Stromy v nás

Flóra – Stromy v nás

Strom rastúci hore k nebu akoby dával vesmíru správy o nás a o svete a zároveň je tak hlboko vsadený do zeme svojimi mohutnými koreňmi, že to možno prirovnať k nehynúcej hlbokej láske  a harmónii toho čo je “dolu” a čo je “hore.” Romano Guardini povedal múdrosť:

Ak chceme porozumieť stromu, musíme sa pozrieť do zeme, v ktorej sú jeho korene.”

Tak nejako to je aj s ľuďmi. Nuž, pozrime sa na “koreň nášho Rodu” a jeho spolužitie so stromami. V celej histórii ľudstva sa stromy tešili zo symbolického postavenia, aké im dal človek. Symbol života, poznania, nesmrteľnosti, rodokmeňa, mýtický strom…. Starí Slovania verili, že v nich sídlia duše zomretých a sú neustále rodiace, čím sa stali prejavom večného života. Podľa druhu sa im aj prisudzoval význam.

STROMY

Úcta k stromom tvorila neoddeliteľnú súčasť slovanského “pohanstva” a náboženstva. Každý zo slovanských Bohov má svoj strom… Najuctievanejšie boli staré alebo nejakými zvláštnymi tvarmi poznamenané stromy, napríklad staré bútľavé vŕby, brezy s rôznymi hrčovitými tvarmi, neprirodzene povykrúcané hlavné konáre stromov či ich kmeňov, stromy, do ktorých udrel blesk a podobne. Takéto stromy mali svojho ducha a verilo sa, že v nich sídli duch. Tešili sa najväčšej úcte a nesmeli sa vyrúbať, naopak, museli sa o ne starať, aby žili čo najdlhšie. Kto by sa odvážil k takému činu, že by rúbal takýto strom, tomu hrozili ťažké smrteľné choroby, úhyn zvierat a iné nešťastia až  smrť.  Pri takýchto stromoch sa konali kultové a náboženské obrady.  Naši južní Slovania takéto stromy nazývali “Sjenovite drveta “- stromy, ktoré majú ducha.

DUB – Najuctievanejším stromom starých Slovanov u nás bol dub. Dub má mužskú podstatu  čo sa prejavuje usmernením sily smerom von) a preto je možné od neho prijímať prebytočnú energiu a ona na človeka blahodarne pôsobí. Vedeli, že v tieni duba so šelestením jeho listov a vysielajúcou pozitívnou energiou je možné meditovať a kontemplovať. Dub bol pre našich predkov prirodzeným chrámom a spojením s Bohmi.

JASEŇ – jaseň je takisto stromom mužskej podstaty a zväčša si ho naši prapredkovia sadili pri svoje obydlia s vierou,  kde stojí jaseň, tak neudrú blesky Perúnove.  Jaseň je veľmi pekne stavaný strom a preto ho aj radi mali pri svojich domoch, nielen kvôli bleskom Perúnovým.

VŔBA – vŕba je prsným opakom jaseňa, je ženskej podstaty čo znamená, že do nej často udierajú blesky. Prečo sa tak deje? Blesk – mužská podstata – je smerovaný do stromu  ženskej podstaty. Vŕby totiž, na rozdiel od dubov, silu sťahujú. Nenadarmo sa hovorí: “Mlčí, ako bútľavá vŕba!”Ako by si do bútľavej vŕby hovoril!”  “Robí iným ľuďom bútľavú vŕbu.” a podobne… Vŕby sú vhodné vtedy, keď sa chce človek zbaviť nahromadenej negatívnej energie z dôvodov neprávostí od iných ľudí, neporozumenia , krívd atď. Aby mali mladé devy a ženy krásne, dlhé a bujné vlasy, chodili si ich česávať k potokom pri vŕby v časeSvätenia jari” a to z očistných dôvodov.

BREZA – Breza je stromom znovuzrodenia, čistoty, ženskej energie, má veľkú schopnosť odvádzať toxíny a negatívne energie “Večná matka” – bohyňa našich predkov, bola uctievaná v podobe brezy. Pre Keltov bola breza “stromom svetla” a symbolom znovuzrodenia. Vo všetkých kultúrach je breza spájaná s jarným prebudením prírody a začiatkom nového ročného cyklu. Breza je aj symbolom plodivej materskej sily. Žiariace energie brezy chránia pred čiernou mágiou a temnými silami démonov. Všeobecne je breza symbolom mladosti, sviežosti a nového života. Oznámenie brezy pre nás:

“Som najkrajšia a vyžarujem svoj ženský pôvab ďaleko do priestoru. Moja pleť je jemná, môj vzrast ušľachtilý, som Venuša, strom bohyňa. Som posvätná čistota Vody. Som breza.”

Liečivé účinky brezy:

Už v starej Číne slúžili brezové púčiky a listy na liečbu vodnateľnosti a reumatizmu. V severských krajinách a v Rusku má používanie brezových metličiek v saunách nielen výrazne prekrvujúce efekt, ale aj účinok čistiaci, dezinfekčné a hojivý – hlavne na pokožku a kĺby. V dnešnej dobe je breza využívaná predovšetkým ako jemný, ale spoľahlivý prostriedok pri chorobách obličiek a močových ciest. Má aj mimoriadne silné účinky potopudné a močopudné, s čím úzko súvisia jej preslávené prečisťujúce a odvádzacie schopnosti. Znamená to, že breza je schopná zbaviť organizmus všetkých balastných látok, zaťažujúcich solí, kyselín a zhubných toxínov. Je tiež vynikajúcim liekom na rad kožných chorôb, stimuluje funkciu pečene, lieči zápaly pankreasu a posilňuje slezinu. Svoje uplatnenie nachádza breza aj vo vlasovej kozmetike (šampóny, kondicionéry). Všetkým uctievaným stromom sa nosili obete (kohúty, sliepky, chlieb, mäso a pod.).

LIPA – lipovému drevu sa pripisovala magická moc hlavne v boji proti démonom a upírom. Lipa svojou rozloženou a majestátnou korunou v čase kvitnutia s omamnou vôňou sa stala miestom pre mnohé vzájomné mierové dohody medzi rozhnevanými rodmi. Verilo sa aj tomu, kde stojí lipa, tak blesky Perúna zriedka uderia. Lipa navracala chorým silu v podobe liečivých čajov, ktoré pripravovali s určitými rituálmi kmeňoví čarodeji.

Historicky…  pod lipami sa konali zhromaždenia, aj sa oslavovalo. Ten, kto tvrdí, že stromom Slovanov je lipa, zavádza a nepozná dejiny  s históriou Slovanov, pretože stromom Slovanov je DUB s posvätnými dubovými hájmi, kde sa konali náboženské obrady našich prapredkov. Kresťanstvo keď nastúpilo svojou “vymetacou silou” i na zemi Slovanov, tak nastali aj čistky v prírode, výruby stromov uctievaných našimi predkami, ktorí sa nevedeli ubrániť, keďže nepoznali “vojny” kvôli náboženstvu. Keďže sa starí Slovania nedali tak rýchlo presvedčiť a povytínať všetky duby na ich zemi nebolo mysliteľné, nastúpila “asimilácia” v podobe prekrývania sviatkov starých Slovanov kresťanskými a hlavne, začalo sa so stavaním kostolov po celom území. Zlatom poobkladané oltáre mali takisto svoju moc a dokázali mnohých prilákať a aj prestúpiť na kresťanskú vieru.

Napriek silnému tlaku však najdlhšie odolávali Slovania v strednej Európe. Pritom, mnohé druhy stromov mali magický symbol, napríklad:

  • bresty sa vysádzali ako hraničné stromy,
  • brezové prúty sa zastrkávali za okná domov na ochranu proti čarodejniciam,
  • pred búrkou sa ľudia schovávali pod bukmi,
  • čerešne symbolizovali lásku
  • a hruška mala ochranný – magický význam pred bleskom,
  • jabloň, ako symbol plodnosti, bola vždy spájaná s rajským stromom a v kresťanstve je symbolom pádu prvého človeka a jeho vyhnania z raja.

V dnešných časoch si už kresťania nevedia ani predstaviť sviatky Vianoc bez voňavej jedličky. Na dôvažok, ovocné stromy plodia naše zdravie. Nech je človek v akom chce duševnom rozpoložení, jediný pohľad do korún vysokých stromov, ktoré sa kolíšu vo vetre a zhovárajú sa svojou “šelestiacou rečou”, ho privádza do stavu harmónie a nehy s láskou.

Strom života v nás – čiže časť mozočku – koordinuje pohyby a udržiava tak rovnováhu. Vďaka nemu máme vzpriamený postoj… v tomto poznaní môže človek, ako vďačné dieťa prírody, vyliezť na svoj strom bezpečia, strom, ktorý človeka nikdy nezradí, ktorý na človeka čaká vždy pevne stojac na svojom mieste.

Stromy nám pripomínajú jemné cítenie a dotyk človeka s oslovovaním  stromu, je ako tichá modlitba, ktorú si strom vypočuje a s porozumením jemu vlastným človeku dodáva svoju pozitívnu energiu pre život.

Nič nám nenahradí pobyt v prírode a hlavne v lese, hore, na kopcoch domoviny. Tam prúdi k človeku energia a povzbudenie. Iba v stíšenom stave mysle a duše môže človek naplno vnímať tep zeme, dych nebies a pulz Božej milosti. Je len správne, ak si človek uchová vo svojej pamäti to, čo duchovne živilo našich predkov tisícročia. Keď  vie, kde sú jeho korene bez ktorých by na tomto svete nebol a v akej hĺbke poznania tie korene čerpali silu nielen na holé prežitie, ale hlavne na povznesenie ducha a na oslavu Stvoriteľa.

http://slovania.czweb.org

This entry was posted in Dejiny. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s