Posvátné háje

slunce

Posvátné háje patřily k nedotknutelným územím. Byly považovány za léčivé, měly ochranu božstev, zpravidla se v jejich blízkosti vyskytoval potůček, pramen či „kouzelná“ studánka. Ve skutečnosti vodní zdroje plnily funkci energetického zesilovače, snáze se potom navazovaly kontakty s bohy a dalšími bytostmi. Lokalita se musela zachovat v celistvosti, aby nedošlo k odchodu „dobrých“ duchů.

L2

Již název háj, zřejmě podle staroslovanského „gyj“ nebo „gaj“, hovořil o takovém místě zcela jasně: Je pod vyšší ochranou. V těchto lokalitách později vyrůstaly i různé svatostánky a „příbytky“ pro modly. Ústřední svatyně nebyla přístupná všem lidem, jen kněžím, duchovním osobám, zkrátka vyvoleným. Na určité (většinou kruhové) srdce svatyně mohl vstoupit pouze takový vyvolenec, nebo také azylant hledající záchranu před hrozícím nebezpečím. Později některé praktiky převzala katolická církev, z „příbytků model“ se staly kapličky se svatými sochami a obrazy, z hájů poutní místa a hřbitovy, ze svatyní kostely. Také do nich se mohl ukrýt pronásledovaný a požádat o azyl.

Zcela výjimečnými místy byly kromě hájů a svatoborů jisté vyšší typy kultovních míst. Ta mívala ve svém centru mimořádné modly, idoly. Slovo idol je odvozeno od řeckého slova eidolon, což značí jistý obraz, přelud, vizi. A odkud se vzala modla? Modla je vlastně socha, také rozeklaná větev posvátného stromu. Může to být i tzv. stod, posvátný sloup. Svatobor i Stod se nám zachovaly. První jako známý vrch u Sušice, druhý je městem přibližně v půli cesty mezi Plzní a Domažlicemi. Jeden ze starých posvátných hájů se rozkládal i u Horažďovic. Později zde byly založeny maličké lázně, zasvěcené svaté Anně. Prý ještě dnes lze na místě spatřit různé neobvyklé děje, pokud sem člověk zavítá ve správném čase. Připomeňme si i tajemný Hájek poblíž Rokycan. V minulosti zde nalezli více než 70 mohyl z období od střední doby bronzové až do počátku laténu. Také tu údajně straší. Někdejší kultovní místa ustoupila výstavbě, některá byla pohlcena moderními silnicemi a dálnicemi.

Energie míst však zůstává zachována a tak se pak někdy divíme, kolik je na některých úsecích dopravních nehod a karambolů. Duchové to zkrátka jen tak nevzdávají…

zdroj

posvátné haje

Reklamy
This entry was posted in Dejiny. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s