Práce a imaginace

predchádzajúci článok

John O’Donohue – Kniha keltské moudrosti

Je povzbuzující, že zvláště ve firemním prostředí je stále víc kladen důraz na imaginaci jako nepostradatelnou a životodárnou sílu. Není to proto, že by firmy imaginaci tak milovaly. Oceňují ji především proto, že situace na trhu je v této době tak nevyzpytatelná a tempo změn tak rychlé, že staré modely řízení už nefungují. Vedení firem pomalu začíná chápat, že zaběhnutý lineární systém řízení pracovníků a jejich práce dnes není výhodný. Dnes je proto přítomnost duše na pracovišti žádoucí. Duše je vítaná, protože je sídlem imaginace. Imaginace je tvořivá síla v člověku. Překonává různé prahy a objevuje možnosti, jež nám nabízí svět poznávání a kreativity, možnosti, o kterých se lineární mysl, soustředěná navenek a usilující o řízení svého okolí, nikdy nedozví. Imaginace pracuje na prahu, kde se pohybuje mezi světlem a tmou, viditelným a neviditelným, hledáním a nadějí, možností a skutečností.

Imaginace je velkým přítelem možnosti. Tam, kde je imaginace živá a bdělá, skutečnost nikdy neztuhne a neuzavře se, nýbrž zůstává otevřená a zve vás k novým prahům možnosti a kreativity. Když jsem psal v Berlíně svou postgraduální práci, měl jsem to štěstí, že jsem bydlel v jednom domě s úžasným člověkem, indickým filozofem vědy, který napsal několik skvělých knih o vědeckém poznání. Protože tento muž vedl mnoho postgraduálních studentů, zeptal jsem se ho na začátku své práce, co by mi mohl poradit. Řekl mi, že mnoho badatelů se snaží dokazovat taková tvrzení nebo dosahovat potvrzení takových tezí, která nikdo nemůže úspěšně kritizovat či vyvrátit. Takový cíl mají všichni; na tom není nic nového.  Doporučil mi zvolit jiný přístup.

Řekl, že něco skutečně originálního a zajímavého mohu objevit tehdy, pokusím-li se nalézt v této oblasti několik otázek, které si ještě nikdo nepoložil. Tato inspirativní rada byla výzvou, abych k dané situaci přistoupil zcela novým způsobem. I když do své práce vkládáme mnoho úsilí, stává se jen zřídka, že bychom při řešení pracovních problémů používali imaginaci. Obvykle převládá plochý, stereotypní přístup. Dokonce i způsob, jakým kritizujeme, je stále stejný. Často se stává, že nový pracovník s sebou na pracoviště přinese také nový styl myšlení. Zdánlivě neřešitelné situace náhle získají svěží a vzrušující řešení. Možnosti, které dosud spaly pod povrchem tupé jednotvárnosti, nyní procitají. Lidé ožijí a začnou se víc angažovat. Vkládají do svého společného pracovního projektu více energie, a to mu velmi prospívá. Člověk, jehož práce není založena na stále stejných lineárních analýzách, ale na imaginaci, která mu otvírá stále nové možnosti, může být jádrem pozitivní proměny celého pracoviště. Proto dnešní svět tolik potřebuje básníky – umělce duševního života. Umělec může do světa vnést svěžest, kterou velmi svět postrádá, otevřít okna a dveře tam, kde dosud byly neproniknutelné zdi. Mají-li se kreativita a spontaneita stát základními energiemi vašeho pracoviště, přistupujte ke své práci tímto způsobem.

 John O’Donohue – Kniha keltské moudrosti

nasledujúci článok

 

Reklamy
This entry was posted in Atla-Ra. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s