15 rokov bombardovania Juhoslávie

Humanitárne bombardovanie

***

http://slovak.ruvr.ru/

Pred 15 rokmi vzniklo na mape Európy ohnisko bojov – letectvo USA a NATO začalo 24. marca 1999 bombardovať Juhosláviu, čo trvalo vyše 2 mesiacov.

003V dôsledku agresie Západu zahynulo skoro 2 tisíc civilných obyvateľov.

Agresia Severoatlantickej aliancie proti Juhoslávii v predposledný rok 20. storočia bolo jedným z finálnych činov mnohoročnej kampane Západu voči tomuto silnému balkánskemu štátu. Bomby a rakety, ktoré padali z nočného neba na Belehrad, Prištinu a iné srbské mestá, ukončili formovanie novej mapy Východnej Európy, porozprával pre Hlas Ruska expert Alexander Bovdunov:

Vzniklo ohnisko napätia, čo prekážalo Juhoslávii vyčleniť sa ako samostatné geopolitické centra a za druhé, maximálne sa potláčali a likvidovali sily, ktoré by sa mohli stať spojencami ruského sveta. Boli to predovšetkým Srbsko a Srbi. Nie náhodou podporili v tomto konflikte USA a Európa pod ich kontrolou spočiatku Chorvátov a následne sa rozhodli likvidovať srbský štát a maximálne znížiť jeho vplyv na Balkáne pomocou konfliktu v Kosove.

Jedným z hlavných cieľov USA bolo vtedy bolo ukázať celému svetu, že môžu nanútiť svoju vôľu a majú právo robiť si čo chcú na akomkoľvek mieste Európy. Tak sa pomocou USA zjavila Kosovská republika, úloha ktorej spočíva predovšetkým v tom, aby bola ešte jednou plochou USA, domnieva sa politológ Vasilij Kaširin:

– Je to spoľahlivý a verný satelit Západu. Nachádza sa tam najväčšia základňa Američanov na celom európskom kontinente. Američania tam vybudovali skutočné vojenské mesto a pevnosť. Prišli tam na desaťročia a nechystajú sa oddiaľ odísť. Z hľadiska víťazstva hrubej americkej vojenskej sily a amerického imperializmu je to skutočný úspech. Západ sa nezastavil ani potom, keď rozdelil juhoslovanský štát na niekoľko malých republík. Svojou okrídlenou demokraciou spôsobil škody v Iraku, Afganistane, Líbyi. A už bol pripravený zničiť nepokornú Sýriu, keď sa nečakane mechanizmus jednopolárneho vplyvu porušil – na ceste euroatlantickej politiky sa postavilo Rusko.

Následným neúspechom euroatlantizmu sa stal Krym. Úplne zákonné a pochopiteľné želanie Moskvy ochrániť ruských obyvateľov polostrova pred ukrajinskými ultranacionalistami predstavuje západná spoločnosť ako vojenskú agresiu voči Ukrajine. A výsledky slobodného referenda obyvateľov Krymu o pripojení k Rusku považujú v Európe za narušenie územnej celistvosti ukrajinského štátu. Ako zdôraznil Vasilij Kaširin, taká reakcia Západnej Európy a USA je reflexné pridržiavanie sa politiky dvojitých noriem

zdroj

Bombardovanie Srbska 1999

NATO Bombing of Serbia

 

***

“Humanitárne bombardovanie” – uplynulo 15 rokov od bombových útokov na Juhosláviu zo strany NATO

http://hlavnespravy.sk/

Operácia s názvom Allied Force – Spojenecká sila

Dnes uplynulo 15 rokov od bombového útoky zo strany NATO. Bombardovanie sa uskutočnilo na štáty, ktoré boli súčasťou Juhoslovanskej zväzovej republiky. Zásah sa začal 24. marca 1999 a skončil 10. júna.

004

Operácia s názvom Allied Force – Spojenecká sila, ktorú NATO vykonalo bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN, trvala 78 dní. Objekty na území Srbska a Čiernej hory sa stali terčom riadených striel a bômb lietadiel NATO. Zámienkou pre akt agresie 19 členských krajín na čele s USA boli neúspešné rokovania o Kosove a odmietnutie Srbrska podpísať “mierový plán“. Jedných z bodov tohto plánu bola podmienka rozmiestnenia cudzích vojsk v Kosove, čo prakticky znamenalo vojenskú okupáciu regiónu.

Pôvod mierových rokovaní bol v politike Slobodana Miloševiča, ktorý okliešťoval právomoci Albáncov. To sa najprv prejavovalo pasívnym odporom. Postupne však naberalo prevahu zo strany radikálov z Kosovskej oslobodzovacej armády. Následne dochádzalo k útokom zo strany armády ako aj vlády Belehradu. NATO údajne chcelo rozbiť tento začarovaný kruh. Formálnou zámienkou pre útok bolo objavenie hromadného hrobu albánskych civilistov v kosovskej obci Racak. Tí mali byť údajne zastrelení srbskými vojakmi. Neskôr sa ukázalo, že išlo o podvrh zinscenovaný s pomocou západných spravodajských služieb. Väčšina obetí totiž boli bojovníci Kosovskej oslobodzovacej armády, ktorí boli zabití v rôznych oblastiach regiónu počas stretov s juhoslovanskými strážcami zákona.

Viac sa dozviete

TU

005

A aby sme nezabudli … a navždy si pamätali

A ako sa zachovala vtedajšia politická elita Slovenska? Slovenská vláda  schválila povolenie preletov lietadiel NATO a zapojila tak Slovenskú republiku do humanitného  bombardovania Juhoslávie. Čisto bratská pomoc nášmu bratskému slovanskému národu …

 Na stránke

http://www.jangaso.sk/news/su-toto-slovenski-vojnovi-zlocinci-/

nájdete neoficiálny zoznam mien hlasujúcich za povolenie preletov nad našim územím … a na tomto linku

http://www.jangaso.sk/news/dzurindova-obhajoba-bombardovania-juhoslavie/

nájdete Dzurindovu obhajobu bombardovania Juhoslávie

006007

 

 

 

Reklamy
This entry was posted in Dejiny, Zaujímavosti. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s