HROMNICE

Pre západných Slovanov boli tieto sviatky oslavou Perúna – vládnucej bytosti prejavujúcej sa ohňom a hromom. S týmto sviatkom sa spájali očistné obrady, spojené s ohňom (chodenie cez žeravé uhlíky, pálenie starých vetvičiek, ktoré počas uplynulého obdobia nalaďovali obydlia, …) a veštecké obrady ( napr. z kroku  bieleho koňa alebo bielej kobyly prevedenej cez skrížené kopije či valašky).

kup_105

V tomto a nadchádzajúcom fašiangovom období sa príroda a aj ľudia, ako jej súčasť, pripravujú na nástup novej životnej sily – príchod jari.  Hromničné a fašiangové obdobie je obdobie prechodu. Prechodnej doby, keď má človek v živej pamäti udalosti predošlého roka a zároveň sa už črtá nový prírodný rok. Sily, ktoré spúšťajú tieto procesy vo veľkom kole prírody, pôsobia aj na človeka a ovplyvňujú ho. A tak ako sa obrodzuje príroda –  rašia puky, rodia sa mláďatká, tak aj v človeku nastávajú podobné procesy.  A  šťastný  je ten človek, ktorý si to uvedomuje a preciťuje srdcom. V tomto období je veľká šanca na zmenu. Zmeniť,  opustiť cesty, ktoré nás nedoviedli k želanému cieľu. Prejsť cez žeravú pahrebu, spáliť z chodidiel posledné zvyšky prachu z predošlých nedobrých ciest a takto ohňom očistený vykročiť na nové cesty. Očista ohňom je najrýchlejšia, najpernejšia, najpohyblivejšia, najkratšia cesta k základnej matérii – k popolu. Spálenie papiera, dreva, či čohokoľvek iného nie je zničenie. Je to len premena na základnú matériu, z ktorej pôsobením síl môžu vyvstať nové veci. A či na úžitok a či na radosť a či na slávu alebo na dačo iné – závisí len od človeka, aké sily – telesné, duševné a duchovné vnesie do hnietenia tejto prazákladnej substancie.

Je tento čas. Čas Hromníc. V minulosti boli o tomto čase obvyklé fašiangové zábavy, obecné sprievody v maskách spojené s hudbou a tancom. Mnohé masky a tance mali obradný charakter – na zabezpečenie úrodnosti a plodnosti. Mnohé načrtávali životné obdobia človeka a upozorňovali ho na prechodnosť života na Zemi. Niektoré zosobňovali a pranierovali ľudské zlozvyky, iné boli zosobnením niektorej ľudskej cnosti a takto ju posilňovali v žití.

V mnohých mestách, dedinách a obciach sa znovu oživujú fašiangové oslavy. Skúste si tieto slávnosti uvedomiť v spojení s prírodným kolom roka a v duchu vykročte s novým duševným naladením na novú dobrú cestu.

-Ľ. Lada-

http://novodrevo.rucnapraca.sk/kolo-roka/hromnice/

Reklamy
This entry was posted in Dejiny. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s