Past nepravé sounáležitosti

predchádzajúci článok

John O’Donohue – Kniha keltské moudrosti

celtic3

Toto přetvoření pracoviště by mohlo pomoci naplnit jednu ze základních potřeb každého člověka – potřebu sounáležitosti. Každý chce někam patřit. Chceme být součástí nějaké skupiny, být členem rodiny a mít také pevný osobní vztah k místu, kde pracujeme. Právě na pracovišti by se mohla naše kreativita úžasným způsobem rozvíjet. Představte si, jak by to bylo krásné, kdybyste ve svém zaměstnání mohli být sami sebou, projevovat se v souladu se svou pravou přirozeností, vkládat do své činnosti veškeré své nadání a používat svou imaginaci. Mezi vaším domovem, soukromým životem a vaší prací by nebyly žádné umělé bariéry. Plynule by do sebe přecházely a vzájemně se tvořivě obohacovaly. Většina lidí je však součástí systému jen proto, že jsou k tomu donuceni.

Často lidé vůbec neuvažují o tom, jakou povahu má jejich osobní vazba na určitý celek. Mnoho lidí má velice naivní vztah k systému, jehož jsou součástí. Když je tento systém náhle vyvrhne či se sám zhroutí nebo je oproti jejich očekávání povýšen někdo jiný, připadají si zlomení, zranění a ponížení. Téměř v každé firmě či na každém pracovišti najdete mnoho zklamaných jedinců. Zpočátku prožívali naivní splynutí se svou prací a vkládali do ní všechnu svou energii, pak je však systém srazil dolů, vzal jim iluze a degradoval je na věc, která hlavně musí dobře fungovat. Se samozřejmostí využíval jejich energie, nikdy se však nezajímal o jejich duši.

Jádro věci je takové: Nikdy byste neměli plně náležet něčemu, co je vně vás. Je velmi důležité, aby vaše vztahy k okolnímu světu byly dobře vyvážené. Nikdy byste se neměli úplně oddat nějaké záležitosti, hnutí či systému. Lidé často potřebují patřit k něčemu mimo sebe, protože se bojí náležet sami sobě a svému životu. Když vaše duše procitne, uvědomíte si, že jste právě dospěli ke skutečné sounáležitosti s ostatním světem. Nyní už vaši touhu nemůže nic ohrozit. Anglické slovo belonging, sounáležitost, je příbuzné se slovem longing, touha.

Jestliže slovo belonging rozdělíte, vznikne krásný axiom duchovního růstu: Be- Your-Longing, buď svou touhou. Touha je cenný duševní instinkt. To, k čemu se vztahujete, by mělo být hodno vaší důstojnosti. Především byste měli náležet své vlastní niternosti.

Pokud náležíte svému nitru, žijete v souladu se svým vnitřním rytmem a jste spojeni s jedinečným pramenem v hlubině své duše, pak vás nebudou moci zranit změny,  kterými procházejí vnější vztahy – jejich vyhasínání, relativizace a zánik.

Stále budete moci pobývat na svém vlastním území, na území své duše, kde nejste nájemcem, kde jste doma. Vaše nitro je území, z nějž vás nikdo nemůže vyhostit, vyhodit či vyhnat. Je to váš poklad. A jak říká Nový zákon:

„…kde je tvůj poklad, tam bude i tvé srdce.“

John O’Donohue – Kniha keltské moudrosti

nasledujúci článok

Reklamy
This entry was posted in Atla-Ra. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s