Ochrankyňa práv chce v Anglicku úplne zakázať fyzické tresty u detí. Švédsko už zakúša “trpké ovocie” liberálnej výchovy

 

Radšej ani nebudem komentovať myšlienkové pochody bývalej učiteľky Atkinsonovej …

http://www.hlavnespravy.sk/

Za capnutie na zadok trestné stíhanie

Šéfka úradu pre ochranu práv detí v Anglicku Maggie Atkinsonová požaduje úplný zákaz bitia detí rodičmi. Za capnutie na zadok potomkovi, by podľa nej, mohlo rodičom hroziť trestné stíhanie za fyzické ublíženie. Informáciu priniesol internetový portál Dennik.cz.

“Zákon zakazuje biť iného dospelého človeka i fyzicky trestať vášho domáceho maznáčika, ale nedostatočne rieši fakt, že môžete fyzicky trestať vaše dieťa,” myslí si Atkinsonová, ktorá úrad vedie od roku 2009.

kup_102

Ako bývalá učiteľka vraj nikdy nesiahla k fyzickým trestom. “Som presvedčená, že by sme mali pristúpiť k ich zákazu,” vyhlásila. Súčasná britská legislatíva umožňuje ľahké fyzické tresty detí, nesmie im ale spôsobiť viditeľné modriny, škrabance a rany. Aj to by ale podľa Atkinsonovho malo skončiť.

“Je to morálne otázka a keď ju vezmete do extrému, tak fyzické trestanie je v skutočnosti fyzickej zneužívania a ja som nikdy nevedela nakresliť deliacu čiaru medzi jedným a druhým. Oveľa lepšie by bolo ho zakázať,” poznamenala.

Kým britská organizácia bojujúca proti zneužívaniu detí NSPCC iniciatívu Atkinsonovej privítala, hovorkyňa vlády reagovala zdržanlivejšie. “Naša politika je voči bitiu jasná. Netolerujeme násilia voči deťom. Na druhej strane nechceme kriminalizovať rodičov za to, že dieťaťu mierne capli,” uviedla.

 Švédsko žne, čo zasialo

Švédsko zaviedlo v roku 1979 ako prvá krajina na svete absolútny zákaz fyzických trestov. Avšak Švédi za neuvážené opatrenia už zakúšajú “trpké ovocie”.

Neďakujú, nepodržia dvere, v električke nepustia sadnúť staršieho človeka ani tehotnú ženu. Vo Švédsku vyrastajú kvôli prehnane liberálnej výchove generácie nezvládnuteľných faganov. Za neschopnosť Švédov skrotiť svojich potomkov vraj môže aj zákon z roku 1979, ktorý rodičom zakazuje používanie všetkých fyzických trestov. O správe informoval internetový portál iDnes.cz.

“Žijeme v kultúre, kde takzvaní odborníci hovoria, že deti sú spôsobilé. Výsledkom je, že deti si môžu určovať, čo budú jesť, čo si oblečú na seba a kedy pôjdu spať,” hovorí známy psychiater David Eberhard, ktorý vo svojej knihe “Ako deti preberajú kontrolu” upozorňuje na neschopnosť Švédov zvládať svojich potomkov.

V krajine podľa Eberharda stúpajú počty záškolákov, u detí rastie pocit úzkosti a psychických porúchkách úrovne vzdelávania. ovala.

Môžete jednoducho opäť prevziať kontrolu nad tým, čo sa u vás doma deje. Rodina nie je demokracia,”

apeluje na rodičov.

So svojimi názormi to ale Eberhard vo Švédsku nemá jednoduché. Návrat prísnejšieho rodičovstva do švédskych domácností je v krajine jednoducho tabu.

zf

zdroj

 

 

 

Reklamy
This entry was posted in Zaujímavosti. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s