Zem, naša matka

zemZrejme ste o tom už počuli. Existuje jedna teória, ktorá hovorí o tom, že naša planéta Zem je obrovský živý tvor. Tvor, ktorý myslí. Niečo na tom zrejme bude 🙂 Aby sme sa na našu Zem mohli pozrieť z tohto uhla, musíme sa odosobniť od nášho egocentrizmu. Musíme nachvíľu prestať rozmýšľať v rovine že „JA som stredom vesmíru“. Skúste si predstaviť našu Zem z pohľadu z obežnej dráhy. Vidíte tu krásu? Tú obrovskú guľu plnú farieb vznášajúcu sa v nekonečnom temnom priestore vesmíru? Obieha spolu so svojím spolupútnikom Mesiacom okolo žiariaceho Slnka, točí sa. Zahľaďte sa pozornejšie. Všimnete si mračná ktoré sa pohybujú v atmosfére. Pod nimi sú moria, rieky a lesy. Možno uvidíte aj mestá na jej povrchu. A to všetko je plné života. Dokopy tvoria tieto prvky systém. Zložitý systém plný väzieb. Systém, ktorý nie je iba súčtom jednotlivých prvkov. Je niečím viac. Tento systém využíva svoje živé komponenty (baktérie, rastliny, huby a živočíchy) na reguláciu klímy. (Jeden zo živočíchov získava čím ďalej, tým väčší vplyv na životné prostredie. Tým živočíchom je človek. Preto by sa mal začať zamýšľať nad tým čo robí.)

Zem si od svojho zrodu postupne vytvorila stav, ktorý je vhodný pre udržanie života. Tento stav si udržiava napriek meniacim sa podmienkam prostredia. Veď výkon slnka od jeho vzniku sa zvýšil o takmer 30%, no zem si udržala podmienky pre život. Akousi divnou súhrou okolností sa podmienky na Zemi vyvíjali, vždy tak aby sa zachovali vhodné a rovnomerné podnebie. Takémuto udržiavaniu konštantného (s menšími výkyvmi) stavu sa hovorí homeostáza. Homeostázou sú charakteristické všetky živé tvory. Zem má žily v podobe riek, pľúca v podobe lesov…

zem2My ľudia sme jej súčasťou. Nemôžme sa tváriť že sme oddelený od prostredia ktoré nás obklopuje. Sme stvorený z kostí tejto Zeme, prijímame jej dary v podobe jedla a dýchame jej vzduch. Po svojej smrti sa naše telá navracajú do tela Zeme a naša duša k jej duši. Tak ako sú naše bunky živými organizmami, ktoré sú našou súčasťou. Tak aj my sme súčasťou planéty Zem. Zemou nemyslím hlinu, kamenie a magmu, ale celú komplexnú planétu so všetkými jej súčasťami. Teda aj so vzduchom, vodou, a živými bytosťami. Sme súčasťou jej tela. My ľudia zdieľame jedno telo s názvom Zem spolu so zvieratami a rastlinami. Tu sa mi pripomínajú slová Ježiša Nazaretského. „Vezmite a jedzte z neho všetci, lebo toto je moje telo, ktoré sa obetuje za (pre) Vás.“ Preto vedzte že ak špiníte Zem, pošpiníte aj mňa a v neposlednom rade aj samých seba.

Ponúka sa ešte jedna otázka. Prečo Zem vytvorila takého živočícha ako sme my ľudia. No, možno preto, aby dokázala vedome regulovať svoju klímu, alebo napríklad preto aby sa dokázala ochrániť proti nebezpečiu z vesmíru v podobe meteorov. Ľudstvo sa vyvíja a čo je dnes utópiou, môže byť už zajtra skutočnosťou. Už sme pár krát vyleteli do kozmu. Možno raz vyletíme v húfoch a osídlime iné končiny vesmíru. Tak prinesieme život na iné planéty, alebo sa spojíme s už existujúcim mimozemským životom. A naša Zem sa tak vlastne rozmnoží.

Uvedomme si že sme súčasťou celku. Že sme rovnako dôležitý ako ktorákoľvek súčasť. Nie sme viac ako baktéria ani zvieratá či rastliny. V minulosti Európania pozerali na iné rasy ako na menejcenných tvorov. Teraz už tomu tak nie je, považujeme ich za rovnocenných. Dúfam že príde čas keď sa rovnako budeme správať aj k zvieratám, rastlinám a iným súčastiam nášho sveta. Treba len začať počúvať svoje srdce. To sa vždy ozve ak vidíme niečo krásne. Krásne hory, krásne lesy, krajinu. Skúsme to krásne zachovať.

Zem nám dáva všetko čo potrebujeme, preto prejavme úctu k jej darom. Skúsme v duchu pri jedle poďakovať za dary, ktoré dostávame. Je to dobrý pocit.

Dragovid

http://www.svatohaj.sk/zem.html

023_dc485b-perkunasa

Reklamy
This entry was posted in Dejiny. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s