Sedem archanjelov

Emil Páleš

Čo učil opát Trithemius? Podľa Trithemia sedem archanjelských inteligencií, ktoré sú vládnucimi duchmi planetárnych sfér, sa v poradí – Orifiel, Anael, Zachariel, Rafael, Samael, Gabriel, Michael – cyklicky strieda ako duchovia času. Každý z nich vládne 354 rokov a 4 mesiace, potom odovzdá žezlo nasledujúcemu. Opäť ten istý archanjel sa dostane k vláde po 2480 rokoch. Podobne ako v rozprávke „O dvanástich mesiačikoch“, dvanásť mesiačikov sedelo na klátoch v kruhu okolo ohňa a ten, ktorý sedel na najvyššom  kláte, bol vládnucim mesiacom. Keď uplynul mesiac, všetci si popresadali o jedno miesto a ďalší zaujal miesto na najvyššom kláte.

michal

Táto náuka o periodickom striedaní archanjelov je veľmi stará a Trithemius priznáva, že iba predkladá materiál získaný zo starých prameňov Petrom Abanom, učencom z 13. storočia. Abano tento materiál získal z prameňov, ktoré možno vysledovať až ku gnostikom.387 Trithemius – podľa toho, čo hovorí – písal svoju prácu na sklonku jedného veku; na prahu samaelského a gabrielského obdobia. V posledných riadkoch svojej rozpravy píše:

 „Gabriel, anjel Mesiaca, obdrží správu nad svetom
štvrtého dňa júla roku Pána 1525 a bude usmerňovať svet 354 rokov a 4 mesiace,
až do roku Pána Krista 1879, jedenásteho mesiaca. Predpovedanie budúcich
udalostí si vyžaduje proroctvo“.

Ak tento dátum vezmeme za východiskový bod a odpočítavame po 354 rokov a 4 mesiace nazad do minulosti, dostaneme obdobia vlád jednotlivých archanjelov, ktoré sú uvedené v tabuľke na konci kapitoly. Vyjde nám, že napríklad duchom súčasného obdobia, v ktorom žijeme, je Michael a že tento archanjel poslednýkrát vládol v rokoch 600-246 pr. Kr.; pred ním Gabriel v rokoch 955-600 pr. Kr. atď. Sú tieto časové údaje pravdivé? Vieme na to prísť? Je na tomto učení niečo pravdy?

Trithemiova útla knižočka má len zo pätnásť strán a neobsahuje žiadne dôkazy, žiadne vysvetlenia; len zopár príkladov historických alebo bájnych udalostí a postáv ku každej perióde. Trithemius prosto iba konštatuje, že každých 354 rokov vládne iný archanjel; že je to jednoducho tak. Koncom stredoveku ešte nikto nepociťoval potrebu to ďalej vysvetľovať alebo dokazovať. Ľudia tieto veci prijímali ako samozrejmosť. Intuitívne cítili alebo verili, že je to tak: duchovia času vládnu dobám.

 Avšak aký postoj môže k tomu zaujať človek dnes? Ľudia stratili svoje intuitívne prepojenie s vesmírom a potrebujú všetkému rozumieť svojím rozumom, všetko vedecky dokázať. Kto bol Johannes Trithemius? Poverčivý opát, ktorý nevedel, čo hovorí, alebo zasvätenec, mudrc? Na Trithemiovu prácu sa zabudlo, zabudla na ňu sama cirkev. Rudolf Steiner bol jedným z mála, ktorí na ňu opäť upútali pozornosť. Keď sa dnes takéto spisy aj dostanú na svetlo dňa, nikto im nerozumie: ani historik, ani kňaz, ani religionista, ani filozof. Označí sa to za „predvedecké štádium myslenia“ a odhodí medzi poverčivé haraburdie.

  • Stáva sa však taká vec Nepravdivou len preto, že my jej nedokážeme porozumieť, že je pre nás mätúca?
  • Dá sa vari dokázať, že sa tu v dejinách pravidelne nestriedali určité duchovné vplyvy?
  • Dá sa Trithemiova téza vyvrátiť?
  • Alebo: dá sa potvrdiť?
  • Dá sa dokázať, že sa také pravidelné vplyvy objavovali?

Vynaložme tú námahu a preskúmajme raz samostatne, bez predsudkov, či opát Trithemius mal alebo nemal pravdu! Budeme skúmať, či sa v tom-k torom období skutočne prejavoval alebo neprejavoval duchovný vplyv archanjela, ktorý mal vtedy vládnuť. Na to potrebujeme dve veci:

  • Na jednej strane podrobný prehľad o udalostiach, historických aj prehistorických, ako sa odohrali za posledných desať či pätnásťtisíc rokov. Ten nám poskytnú historická veda a archeológia.
  • Na druhej strane musíme porovnať charakter týchto udalostí s charakterom jednotlivých archanjelov.

Ako? Vyžadovalo by to od nás vystúpiť na stupeň inšpirovaného vedomia, aby sme tieto archanjelské bytosti videli pred naším duchovným zrakom ako živé: aké sú, aké majú špecifické kvality, čo je charakteristické pre ich pôsobenie. Pretože nemôžeme u čitateľa očakávať plne rozvinutú slnečnú jasnovidnosť, schopnosť nadzmyslového vnímania, ale na druhej strane nechceme požadovať ani slepú vieru, pomôžeme si inak.

Pomôžeme si tým, že pred tisícročiami, keď ešte bežne ľudia nemali intelektuálnu formu vedomia, ale namiesto toho určitý druh jasnocitného, obrazného vedomia, dokázali vnímať tieto bytosti, prežívali rôznym spôsobom ich prítomnosť i to, ako zasahovali do ich života – a tieto zážitky našich predkov sa nám zachovali v bohatej tradícii, v tradíciách náboženstiev, mytológiách, ságach rôznych národov. V tradícii sa nám zachovali popisy duchovných bytostí, o ktoré nám ide. Keď tieto kusé čriepky spojíme s naším dnešným, živým poznaním, hneď uvidíme, ako sa odrazu stanú zrozumiteľné, ako začnú dávať zmysel a navzájom sa doplňovať.

Potom budeme môcť opäť spoznať a pocítiť tú nefalšovanú úctu, úžas a obdiv, aký dnes už ľudia necítia, no aký naši dávni predkovia prežívali vo vzťahu k týmto vznešeným, mocným duchovným bytostiam, ktoré riadia obehy nebeských sfér.

zdroj

Text z knihy – Angelológia dejín

Reklamy
This entry was posted in Atla-Ra. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s