Boh v nás

Jedného dňa za mnou prišiel jeden muž a povedal:” Rád by som sa dozvedel niečo o Bohu.” Prečo o Bohu? A ako vám to pomôže? Áno, získate určité informácie, budete trocha chytrejší, ale to Vám nepomôže, to Vás nezmení, nenaplní Vás to vnútorným svetlom. Ostanete rovnako nevedomý ako pred tým.

Všetko úsilie Ježiša Budhu a Bódhidarmy nebolo ničím iným než snahou napraviť to čo Vám urobila spoločnosť. Títo ľudia sú navyše antisociálni ľudia, lebo ničia všetko, čo spoločnosť vytvorila. Búrajú všetky ploty všetky múry okolo Vás – búrajú a búrajú. Sú to veľkí nihilisti ktorí všetko ničia-pretože to čo je, nie je potreba vytvárať. Už to existuje. Nie je nutné to vymýšľať. Je nutné to objaviť. Alebo lepšie povedané znovuobjaviť.

Už sme to raz poznali, preto máme akúsi nejasnú predtuchu blaženosti. Tušíme čo to je, a ani to nemusíme vyjadriť slovami. Stále to hľadáme. Tápeme v temnote a hľadáme niečo, čomu sa hovorí dokonalé šťastie. Keby ste to nikdy nepoznali, prečo by ste to hľadali? Už ste to museli prežiť. Možno ste to zabudli, ale niekde v hĺbke vašeho nevedomia cítite istú nostalgiu. Už ste poznali Boha, žili ste ako Boh. Keď ste bolí malí žili ste bez ega. Všetko ste vedeli, mali ste jasné oči, videli ste cez všetko. Žili ste, ako Boh a poznali ste dokonale šťastie, ale dnes ste to zabudli. Aj tak však vo svojom nevedomí počujete akýsi hlas, ktorý Vám hovorí: ” Hľadajte to. Hľadajte to”. Preto hľadáte Boha, preto hľadáte meditáciu, preto hľadáte lásku, preto hľadáte všetko čo hľadáte. Niekedy idete správnym smerom, inokedy idete zlým smerom, ale vždycky hľadáte niečo, o čom viete že to existovalo, ale už to tu nie je.

Keď poznáte čo je Boh keď to prežijete budete sa smiať. Poviete si “Tak toto je Boh? “To som ale vedel, poznávam ho. Takto ľudia poznávajú Boha. Ako inak by ho poznali? Keď by ste ma niekde stretli, ako by ste ma mohli poznať, keby ste ma nepoznali už predtým? Ľudia poznávajú boha. Keď sa to stalo Buddhovi okamžite vedel, že to je ono. Keď sa to stalo Bodhidharmovi, začal sa smiať. Povedal si, tak toto je ono? To tu bolo v mojom dectve. Potom to bolo zničené, do očí mi bol hodený prach a ja som prestal vidieť. Teraz moje oči zase fungujú a ja to vidím.

Boh je to čo je. Vy ste nevedomý Boh, ktorý zaspal.

Osho

zdroj

This entry was posted in Filozofia života. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s