Realita v Kyjeve …

Realita v Kyjeve ktorú ti médiá neukážu … prečo asi ?

source

zaujímavý článoček vyšiel aj na http://www.hlavnespravy.sk

Európsky vodcovia sú z prístupu Ruska k Ukrajine na nervy. Ako si môže niekto dovoliť neposlúchať Brusel alebo Washington?

Európa 3. decembra (HSP/Foto:TASR)

 Summit vo Vilniuse ukázal zaujímavú zákonitosť: čím horšie sa majú veci v ekonomike krajiny, tým výraznejšie prejavujú jej vodcovia rusofóbiu. Vzniká dojem, že vodca každej krajiny prežívajúcej ekonomickú a demografickú krízu, sa pokúša kompenzovať svoju politickú menejcennosť účasťou v politických projektoch zameraných proti Rusku. Uviedol to vo svojom komentári pre Hlas Ruska Valentin Myndrešesku.

Rumunského prezidenta Trakany Basescu veľmi rozčúlilo to, že Janukovyč prišiel do Vilniusu, aby vyjednával. Basescu nemôže samozrejme pochopiť, ako môže človek v niečom neposlúchnuť Brusel alebo Washington – veď sám bezpodmienečne plní všetky požiadavky svojich západných pánov a zástupcov MMF. Rumunskí voliči mu nemôžu doteraz odpustiť 25-percentnú zníženie miezd, ale MMF ho zato pokladá za “spoľahlivého partnera “.

Zvlášť pozoruhodné je vyhlásenie predsedu Rady Európy Hermana van Rompuya. “Neraz sme opakovali, že rokovania Ruskej federácie voči krajinám Východného partnerstva nezodpovedajú tomu, ako sa budujú medzinárodné vzťahy v 21. storočí,“ povedal Herman van Rompuy na tlačovej konferencii vo Vilniuse. EÚ bude aj naďalej trvať na tom, že akékoľvek akcie Ruskej federácie zamerané na ovplyvnenie voľby krajín Východného partnerstva budú porušením zásad OBSE,“ dodal predseda Rady Európy.

Na záver Myndrešesko dodáva, že vyhlásenia európskych úradníkov ukazujú, že EÚ nemá žiadne možnosti pôsobenia na Rusko. Pretože je Rusko členom WTO, nemôže EÚ použiť proti Ruskej federácii ekonomické sankcie a politický nátlak zo strany európskych rusofóbov. Moskva ich jednoducho ignoruje. V priebehu dvadsiatich rokov dokazovali európski guruovia trhovej ekonomiky Rusku, že kto má viac peňazí, má viac práv a že ekonomické vydieranie je základným prvkom súčasnej diplomacie. Summit vo Vilniuse názorne ukázal, že žiak prekonal svojho učiteľa. Zrejmé stroskotanie Východného partnerstva vyvolalo u európskych rusofóbov skutočnú depresiu. Ale v terajšom politickom kontexte však nie sú hodní súcitu.

zdroj

This entry was posted in Zaujímavosti. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s