Pysanka Museum Kolomiya Ukraine
Hvězdice, o kresbě Jitřenky na kraslicích. 1923
Hvězdice jest vždy osmicípá a jest kreslena ze středu, tedy naopak, než jak bychom jí kreslili ve škole. Nejdříve nakreslíme rovnoramenný kříž, jehož mezery rozpůlíme druhým rovnoramenným křížem, čímž obdržíme 8 stejně dlouhých ramínek. Kreslíce rovnoběžky snadno nakreslíme základní typ hvězdice, z něhož odvodíme tvary složitější.
Dovedeme-li kresliti stejně dlouhé přímky, půliti a dělati rovnoběžky, vytvoříme tímto způsobem hvězdice obdivuhodné přesnosti.
Hvězdice tyto jsou nakresleny na špicích vajíčka. Na téže kraslici jsou obě hvězdice úplně stejné. Mezi oběma hvězdicemi vznikne pás, který rozdělíme na 8 dílků a z každého dílku oddělíme užší nebo širší pásek, tak aby vzniklo 8 čtverečků proložených pásky. Tyto čtverečky přiměřeně rozčleníme a typ kraslice jest vytvořen.
Kraslice vlevo je zdobená na bocích symbolem Jitřenky kombinovaným patrně s motivem kosmického stromu. Kraslice vpravo má hvězdu Jitřenku na špicích, kolem ní je osm čtverců symbolizujících plodnost a motiv tulipánu, který zřejmě opět symbolizuje kosmický strom (popis H).
Kraslice s motivy Jitřenky na špicích. Kraslice vlevo má u hvězd vyobrazenou rostlinu-kosmický strom, symboly čtverce-plodnosti a uprostřed je sluneční symbol. Kraslice vpravo je zdobená kromě Jitřenky ještě motivem čtverce a uprostřed je nakreslena sluneční květina (popis H).
Opět symbolika hvězdy Jitřenky, čtverce Zěmě-plodnosti a sluneční květina. Na kraslici vlevo je rovnoramenný kříž vytvořený ze čtyř srdcí, kraslice vpravo má uprostřed hvězdy kříž v kruhu (popis H).
použitá literatúra:
Dvořáček, Karel; Kraslice, Rozbor ornamentu a způsob výzdoby; 1923.