Krajina ako chrám

http://www.zemavek.sk/

“A potom z hlbín našich údolí, z roklí našich horách, z lesov, kde tisícročné stromy vrhali v epických dobách tieň na posvätné zhromaždenia našich predkov, bude stúpať do vzduchu  zmiešaného s tajomným prachom tlejúcich vecí spev radosti légií neviditeľných, ktorí nás budú pozorovať – šťastní, že sme nadviazali reťaz jednoty a bratstva s trvalým zmyslom pre zbožnosť a lásku ku starým božstvám, k predkom k nesmrteľnej a znova žijúcej Matke Zemi. “

William B. Searbook

 svrog

Náš spôsob života bol kedysi pevnejšie spätý s kolobehom dňa a roka, bol prirodzenou súčasťou prírody, voči ktorej prechovával človek hlbokú úctu. V prírode trávil celý život, zoči-voči živlom, so stromami a zvieratami. Emil Páleš dávnejšie napísal, že rozum nie je najväčším orgánom a najdokonalejšou schopnosťou človeka. Človek dostal viac. Dostal duchovné srdce. Ak si tento orgán nenechá zakrpatieť, dokáže komunikovať s vyššími svetmi prostredníctvom citu, činov, udalostí

***

 Žeby starobylé národy po celej Zemi prinášali obety a stavali chrámy niečomu, čo existovalo iba v ich fantázií? Spojenie u starých bolo živé, silné, prirodzené. Pramene, studne, vodopády, stromy, kvety obývali éterické bytosti, ktoré boli zodpovedné za duchovné deje v prírode.  Zem obývali gnómovia, škriatkovia, trpaslíci, víly. Vodu nymfy, udiny, oheň salamandrovia a vzduch elfovia.

Henryk Skolimowski zdôrazňuje potrebu obnovenia rituálu, ako prejavu úcty k posvätnému. Predstaviteľ spirituálnej hlbinnej ekológie učiacej o prepojenosti a posvätnosti všetkého živého, Nór Arne Naess hlása potrebu prebudenia sa potrebu dospieť a prijať práva a povinnosti človeka:

Příjmi svůj pravý význam. Prošel jsi mnoha umíraními, a ve svém srdcii ve svém těle poznáváš vratkou a nádhernou rovnováhu života. S tímto poznáním pak můžeš mluvit a jednat. A budeš mluvit a jednat s odvahou a vytrvalostí , jež ti náležely po dlouhé, nádherné eóny tvého ivota v podobě Gaie.

 Joanna Macyová vychádza z Gándhího viery jednoty všetkého živého. Ľudia, ktorí sú len jednostranne orientovaní, preferujú viac ľavú mozgovú hemisféru. Táto je u väčšiny ľudí dominantná a je sídlom logicko-analytického myslenia. Pravá hemisféra sa spája s tvorivosťou, celostným prístupom, novými myšlienkami. V živote a filozofií prírodných národov Indiánov, Slovanov, Aborigénov, Keltov, Vikingov a iných možno nájsť mnohé etické normy vzťahu k prírodnému prostrediu. Lov a zber potravy bol spirituálnou činnosťou, ku ktorej patrilo rozjímanie a očista, nadviazanie duchovného spojenia s loveným zvieraťom a jeho požiadanie o obetu pre ľudí.

LQTt-x-O3QU Zem bola posvätná, mystická a predchnutá rôznymi bytosťami. Ako povedal náčelník Seattle:

” Voňavé kvety sú naše sestry, jeleň, kôň, bielohlavý orol sú naši bratia. Pre môj ľud je posvätný každý kúsok tejto zeme. V pamäti a skúsenosti môjho ľudu je svätá každá lesknúca sa ihlička borovice, každý pás piesočného pobrežia, opar v hlbokom lese, každá čistinka i bzučiaci hmyz. Miazgou prúdiacou v stromoch sa nesú spomienky červeného muža. ”  

Podľa Freuda Hagenedera je dôležité brať mýty vážne, považovať ich za to, čím skutočne sú. Neboli vymyslené jedincom, človek im nemusí rozumieť, ale pôsobia na nevedomie každého jednotlivca. James Lovelock nazval našu Zem Gaia (podľa gréckej bohyňe Zeme), jeden živý superorganizmus, ktorý dokáže sám seba riadiť a disponuje inteligenciou oveľa komplexnejšou ako je ľudská.  So svojím prostredím sme hlboko bytostne spojení. Podľa Henryka Skolimowského potrebujeme na vyliečenie planéty a nápravu ekologických škôd hlbšie pochopenie založené na súcite a skutočnom uznaní bratstva všetkých bytostí. Vo východných náboženstvách sa súcit nevyužíva iba na vyjadrenie ľútosti, ale vyjadruje sa ním aj poznanie. Ide o pochopenie založené na úcte.

Úryvok z článku Vlada Líšku ” Krajina ako chrám” z mesačníka ZEM & VEK február 2014

LIFE

Reklamy
This entry was posted in Dejiny. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s