Sablinské jaskyne – miesto, odkiaľ sa nevracajú

Sablinské jaskyne sú jedným z tých miest na mape Ruska, ktoré boli mnoho rokov zatvoreným miestom. Obyčajní ľudia fakticky o ňom nič nevedeli. Tí z mála, kto sa sem dostali, rozprávali o nepochopiteľných javov, ktoré sa v nich diali. Je pravda, že tam miznú ľudia?

Саблинские пещеры памятник природы Саблинский Ленинградская область Саблино

Hlas Ruska sa rozhodol zistiť spoločne so zakladateľom Klubu odvážnych cestovateľov Timurom Ivancovom, čo sa predsa len deje v Sablinských jaskyniach?

Sablinské jaskyne sa nachádzajú v Leningradskej oblasti neďaleko osady Uljanovka. Sú to neveľké labyrinty dlhé niekoľko desiatok kilometrov s pútavými galériami a veľmi čistými jazierkami. V súlade s vedeckými výskumami rozvetvený systém jaskýň vznikol v dôsledku rozsiahlej ťažby kvartového piesku, ktorá tu bola od konca XVII. do začiatku XX. storočia. V roku 1922 piesok prestali ťažiť a jaskyne boli opustené. Podzemné vody za nasledovných tridsať rokov kardinálne ovplyvnili štruktúru piesočnej pôdy. Na niektorých úsekoch jaskýň vznikli „plávajúce piesky“, ktoré sú smrteľne nebezpečné. Kedysi spôsobili smrť nemálo ľudí, ktorí sem zašli kvôli zvedavosti. Timur Ivancov porozprával, prečo majú jaskyne takú smutnú slávu:

– V polovici minulého storočia boli Sablinské jaskyne miestom, kde sa skrývali väzni, ktorí ušli a iní ľudia nepohodlní pre verejnosť a predstaviteľov moci. Dnes, keď bolo odtajených veľa dokumentov je známe, že každoročne zmizlo v oblasti jaskýň zhruba dvadsať ľudí. Je zjavné, že zo všetkého vinili „obyvateľov“ podzemia. Pravidelne sa organizovali operácie na ich polapenie. No chytiť niekoho v týchto katakombách je nesplniteľná misia. V súčasnosti sa nedá presvedčivo tvrdiť, že skutočnou príčinou zmiznutia ľudí boli práve väzni schovávajúci sa v jaskyniach. Tí z mála, ktorí sa tam odvážili ísť – prevažne mládež z okolitých dedín, sa najskôr prepadli v „plávajúcich“ pieskoch. Avšak sú aj iné verzie, hovorí Timur Ivancov:

– Dedo môjho priateľa bol jedným z disidentov skrývajúcich sa pred predstaviteľmi moci v Sablinských jaskyniach. Porozprával nám, že bola taká legenda, že jaskyne boli živým mysliacim tvorom ukrývajúcim nevinných a trestajúcim tých, kto tam vošiel s nekalými zámermi.

Pravda keď sa tam začali strácať aj samotní disidenti, zjavili sa reči, že v jaskyniach sa usídlilo Zlo. Ľudia začali pociťovať, ako sa v labyrintoch podzemných galérií zhusťoval súmrak a ktosi ich nepretržite sledoval. Potom, ako zmizlo asi sedem miestnych ľudí, väčšina utečencov jaskyne opustila. Navštívili sme jaskyne ako diggeri. Môžem zodpovedne vyhlásiť, že zostať tam na noc je veľmi nepríjemné.

zdroj

Reklamy
This entry was posted in Zaujímavosti. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s