VELESTUR

Pred nedávnom som sem vsunul článoček o runových nápisoch na skale Kremnického pohoria … pridávam ešte zopár doplňujúcich informácií …

***

Nevýrazný vrch Kremnického pohoria a jeho hlavného hrebeňa je Velestúr 1254 mnm. Vrch dostal názov podľa staroslovanského boha Velesa ochrancu dobytka, stád a pastierov. Je to vládca mŕtvych a pán záhrobia, ktoré si starí Slovania predstavovali, ako šíre pastviny. Bol uctievaný všetkými Slovanskými národmi.

08_VELES_turDnes kamenný útvar na vrchole je porastený zakrpatenými stromami so skrútenými konármi od krutých vetrov na hrebeni. Velestúr sa týči nad Bystrickou kotlinou, bolo z neho vidieť veľkú časť Zvolenskej kotliny, Poľanu a Nízke tatry až po Kráľovu horu. Jeho poloha ho v minulosti predurčila na rôzne kultovné obrady. Známy Kremnický historik Križko sa v roku 1862 až 1865 podujal odhaliť tajomstvá, ktoré v ľudovom rozprávaní pretrvávali mnoho rokov.   Po mnohých neúspechov nakoniec našiel medzi Smrečníkom a Velestúrom náhrobný kameň. Za pomoci sochára Klemensa z Matice Slovenskej zhotovili odtlačok nápisu.

Neskoršie v neďalekej úžľabine našiel kamenné úlomky s časťou znakov, tieto sú uložené v martinskom múzeu. Dokladá sa, že ďaľšie znaky objavil na Dievčej skale neďaleko Trojice ale tú pri stavbe cesty odstránili. Hlavný nápis však na Velestúre objavil náhodne, keď sa mu pri pátraní odlúpil s kameňa trs trávy s machom a pod nim na kameni vo výške dospelého človeka odhalil vyryté znaky. Pokúsil sa ich vylúštiť podľa rôznych pomôcok. Pretože nebol znalcom písma, jeho výklad bol nesprávny a tak vzniklo podozrenie, ktoré živili odveký slovanskí neprajnici, že je nápis falzifikátom. Nápis rozlúštil moravský bádatel a historik starých Slovanov Antonin Horák a opísal vo svojej knihe „ O Slovanech úplně jinak.“ v rokoch 1970 – 1990.

09_V003_originalZistil, že nápis nie je zložený z Rúnových znakov, ale je napísaný v staroslovanských znakoch, jeho výklad sa olišoval od výkladu Križkovho. Tým úplne vyvrátil podozrenie z falšovania, lebo keby ho Križko falšoval, tak by ho aj správne vedel vylúštiť. Ďalšim faktom je, že ešte jeden nápis je na kameni pri prameni na trase (žltá značka) medzi Hornými Pršanmi a sedlom Tri Kríže, ktorý objavil v roku 1875 Dr. Ján Petrichovich, a o tomto nápise Križko nevedel. Nápísy z rovnakým písmom sa našli na Morave a na Balkáne. Horák hovorí, že poddobné spochybňovania živí nemecká a maďarská história, ktorá chce ututlať, že starí Slovania (neolitický) žijú v Európe už viac ako 8000 rokov, a neprišli len v roku 500 nášho letopočtu. Ďalej upodozrieva cirkev zo zamlčania skutočnosti, lebo neboli to Cyril a Metód, ktorí prvý Slovanom priniesli písmo, ale boli to Staroslovania so svojim znakovým písmom.

10_V004_originalV minulých rokoch bola na Velestúre z drevených trámov postavená rozhľadňa, z nej bolo vidieť široké okolie, tá sa časom rozpadla. Okolo vrcholu vedie turistická trasa Kováčová – Skalka č. 0803 značená červenou farbou. Z nej pred Velestúrom odbočuje na Hostinec trasa č. 8520 označená žltou farbou.

11_p01_originalRaz ročne na Perunov (odvodený Parom) sviatok sa shádza Krug Perúna zo Slovenska, Čiech, Polska, Ukrajiny a Ruska, aby tento sviatok za prednesu žreca oslávili. K tomu si zhotovili z rôznach predmetov svätyňu neďaleko vrchu Velestúr. Svätynu im však neprajníci opätovne zbúrali a tak si ju premiestnili na vrchol Smrečníku. Perúnisti sú ľudia, ktorí si pripominajú zvyky Slovanských predkov. Riadia sa heslom:

Sláva otcom a matkám našim!
Oni nás učili ctiť Bohov našich a viedli nás za ruku po pravej ceste.
A tak sme šli a neboli sme hocikým, ale boli sme Slovanmi, ktorí
spievajú na slávu Bohov.

Sláva Bohom!!! Sláva Slovanským Predkom!!!

zdroj

12_p02b_original 13_p03b_original 14_horak.b_original

súvisiaci článok:

https://atlara.wordpress.com/2013/12/20/velestur-runove-napisy-na-skale/

This entry was posted in Dejiny. Bookmark the permalink.

1 Response to VELESTUR

  1. itto píše:

    Preco sa to neda bez hrubych chyb? “…lebo to neboli Cyril a Metod, ktori prvi..”. “…ktore zivili odveki slovanski neprajnici…” Nie je to problem len tejto stranky. Taky senzacny text, citam a citam a zrazu – ako keby som dostal po papuli – hrubka. Musi to byt? Nad kazdou hrubkou jasaju prave ti neprajnici. Madarski, alebo atlanticki.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s