Divné sviatky jari

Akosi sa nám tie veľkonočné zvyky zvrhli. Dievčatá sa cítia ukrivdené. Možno až duchovne znásilnené, keď sú studenou vodou oblievané a švihané korbáčmi… Muži, často podnapití, im dávajú silne pocítiť, kto je tu pánom. Je toto ale naozaj tá podstata nášho zvyku?

Pomládzka, korbáč z prútia so stužkami. Voda. Vajíčka… Prichádza jar a toto sú znaky mladosti, rastu, plodnosti. Korbáč je výhonok stromu, ktorý prinesie kvety, ovocie. Šibajú sa ním dievčatá. Aby boli plodné – vlastne je to obradné obrazné milovanie. Korbáč je kokot. Dievčina má vajíčka. Keď sa stretnú, vzniká nový život. Na jar sa prebúdza život. Chlapec dievčinu poleje. Čerstvou vodou. Živou vodou. Obradne ju očistí – pretože pred počatím, pred plodením treba zmyť všetko zlé, ničivé, pútavé, ťaživé. Voda toto všetko zmyje, prečistí, oživí. Možno je tá voda aj znakom semena. Mládenec dáva obradne dievčaťu semeno – tiež živé, tak ako pramenitá voda je živá. Týmto obradom sa oddávna podporovala plodnosť, prekvitanie. Hojnosť. Bohatstvo. Život samotný.

Dievka uviaže mládencovi stužku na korbáč. Stužka je znakom bohatstva. Stužka je stužený farebný pásik plátna. Dakedy sa plátnom platilo. Vlastne je to obrad obety. Obetujeme troška bohatstva, aby sa nám veľa vrátilo. Obetujeme troška zo seba. Svoje semeno a vajíčko – a Boh, Vesmír, Všehomier nám dá dieťa. Vlastne podporujeme nie len vlastnú plodnosť, ale celej krajine ideme príkladom. Podporujme plodivú silu prírody. Aby bola úroda, aby sa zvieratá množili. Tieto sú tým bohatstvom, ktoré získame. Málokedy si to už uvedomujeme.

Dievky sa pred poliatím skrývajú. Zvyk je úpadkový a zneužívaný nevedomými mužmi. Kde sa stala chyba? Čo chýba? Úcta. Muži si prestali ženy ctiť. Naša spoločnosť je v nerovnováhe. Mužskosť je vyzdvihovaná a ženskosť potlačovaná. Už tisíc rokov sme našimi okupovateľmi vtláčaní do patriarchátu. Vedia, prečo to robia. Už sme skoro zabudli, čo to ženskosť vlastne je. Väčšina žien je totiž odmala vedená k potlačeniu svojej podstaty. Nosia rifle, hľadajú si prácu a správajú sa ako muži. Odmala sa učia myslieť ako muži. A všetci sa tvárime, že je to dobre, že takto sa ženy s mužmi zrovnoprávňujú. Ženy sa preúčajú, aby boli rovné, rovnaké ako muži. V nerovnováhe sme slabí.

Deva, dievča, dievka má rovnaký slovný koreň ako anglické slovo divine (svätý, božský). Devy a ženy boli uctievané. Svedčia o tom aj nálezy starodávnych sošiek so zvýraznenými ženskými črtami. Tieto sošky boli obradné čarovné predmety predstavujúce Ženskosť. Ďalšie slová s rovnakým koreňom ako dievkaslová divný, divý, divoký. Slovo „divný“ dakedy späté s uctievaním a Bohom. Božskou bola pre nás príroda, divokosť, divosť. Aj tie sa stali dnes už nepochopenými a divnými.

http://krkavec.wordpress.com/

slnko

 

Reklamy
This entry was posted in Atla-Ra. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s