Spätná odozva reality – Karma

Koľko dáte, toľko dostanete späť. Koľko zoberiete, toľko vám bude zobraté. Toto je zákon karmy. Karma je typ duchovného dlhu alebo kreditu, ktorý nahromadíme. Tento priťahuje skúsenosti a zážitky, kedy sa prevádza platba, ktorá je kompenzáciou (vyrovnaním) za minulé rozhodnutia a činy. Ak ste sa niekedy rozhodli pomôcť tým, čo to potrebovali, toto vám prinesie pozitívnu karmu a určite v budúcnosti vám bude táto pomoc vrátená. Ak ste niekedy niekomu nevinnému ublížili, to vám spôsobí negatívnu karmu a skôr alebo neskôr sa vám stane rovnaká bolestivá skúsenosť.

 

Zákon karmy je často zle pochopený alebo aplikovaný (používaný). Niektorí ľudia ho odmietajú, pretože ho nesprávne vnímajú. Účelom negatívnej karmy je vám napomôcť porozumieť, čo ste ignorovali, keď ste sa rozhodli pre negatívny výber. Zmyslom takejto skúsenosti je iba naučiť vás alebo zapamätať si danú lekciu najhlbším možným spôsobom. Tí, ktorí neporozumeli karme, môžu prísť k názoru, že ak čelia bolestivej skúsenosti, ako napríklad byť zneužívaní, mali by dovoliť, aby sa tak stalo, pretože si to zaslúžia za predchádzajúcu spôsobenú bolesť niekomu inému. Je to presne naopak. Ak je daná situácia spôsob platby za negatívnu karmu, táto lekcia sa ráta, ako náhle porozumiete, že zneužitie je nesprávne (podstata skúsenosti). Vy môžete a musíte sa jej postaviť a ukončiť dané zneužívanie. Karma začína a končí výberom. V prípade negatívnej karmy, táto

  • začína výberom (rozhodnutím) poškodiť sebe alebo niekomu inému.
  • končí rozhodnutím napraviť alebo zabrániť ďalšej škode.

Nastáva to tak, že porozumiete problému, ktorý to spôsobil. Ak nie je výber (rozhodnutie), potom nie je žiadna karma. Takže, ak niekto je nútený proti svojej vôli, aby poškodil inému, privodzuje si málo alebo žiadnu negatívnu karmu. Môže len ľutovať, že sa dostal do takej situácie.

Možným príkladom sú vojaci bojujúci vo vojne, ktorí zabíjajú nepriateľských vojakov v boji na život alebo smrť. Spôsobili smrť človeku a zdá sa to byť nesprávne. Toto privodí menšiu negatívnu karmu ako keby boli doma a zabili svojho suseda, ktorý nie je životu nebezpečný. Podobná je situácia, keď sa niekto dobrovoľne prihlási do armády. Toto môže privodiť malú negatívnu karmu, ktorá sa neskôr môže prejaviť (možno až v ďalšom živote), aby na budúce spravil rozumnejšie rozhodnutie. Ďalším príkladom môžu byť tzv. kati, ktorí vykonávajú rozsudok smrti. Oni sú tí, ktorí popravujú usvedčených odsúdených. Niekedy aj nevinných a falošne obvinených. Rozhodnutie o poprave bolo prevedené súdnym systémom a nie vykonávateľom. Preto im to neprivodí veľa negatívnej karmy. Okrem tej, ktorá je následkom ich rozhodnutia, že si vybrali takéto zamestnanie.

Karma nahromadená počas jedného života sa môže preniesť do nasledujúceho. Niektoré bolestivé skúsenosti, ktoré prežívame, môžu mať pôvod v rozhodnutiach urobených v predchádzajúcich životoch. Toto je veľmi iritujúce (znepokojujúce) pre ľudí, ktorí si nechcú pripustiť alebo pochopiť, že by sme mali byť ovplyvnení rozhodnutiami, ktoré si dokonca ani nepamätáme. Je to ako ísť do väzenia za neznáme zločiny.

Na jednej strane je pravda, že zabudnutím našich predchádzajúcich životov, môžeme tvrdohlavo opakovať rovnaké chyby. Avšak z druhej strany ponaučenia na základe negatívnych karmických skúseností, sú dostatočne prenikavé a plnohodnotné ich obsahom, že si nevyžadujú naše zapamätanie ich. Zvlášť to, čo ich spôsobilo. Takýto generický (rodový) spôsob učenia zabezpečí, že je to vaša duša, ktorá sa učí a nie mechanický aspekt vášho rozumu. Keď si mozog zapamätá bolestivé následky predchádzajúcich činov, ten potom aj zabráni opakovaniu sa podobných činov, aby zamedzil podobným následkom. Takýto spôsob učenia nevychádza z vnútra vašej duše, pretože aj zvieratá sa učia takýmto spôsobom. Keď takéto zviera je donútené zabudnúť svoje chyby, bude ich opakovať mechanicky donekonečna. Avšak duša to môže zvládnuť omnoho lepšie, pretože sa nespolieha iba na pamäť alebo naprogramovaný inštinkt, ale priamo a okamžite rozumie hlbšej podstate problému a koná v danom momente. Takže nepamätanie si toho, čo vám privodilo negatívnu karmu, by vás nemalo privádzať do zúfalstva.

Načúvanie a porozumenie vášmu vnútornému hlasu je všetko, čo potrebujete. Poznanie zákona karmy je dôležité z niekoľkých dôvodov.

  • Za prvé: mali by ste byť viac pozorní pri vašich výberoch, slovách a činoch. Pretože tie môžu spôsobiť následky, ktoré sa eventuálne vrátia k vám. Ako teraz vplývame na svet, určí ako svet bude vplývať na nás.
  • Za druhé: donúti vás to pozrieť sa hlbšie na vaše súčasné neodvrátiteľné životné podmienky. Umožní vám to lepšie porozumieť a zmieriť sa s tým, čo nemôžete teraz zmeniť.
  • A za tretie: môžete ukončiť inak neodvrátiteľné bolestivé skúsenosti tým, že objavíte a využijete premárnené ponaučenia. Takto zabránite pritiahnutiu ďalších negatívnych zážitkov v budúcnosti.

 delf

Anglický originál: Fringe Knowledge for Beginners

(Hranice poznania)

autor: Montalk

preklad: Adam Drotar (2013)

This entry was posted in Atla-Ra. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s