Losos poznání

predchádzajúci článok

John O’Donohue – Kniha keltské moudrosti

26_bansheeDuše se k našemu překvapení často chová velmi paradoxně. Pracovní úsilí člověka s analytickým, lineárním viděním někdy nepřinese žádné ovoce. Imaginace se nikdy nedívá přímo před sebe: žije v rytmu kruhu. Je-li vaše vidění lineární, můžete se minout s tajemným údělem, který je pro vás připraven. Keltové si vyprávěli krásný příběh o Fionnu Mac Cumhaillovi a lososu poznání. Fionn se chtěl stát básníkem. V keltských dobách bylo pro Iry básnictví posvátným povoláním. Básníci měli přístup k nadpřirozenému světu, vládli tvořivou silou a jejich moc se podobala moci druidů. Znali tajemství, která nebyla dostupná běžným lidem.

V řece Slane v meathském hrabství žil losos. Ten, komu by se podařilo jej chytit a sníst, se měl stát největším a nejnadanějším básníkem v Irsku a obdržet dar jasnovidnosti. Mladý Fionn Mac Cumhaill se básnickému umění učil od Fionna Proroka, který tohoto lososa pronásledoval už několik let. Jednoho dne jej konečně chytil, rozdělal oheň a dal lososa na rožeň. Muselo se jím velmi opatrně otáčet, protože kdyby se spálil, ztratil by svou moc. Po chvíli oheň zeslábl, takže se losos nemohl dobře propékat. Fionn Prorok neměl nikoho, koho by mohl poslat pro dříví. V tu chvíli se tam objevil jeho mladý chráněnec. Požádal jej tedy, aby ho zastoupil u rožně, a odešel do lesa.

Fionn Mac Cumhaill pomalu otáčel rožněm, po chvíli se však zasnil a zapomněl na svůj úkol. Na lososu se mezitím udělal puchýřek. Když jej Fionn spatřil, přepadla jej velká úzkost, protože věděl, že Fionn Prorok se na něj proto bude zlobit. Pokusil se tedy vtlačit puchýřek zpět. Spálil si přitom palec, a tak jej začal sát, aby zmírnil svou bolest. Jakmile ochutnal lososí olej, který ulpěl na jeho palci, byla mu dána moudrost, dar jasnovidnosti a básnické povolání. Starý Fionn se vrátil z lesa, a když se mladému Fionnovi podíval do očí, okamžitě pochopil, co se stalo. Byl velmi zklamaný, protože osud, který tak dlouho usilovně pronásledoval, se od něj na poslední chvíli odvrátil a přiklonil se k nevinnému mladému muži, kterému se o takovém daru nikdy ani nesnilo.

Tento vtipný příběh ilustruje, jak se člověk s lineárním myšlením může navzdory své opravdovosti a houževnatosti zcela minout s dary, po kterých touží. Imaginace často volí spíše křivolaké stezky než přímé cesty; dobře ví, že skutečnost skrývá nepřeberné množství možností. Odměnou za otevřenost a ochotu riskovat je dar ducha, vnitřní krásy a tvořivosti.

Někdy se nám v práci nedaří nikoli proto, že by se snad tato práce pro nás nehodila nebo že my bychom se nehodili pro ni, ale proto, že nemáme dost jasnou a přesnou představu o tom, čeho bychom měli dosáhnout. Nevíme, nač bychom se vlastně měli soustředit, a tak jsme roztržití a duchem nepřítomní. Nevidíme pak ve své práci příležitost k sebevyjádření, ale past, ve které jsme uvízli.

John O’Donohue – Kniha keltské moudrosti

argonath

Reklamy
This entry was posted in Atla-Ra. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s