Role může člověka zadusit * Sisyfos

predchádzajúci článok

John O’Donohue – Kniha keltské moudrosti

Používáte-li pouze svou vůli a intelekt, může se stát, že vaše práce ovládne vaši identitu. To vyjadřuje poněkud humorný epitaf na jednom náhrobku v Londýně: „Zde leží Jeremy Brown. Narodil se jako člověk a zemřel jako zelinář.“ Často se lidská identita, tato pestrá a bohatá vnitřní komplexnost duše a ducha, scvrkne na pouhou pracovní identitu.

Člověk se stane vězněm své role. Jeho existence se redukuje na práci. Postupně rezignuje na vše niterné: je to pohodlnější. Přitom se však svému vlastnímu životu víc a víc vzdaluje. Zároveň jej cosi táhne nazpět, do tajemných hlubin duše. Když se s takovým člověkem setkáte, jednáte jen s jeho rolí. Hledáte osobu, nemůžete se jí však dopátrat. Používat jen povrchní, lineární úroveň vědomí je velmi nebezpečné. Firmy si dnes začínají uvědomovat nesmírný význam živé imaginace, jež objevuje stále nové možnosti, a smiřují se s nevyzpytatelnou anarchií, která k ní patří. Imaginace je pro plný a hluboký lidský život nezbytná. Budete-li se pohybovat pouze na povrchu a přistupovat ke skutečnosti mechanicky, brzy se opotřebujete. Dříve nebo později skončíte jako zoufalý člověk.

Sisyfos

Nadměrná únava narušuje přirozený ochranný obal vaší duše. Zde se nám připomíná mytický příběh o Sisyfovi, který byl za své provinění odsouzen k tomu, aby válel do strmého kopce ohromný balvan. S velkou námahou jej vždy dotlačil až k vrcholku, pak se mu však balvan vysmekl a skutálel se dolů k úpatí. Kdyby se Sisyfos mohl zastavit a rozhodnout, že nebude dál pokračovat, došel by klidu. On se však musí stále znovu pouštět do téhož úkolu, který nemůže nikdy dokončit. Po celou věčnost musí valit balvan do kopce a přitom vědět, že se mu nikdy nepodaří překulit balvan přes vrcholek, na druhou stranu.

phenix

Každý, kdo se zabývá obchodem či podnikáním, se podobá Sisyfovi, pokud používá pouze lineární myšlení a ztotožňuje se se svou rolí. Takový člověk je ve velkém nebezpečí, že se jednoho dne zhroutí. Zhroucení je často zoufalým aktem duše, která se snaží na sebe upozornit. Lidská duše má hlubiny, pro které není ve světě práce místo. Když se pohybujete pouze ve vyježděných kolejích, jste uvězněni u jednoho z mnoha oken své duše. Nádherné vyhlídky a netušené možnosti, které byste mohli spatřit z ostatních oken, vám tak zůstanou utajeny. Rychlost a spěch jsou dalšími stresujícími faktory, které se na pracovišti často vyskytují. Baudrillard, francouzský filozof, hovoří o stále vzrůstající rychlosti moderního života. Když se věci dějí příliš rychle, nic se nemůže ustálit, urovnat či vyvíjet. Znám půvabný příběh o člověku, který chtěl poznat Afriku. Džunglí procházel s velikým spěchem. Měl s sebou několik afrických nosičů. Tři dny se hnali jako o závod. Třetího dne večer se Afričané posadili na zem a odmítali se hnout. Cestovatel na ně naléhal, aby vstali a šli dál, protože stanovenou trasu musí zdolat k určitému datu. Neposlechli ho. Nechápal to. Znovu a znovu je zkoušel přemluvit, ale bylo to marné. Nakonec se jeden z domorodců dal přesvědčit, aby mu vysvětlil důvod jejich vzdoru. Řekl mu: „Šli jsme sem příliš rychle; teď potřebujeme počkat, než nás dohoní naši duchové.“

Mnoho lidí, kteří trpí latentní únavou z přepracování, si nikdy nedovolilo chvíli čekat, třeba na úkor své práce, než je doženou jejich duchové. Darovat sám sobě hodně času je prosté, ale velmi užitečné duševní cvičení: Nechte ze dveřmi všechny své starosti a povinnosti. Pozvěte na návštěvu svou zanedbávanou duši a věnujte se jí. Možná budete mile překvapeni, když se znovu setkáte s dávno zapomenutým tajemstvím.

Keltové chápali a prožívali čas docela jiným způsobem. Poznávat přítomnost a radovat se z přírody bylo možné jen proto, že čas byl oknem do věčnosti. Čas nikdy nebyl redukován na pouhou příležitost k dosažení úspěchu. Čas zde byl proto, aby se mohly dít zázraky. Knejpůvabnějším stránkám irské země patří skutečnost, že místní obyvatelé mají stále čas. Jejich časový rytmus je pružný a uvolně. Ideologie rychlosti a výkonnosti, rozšířená v mnoha zemích západního světa, se zde dosud neujala.

John O’Donohue – Kniha keltské moudrosti

nasledujúci článok

Reklamy
This entry was posted in Atla-Ra. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s