… Ubránim Ťa krásna, domovina moja …

plicka_stavba_1

Keď sa dúha dvíha, hory tíško stoja,

milujem Ťa vrúcne, milujem Ťa vrúcne

domovina moja, domovina moja

dievčatko

a keď príde chvíľa rozhodného boja,

ubránim ťa krásna, ubránim ťa krásna,

domovina moja, domovina moja.

Ukážka z prvých minút nádherného československo-gruzínskeho filmu z roku 1959 s Júliusom Pántkom  v hlavnej úlohe … Film  je nakrútený podľa skutočného príbehu slovenského vojaka na Kaukaze za II.svetovej vojny. 

Celý tento filmový klenot si môžete pozrieť

TU

06-strecno-castle

This entry was posted in Dejiny, Etnická hudba. Bookmark the permalink.

4 Responses to … Ubránim Ťa krásna, domovina moja …

 1. Pavol Veselý píše:

  Super protivojnový film, perfektné herecké výkony. Klobúk dole …

  • Alica Serafinová píše:

   … milujem tento film, lebo je v prvom rade o mojej domovine, je podľa skutočnej udalosti otca jedného prešovského futbalistu, ktorý si na Slovensko priviedol svoju gruzínsku manželku… kvôli precíteným hereckým výkonom a v neposlednom rade pre záverečný emotívny pohľad na pietny pomník na vrchu Háj-Nicovô… bol vybudovaný padlým vojakom 1. čs. armádneho zboru v ZSSR… stojí na Liptove pri meste Lipt. Mikuláši v rozprávkovom rodnom kraji mojich rodičov… odohrávali sa tam jedny z najťažších bojov, ktoré trvali 62 dní, počas II. svetovej vojny na území vtedajšieho Československa… pietny areál s pamätníkom sprístupnili verejnosti 9 mája 1961… na cintoríne je pochovaných 1386 vojakov Čechov a Slovákov, ktorí bojovali v jednotkách 1. československého armádneho zboru… je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a je voľne prístupný verejnosti… tento vojnový cintorín, čo sa rozlohy týka je najväčší vojnový cintorín na Slovensku…

 2. Michal píše:

  Toto je film o večnom spojení Slovanských národov s národmi Sovietskeho zväzu. Niet silnejšieho púta ľúbosti a spolupatričnosti ako je ukázané v tomto filme. Film patrí do Zlatého fondu Slovenskej republiky – a ak tam nie je, tak je to celonárodná hanba. Moja generácia 70-tých rokov sa pri tomto filme neubráni slzám. “Prerušená pieseň” je piesňou aj dnešného života Slovenského národa keď nás oklamali ( v 1989-tom) a oddelili od Ruského národa. Verím, že tak ako aj vo filme, táto vojna skončí a my budeme môcť dospievať svoju – prerušenú pieseň – spolu s ruským národom až do konca.

 3. Jana Chlebova Beckova píše:

  Neviem sa dohladat symfonickej, alebo aj hocijakej inej, nahravky piesne “Ked sa duha dviha..” Kedysi davno sme ju tiez v skole spievali. Uvitam, ak niekto vie, link na tuto piesen. Dakujem.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s