní svět člověka. Lidská tvář je subtilní, avšak viditelnou autobiografií každého. Ať svůj vnitřní příběh jakkoli skrýváte či tajíte, nikdy jej nemůžete skrýt dokonale, protože máte tvář. Kdybychom dovedli číst lidem z tváří, byli bychom schopni rozluštit tajemství jejich životních příběhů. Tvář vždy prozrazuje, co je skryto v duši. Ve tváři se jako v zrcadle odráží božská podstata vnitřního života. Když se někomu díváte do tváře, nahlížíte tak do hlubin jeho života.

 John O’DonohueKniha keltské moudrosti

nasledujúci článok

This entry was posted in Atla-Ra. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s