Fluidum jakožto duševní struktura

predchádzajúci článok

John O’Donohue – Kniha keltské moudrosti

Negativní atmosféra na moderním pracovišti může být velmi destruktivní. Chceme-li popsat svůj dojem z určitého jedince, mluvíme o jeho fluidu. Fluidum je způsob, jakým na vás působí něčí individualita. Fluidum je duševní struktura osoby. Fluidum skupiny lidí označujeme jako atmosféru či étos. Étos pracoviště je velice jemné skupinové fluidum.

Popsat či analyzovat étos je obtížné, jeho sílu a působení však vnímáte hned. Tam, kde je étos pozitivní, se mohou dít úžasné věci. Chodit do práce je radost, když víte, že na pracovišti budete mít přátelskou, laskavou a tvůrčí atmosféru. Je-li étos pracoviště negativní a destruktivní, udělá se vám ráno doslova nevolno, jen co si uvědomíte, že musíte do práce. Je smutné, že tolik lidí musí strávit velkou část krátkého času, který je jim zde vyměřen, na pracovišti s negativním a destruktivním étosem. Na pracovišti může být dokonce i zcela nepřátelská atmosféra. Pracovní vztahy jsou často poznamenány faktorem moci. Pracujete pro lidi, kteří mají nad vámi moc. Mohou vás kritizovat, šikanovat a ponižovat, mohou vás i vyhodit. To není nic příjemného. Někteří lidé mají nad námi moc, protože jim ji sami dáváme.

Zkuste si položit otázku, co si opravdu myslíte o lidech, kteří mají nad vámi moc. Ředitel školy, kde pracuje jedna má přítelkyně, je nevypočitatelný člověk. Je slabý, defenzivní a svou moc používá velmi negativním způsobem. Nedávno se stalo, že na schůzce vynadal všem přítomným učitelům. Na druhý den jej má přítelkyně náhodou potkala ve městě, kde šel zavěšený do své ženy. K svému překvapení zjistila, že mimo školu vypadá jako bezvýznamný člověk. Šokovalo ji to, protože jej jakožto ředitele pokládala za velmi mocného člověka. Někdy lidem dovolujeme, aby vůči nám uplatňovali svou destruktivní moc, protože nás nikdy nenapadne o této moci pochybovat.

Když na sebe špatnost bere masku moci, nic ji nedokáže demaskovat tak rychle jako pochybnost. Všichni známe příběh o císařových nových šatech. Císař se předváděl v tom, co pokládal za své nové šaty, ve skutečnosti však byl zhola nahý. Lidé mu provolávali slávu a chválili jeho nádherné oblečení. Všichni tak svorně lhali až do chvíle, kdy malé dítě řeklo ve své bezprostřednosti pravdu. Pravdivé slovo má absolutní moc. „Nový zákon říká:

„Poznáte pravdu a pravda vás učiní svobodnými.“

Tento výrok platí pro každou situaci. Kladete-li člověku klidně a beze snahy o konfrontaci otázky, jejichž cílem je nalezení objektivní pravdy, nemůže se stát absolutním pánem situace. Jsou-li tedy jemní a hluboce vnímaví lidé nuceni k tomu, aby pouze mechanicky plnili roli, jež je jim předepsána, mají možnost se tímto způsobem bránit.

John O’Donohue – Kniha keltské moudrosti

nasledujúci článok

Reklamy
This entry was posted in Atla-Ra. Bookmark the permalink.

One Response to Fluidum jakožto duševní struktura

  1. Zuzana Vevericikova píše:

    FLUIDUOVSKE 😉

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s