Ticho je Boží sestra * Tlačenice u krbu naší duše

predchádzajúci článok

John O’Donohue – Kniha keltské moudrosti

Mistr Eckhart řekl, že v tomto světěse nic nepodobá Bohu tolik jako ticho. Ticho je velkým přítelem duše, odhaluje bohatství samoty. Dosáhnout takové kvality vnitřního ticha je velmi obtížné. Má-li začít pracovat pro vás, musíte pro ně vytvořit prostor. V jistém smyslu platí, že nepotřebujete žádný arzenál a terminologii terapií, psychologií či duchovních programů. Důvěřujete-li své samotě, vše, co potřebujete znát, vám bude vyjeveno. Francouzský básník René Char napsal tato nádherná slova:

„Síla je tichá, třebaže naše představa o ní je docela jiná. Miluji všechno to, co měoslňuje a působí, že si ještěvýrazněji uvědomuji svou vnitřní temnotu.“

Ticho je zde zobrazeno jako síla, která odkrývá skrytou hloubku. Ticho je Boží sestra. Jedním z úkolů pravého přátelství je s citem a tvořivostí naslouchat skrytému tichu. Často nejsou tajemství odhalována prostřednictvím slov, bývají skryta v tichu mezi slovy nebo v hloubce toho, co je mezi dvěma lidmi nevyslovitelné. V moderní době si s vyjadřováním svých názorů rozhodně nedáváme na čas. Někdy jsme přitom povrchní a velmi často se opakujeme. Měli bychom být tolerantnější k tichu, k onomu plodnému tichu, které je zdrojem rezonance našeho jazyka. Hloubka a podstata přátelství se odráží v kvalitěticha mezi dvěma lidmi, v míře bezpečí, jež jim oběma skýtá.

Když se začnete sbližovat se svým vnitřním tichem, jedna z prvních věcí, kterých si povšimnete, je plytké tlachání na povrchní úrovni vaší mysli. Jakmile si to uvědomíte, ticho se prohloubí. Začíná se objevovat jistý rozdíl mezi představami, které o soběmáte, a mezi vaší skutečnou, hlubší přirozeností. Rozpory, které se objevují v naší spiritualitě, zpravidla nepramení z naší duchovní přirozenosti. Za jejich vznik jsou zodpovědné spíš naše nesprávné a povrchní představy a názory. Jakmile si je vytvoříme, začneme vypracovávat gramatiku a geometrii popisující jejich vzájemné vztahy a zapomínáme na svou hlubší přirozenost.

John O’Donohue – Kniha keltské moudrosti

Tlačenice u krbu naší duše

Individualita není nikdy jednoduchá, nemá jen jednu dimenzi. Často se zdá, jako by v lidském srdci byla hotová tlačenice. Řekové věřili, že postavy, které vystupují ve vašich snech, jsou ve skutečnosti vaše vlastnosti, které opouštějí vaše tělo, vydávají se do světa a prožívají tam svá vlastní dobrodružství; těsněpřed probuzením se pak vracejí zpět. Na nejhlubší úrovni lidského srdce neexistuje jednoduché, singulární já. V hlubinách našeho nitra je celá galerie rozmanitých já. Každé z nich vyjadřuje jinou část vaší povahy. Někdy se ocitnou ve vzájemném rozporu, protože představují protichůdné sklony. Pokud takové rozpory řešíte pouze na povrchní úrovni, může ve vás vzniknout vážný vnitřní konflikt, který vás bude trápit celý život. Často vidíte lidi, kteří trpí bolestným vnitřním rozdělením. Trvale pobývají ve válečné zóně; nedokázali sestoupit hlouběji, až ke krbu spřízněnosti, kde dvě protikladné síly nejsou vzájemněnepřátelské, nýbrž se ukazují být dvěma různými aspekty jediné skutečnosti.

Všechna naše nesčetná já, jak se s nimi setkáváme ve svých nejhlubších meditacích, se v našem jednání projevovat nemohou. Pokud je však neznáme, naše existence je tím velmi ochuzena a náš přístup k tajemství je zatarasen. Mluvíme zde o imaginaci a o jejím bohatství. Příliš často však imaginaci degradujeme na techniku, která nám má pomoci řešit naše problémy. Potřebujeme si osvojit nový pohled na úžasnou komplexnost svého já. Potřebujeme myšlenkové modely či vzory, které této komplexnosti odpovídají.

Když lidé objeví svou vlastní složitost, polekají se a kladivy přejatých, secondhandových myšlenek stlučou tuto bohatou vnitřní krajinu do monolitu. Chtějí žít bez problémů. Rádi se přizpůsobí jednoduchému modelu, nejsou již otevření ani sami vůči sobě a život se z nich docela vytrácí.

John O’DonohueKniha keltské moudrosti

nasledujúci článok

This entry was posted in Atla-Ra. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s