Prečo sme uverili v ilúziu nadvlády ?

4_011Ak existuje podmienenosť, znamená to, že ak poznáme podmienky, môžeme žiť lepšie, ako keď podmienky nepoznáme. To znamená, že ten kto pozná podmienky vyhráva a má prednosť nad tými, ktorý podmienky nepoznajú, tak vznikla ilúzia nadvlády.

Táto ilúzia jedných nad druhými vytvorila obrovský iluzórny priestor, v ktorom existujú vedecké, duchovné a iné elity, civilizácie a necivilizácie, národy, štáty, náboženstvá, vyvolené národy a kasty.

Toto všetko rozdelilo ľudí podľa rozličných znakov. Snaha zistiť podmienky života priviedla k vzniku vedy a teológie. Vypracovali veľa podmienok pri ktorých môže človek niečoho dosiahnuť. Keď človek získa dobré vzdelanie, môže očakávať vysoké postavenie v spoločnosti, viac vlády a peňazí. Tomu sa hovorí dosiahnuť úspech. Človek sa snaží dosiahnuť znalosti, duchovnosť, dokonalosť, aby získal viac života, viac Boha, a aby sa dostal nad iných a zabudol, že to všetko je pominuteľné a iluzórne. Život je život bez žiadnych podmienok. Života nemôže byť o niečo viac v jednom ako v druhom, to znamená neexistuje povyšovanie. Ilúzia, že nie je dostatok jedla, peňazí, lásky, Boha, priviedla človeka k tomu, že ľudia začali súperiť a bojovať a ten, ktorý má vyššie postavenie, prevláda nad inými. Tak sa zrodili víťazi, kasty, kňazi, vyvolené národy a pravé náboženstvá. Táto ilúzia vlády človeka nad prírodou nás privádza k vážnym problémom a tiež zničeniu rôznych foriem života.

V realite nadvláda neexistuje. Byť vyšší a silnejší je obrovská ilúzia. Vždy sa nájde niekto vyšší a silnejší. Prečo ľudia tak túto ilúziu vyhľadávajú. Pretože dovoľuje oddeliť sa od celku a vyskúšať si to.

Uvedomiť sa ako rovnocenná časť celku a pochopiť, že nič na svete nie je nerovnocenné. Je potrebné toto prijať ako hru a ako jeden z nástrojov poznania. Uvedomenie toho, že všetko je tu a všetci si sú rovní v Bohu, že nie je nič horšie a lepšie, že nie je ničoho iného. Ten, ktorý sa klania nejakej časti celku, seba od celku oddeľuje a týmto narušuje celistvosť Boha a sveta. Potom človek vníma svet tak, že niekto je viac a niekto menej. Takýto človek sa stáva účastníkom nerovnoprávnosti, despotizmu, panovačnosti. Začína bojovať o vládu a zúčastňuje sa revolúcií. Ilúzia nadvlády je veľmi lákavá a dostáva sa do nej ľahko. Skúška tejto ilúzie, to je skúška vlády a moci ako svetskej tak duchovnej. Málokto ju prechádza dôstojne. S touto ilúziou treba byť opatrný je silná, nachádzajú sa v nej celé národy a to je nebezpečné. Práve ona vyvoláva globálne problémy. Ilúzia nadvlády žije v spoločnosti s ilúziou menejcennosti. Keď človek odmietne ilúziu nadvlády odíde aj ilúzia menejcennosti. Človek sa stáva sebestačným ako Boh.

A vtedy slová ja som človek malý, hovoria len o tom, že človek jednoducho nechce byť veľkým a rovným Bohu. Je len lenivý spomenúť si, kým naozaj je.

zdroj

Reklamy
This entry was posted in Filozofia života. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s