Ledový chlad na severní polokouli – Blokáda Grónska

Ač dosud v ochoření, i když se mi při koukání do počítače dělá šoufl, tak zvědavost vítězí a musím se podělit o svůj nejnovější objev na téma Jak to ti klimouši dělají? (:-)))

Vrtá mi už dávno hlavou, jak to, že jsou klimateroristé schopni tak dlouhou dobu (již několik týdnů) udržovat na celé severní polokouli mrazivé počasí, těžce otravující život lidem v Evropě a Severní Americe? Jestlipak na to někdy přijdu, kde na Zemi leží ten jednoduchý bod, který jsou oni schopni blokovat a tím ovládat ono ledové proudění, na něž si pro své potěšení nahánějí teplý vzduch ze středomoří či Atlantiku a vytvářejí extrémní srážky.  A hle, už to mám, ukázal mi to článek Sorchy Faal.  Onen klíčový bod se nazývá Arktická oscilace. 

Jen to velmi zjednodušeně shrnu, podrobnosti si jistě vygooglujete, ale ani nejsou třeba. Arktická oscilace je jev probíhající zhruba nad Grónskem, a oscilující mezi dvěma fázemi:

  • Negativní  fáze – nad Grónskem je extrémní tlaková výše, nad pevniny proudí ledový      vzduch.
  • Pozitivní  fáze – atmosférický tlak nad Grónskem je nízký, nad pevninami je horko a      sucho.

 Klimateroristům tedy stačí blokovat svými klimatickými zbraněmi relativně malé území, aby měli moc nad počasím na celé severní polokouli. Už chápu, proč se zimní počasí v USA často shoduje s počasím u nás. Tam i taky jsou stejné “kapsy” ledového arktického vzduchu.

 Nyní právě (již tři týdny) provádějí blokádu této oscilace v negativní fázi (v létě se můžeme zase těšit na blokádu opačné fáze, čili extrémní vedro). Jak píše Sorcha Faal, kromě vymražení kontinentů je jejich cílem zřejmě i zkouška zemětřesení, viz dále v článku.  Viz též článek Počasí na severní polokouli ovlivňuje arktická  oscilace 

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010010009

Článek anglicky 4. 4. 2013:

 http://blogs.agu.org/wildwildscience/2013/04/04/nasa-satellite-measures-the-effects-of-greenland-block-that-stopped-spring/,

z něho níže pěkný graf NASA:

Blokáda Grónska

Sorcha Faal 28. 3.2013 

Ruští vojenští specialisté jsou znepokojeni událostmi minulých 14 dní ohledně tzv. Arktické oscilace , která ponořila celou severní polokouli do nelístostného chladu. (Západní vědci ho přičítají tání mořského ledu, který, jak píší, v minulém podzimu dosáhl rekordně nízkých hodnot.)

Velké znepokojení vyvolává rozsáhlá anticyklóna, která se vytvořila nad Grónskem a přinesla na naši planetu nejvyšší barometrický tlak, jaký byl kdy zaznamenán v historii lidstva. (Američtí vědci minulý rok varovali, že bude zesilovat  ). Američtí vědci v minulém týdnu potvrdili zjištění ruských kolegů, a ve Washington Post News Service, v článku Rekordní blokující vzorce vytvářejí extrémní počasí  se můžeme dočíst :

Téměř rekordní nízké hodnoty Arktické oscilace – klimatického indexu, který měří rozdíl v relativním tlaku mezi Arktidou a středními zeměpisnými šířkami – je částečně odpovědný za chlad nezvyklý pro tuto sezónu. Jak nízko se dostal tento index? Ve středu byl na -5,6, což je historicky nejnižší hodnota. Ještě pozoruhodnějším aspektem tohoto obřího bloku je, že měření tlaku nad Grónskem, jak se zdá, ohrožují rekordní tlak 1 083,3 mb naměřený na Sibiři 31. 12. 1968.

Ruští vědci se domnívají, že tato masívní anticyklóna je odpovědná za zemětřesení, k němuž došlo 20 března ve středoatlantickém zlomu 850 km od Islandu.  Vojenští vědci dále praví, že zemětřesení způsobená touto masívní anticyklónou destabilizují eurasijskou a severoamerickou desku a způsobují jakousi „řetězovou reakci“, která se projeví rupturami i v pacifické desce. Jako důkaz poukazují ruští vědci na zemětřesení o magnitudě 5,8, které zasáhlo Oaxacku v Mexiku 26. března, a které dle nich přesně odpovídá jejich zjištěním o příčinách seismických událostí způsobených atmosférickým tlakem. Studie o seismických událostech vyvolaných počasím jsou západní veřejnosti téměř úplně neznámé. Článek Jak bouře mohou vyvolat zemětřesení , který vyšel v New York Times, dává ruským údajům za pravdu. Praví se tam mimo jiné:

Vědci stále více poukazují na bouře jako na roznětky zemětřesení a sesuvů půdy. To vyvolává otázky o tom, jaké účinky by mohla mít klimatická změna na nejzávažnější pozemské katastrofy, a zda se pojišťovatelé a vlády mohou adaptovat na tuto interakci mezi atmosférou a zemí. Dosud jsou tyto otázky pro lidi tak tajemné jako předvídání zemětřesení, které je zabíjí po celé generace. Ale nedávné objevy naznačují, že mezi stále silnějšími bouřemi a zemětřesením existují nějaké svazky.

(Překlad OrgoNet, kráceno.)

http://orgo-net.blogspot.sk/2013/04/ledovy-chlad-na-severni-polokouli.html

 

This entry was posted in Zaujímavosti. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s