Smrť delfínov …

Delfíni umírají po desítkách podél východního pobřeží USA

Co zabíjí delfíny na východním pobřeží Spojených států? Těla desítek mořských savců, sedmkrát více, než je obvyklé. Delfíny byli vyvrženi na pláže letos v létě, a vědci se snaží hledat odpovědi na to, co způsobuje jejich smrt. Jen ve Virginii samotné bylo nalezeno přinejmenším 164 mrtvých delfínů v letošním roce, řekla Joan M. Barns, PR manažerka pro Virginia Aquarium ve Virginia Beach. Téměř polovina z nich (78) bylo nalezeno na břehu v srpnu, uvedla. V úterý federální úřady uvedly, že mezi New Yorkem do Virginií zaznamenali tento rok 228 mrtvých delfínů. Za celý rok 2012 došlo pouze k 111 úmrtí.

dolphin

Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) vydal neobvyklý zprávu o “nezvyklých úmrtích” v reakci na tyto události. Prohlášení přitahuje pozornost federálních složek, protože úmrtí jsou něco, co slouží jako indikátor zdraví oceánu a může poskytnout”vhled do větších otázek životního prostředí, které mohou mít také dopad na lidské zdraví a blahobyt”, uvádí na svých internetových stránkách NOAA.

>> Seznam masových úhynů aneb Proč po celé Zemi náhle hromadně umírají miliony ryb?
>> NOAA: Marine Mammal Unusual Mortality Events
>> Štít bude dusit demonstranty nízkofrekvenčním reproduktorem

Aktuální prohlášení pro středo-atlantické delfíny (Bottlenose dolphin) je jedním z 60 “nezvyklých úhynů”, které NOAA vydala. U 29 z těchto případů byly zjištěny příčiny, včetně infekcí, biotoxinů, lidských zásahů a podvýživy. Prvotní spekulace tvrdí, že je na vině infekce.

“Na základě dosavadních důkazů je na začátku seznamu možných příčin úmrtí infekční patogen, ale i ostatní možné příčiny budou prozkoumány,” uvedla NOAA. “Práce je v plném proudu, abychom zjistili z odebraných vzorků tkáně, zda je na vině infekční patogen.”

Susan Barco, koordinátorka výzkumu pro Virginia Aquarium a Marine Science Center, řekla, že pitvy poskytnou vodítka.

“V plicích vidíme léze, které jsou v souladu s teorií nějaké respirační infekce,” řekla. “Jsme svědky velmi aktivních lymfatických uzlin, což znamená, že aktivně bojovaly proti infekci.”

Susan Barco a Charlie Potter, manažeři sbírek mořských savců pro National Museum of Natural History, které spadá pod Smithsonian Institution, uvedli, že vědci hledají morbillivirus, o kterém předpokládají, že způsobil úhyn 740 delfínů podél východního pobřeží v roce 1987. Tento virus byl nalezen v některých mrtvých delfínech z letošního roku, řekl Potter pro NPR.

Částečný překlad článku Dolphins dying by the dozens along East Coast
edition.cnn.com/2013/08/20/us/dolphins-dying/index.html

zdroj

delf

India spravila jedinečné rozhodnutie v prospech delfínov

India nedávno oficiálne uznala delfíny za nehumanoidné osoby, ktorých práva na život a slobodu treba rešpektovať. Delfináriá budú zatvorené v celej krajine. India je štvrtá krajina na svete, ktorá zakázala odchyt a dovoz veľrýb a delfínov na komerčnú zábavu – po Kostarike, Maďarsku a Čile. Tento krok vyvolali protesty proti delfináriám v indickom štáte Kérala.

delfinDelfíny majú podobnú mieru sebauvedomenia, ako človek. Dokážu rozoznať sami seba v zrkadle, používať nástroje a rozumejú abstraktným koncepciám. Majú dokonca vlastné spôsoby komunikácie: podľa individuálnych hvízdavých zvukov dokážu rozpoznať priateľov a členov rodiny – podobne ako ľudia používajú mená.

Sú to práve schopnosti, naučiť sa triky a očariť nimi divákov, ktoré spôsobili, že veľryby a delfíny si získali veľkú popularitu v zábavných vystúpeniach v delfináriách a zoologických záhradách na celom svete. Verejnosť si však spravidla nie je vedomá toho, že tieto bytosti tam trpia. Skúsenosť zajatia možno porovnať s mučením. Kosatky dravé a delfíny navigujú sonarovými signálmi, ktoré v tesných bazénoch vytvárajú ustavičné ozveny, ktoré spôsobujú týmto živočíchom veľké ťažkosti. Nezriedka narážajú delfíny hlavami na steny bazéna a zrania sa. Rozhodnutím Indie, vnímať delfíny ako nehumanoidné osoby, sa vláda nielen vyslovila proti ukrutnosti; podnietila dôležitú etickú debatu a upozornila na to, že je morálne neakceptovateľné, vykorisťovať mysliace a cítiace bytosti. Delfíny v Indii majú teraz status, ktorý želáme všetkým ostatným cítiacim bytostiam na planéte.

zdroj

This entry was posted in Zaujímavosti. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s