Prirodzená mágia čiže prelínanie svetov

Emil Páleš – Prirodzená mágia čiže prelínanie svetov

Dýchanie je magický úkon. Jedenie a pitie sú magické úkony. Keď dýchate, nevykonávajte iba výmenu plynov v pľúcach. Vdychujte vedome mier, lásku, čistotu, a vaša predstavivosť skutočne pritiahne jemné stužky týchto síl, čo prežiaria vašu bytosť jasom a zdravím.

Keď na bohoslužbe rozdávajú hostie a pijú víno, hovoria: toto je Kristovo telo a toto je Jeho krv. Prijímate kúsok chleba, a prijímate Božie slovo – živé jemnohmotné formy, ktoré sa stávajú súčasťou vášho duševného tela a tento proces sa podobá tráveniu. Zvlažíte fyzické pery vínom a vaše duševné rty sa napijú pri prameni večného života. Nech sa vám každé prijímanie potravy stane posvätným, a pravidelnosť vašej meditácie bude zaručená tým, že jesť musíte každý deň.

Vaša reč, myslenie, cítenie sú magické deje. Každé vaše slovo, myšlienka, citový záchvev uvádzajú do pohybu sily, ktoré sic’ neviditeľné, nemôžu sa minúť účinkom o nič menej, ako ktorýkoľvek iný zákonitý dej vo fyzickej prírode. Tanec, spev a milovanie sú magické obrady. Keď tancujete a spievate, vaša duša tancuje a raduje sa s anjelmi v nebi. A kedykoľvek sa spoja dve pohlavia v čistej láske, budujú spoločnú svätyňu na nebesách pred tvárou Boha. Ak je v objatí medzi mužom a ženou troška skutočného citu, ich duševné telá mierne vystúpia z fyzických, a tiež sa milujú; prelievajú sa jedno do druhého, až splynú. A z prežívania, ktoré vzniká pri tomto kúzelnom dej i, tryskajú prúdy vyžarovaní, ktorých výbežky zasahujú až do najvyšších nebies človeku dosažiteľných.

 017_Michael&Inessa Garmash

Dávanie a branie v láske je čarovné. Žitie so srdcom plným nehy a vďačnosti je čarovné. Obyčajný život sa zdá ľuďom nezáživný. Ale prirodzený život je výsostným druhom mágie! A každá mágia, ktorá je mimo života, je neprirodzená. Kým je človek pripútaný k telu – a nie je k nemu pripútaný zbytočne – hovoriť o čistom duchovne bez telesnosti je sebaklam. V symbolických analógiách prežívame v hmotnom svete to, čo sa naša prebúdzajúca sa duša v duchovne ešte len má naučiť vnímať. Duchovný a fyzický dej sú pritom paralelné, rezonujú. Duchovné sa stáva názorným, hmatateľným a zrozumiteľným vo fyzickom a fyzické umocňuje duchovné.

Kňažky panny vestálky udržovali oheň v chrámoch a svätyniach dobrej bohyne. Udržovali oheň cudnosti-čistoty vo svojich srdciach. Pútnik vyrazil na cestu k posvätnému miestu, a jeho duch vyrazil na cestu domov, späť do Svetla. Jeho noha sa odvážila do neznámych končín, a jeho duch sa odvážil tam, kam nikdy predtým. On opúšťal majetok tu na zemi a svoje zlé vlastnosti tam na nebesiach.

Z francúzskych Pyrenejí vedie pútnická cesta do Santiago de Compostella, jednej z najväčších západoeurópskych katedrál na atlantickom pobreží Španielska. Prvých štyristo kilometrov tvorí namáhavé stúpanie a klesanie horskými hrebeňmi. To je očistenie. Druhých štyristo vedie cez vyprahnutú pustatinu náhornej plošiny Iberského poloostrova. To je smrť. A posledných štyristo vedie kvitnúcimi záhradami prímorských nížin. To je znovuzrodenie. A celú cestu lemujú kostoly, kaplnky a oltáriky, ktorých symbolika prehovára jasnou rečou práve iba k tomu, kto bol na to pripravený fyzickým prežitím – útrapami putovania.

Štyridsať rokov viedol Mojžiš židov po púšti. Hoci vzdialenosť medzi Egyptom a Kanaánom by boli mohli prekonať v oveľa kratšom čase. Ale Mojžiš úmyselne predlžoval cestu. Lebo náročné podmienky brúsili a zoceľovali židovský národ, ktorý zrel ku svojmu poslaniu. Mojžiš viedol židov z nížin Egypta do zasľúbenej zeme; ale viedol aj ľudské duše z nížin pozemských do zasľúbeného kráľovstva nebeského.

001_promise (1)

Keď sa postíte, vaše telo sa zrieka potravy, ale vaša duša chtivosti vôbec. Ján Krstiteľ sa postil na púšti. Jeho hrdlo bolo vyprahnuté smädom, a jeho duch prahol po vode života. S celou silou, akú len predstavuje telesný pud sebazáchovy sa vydal hľadať studňu; a s celou silou, s akou len dokáže duch rozpriahnuť svoje krídla vzlietol hľadať prameň života. Horlivo odhadzoval piesok zo zasypanej studne; horlivo odkladal nečistoty, ktorými bola zasutá jeho duša. Narazil na kameň, a v pote tvári mu vzchádzalo poznanie, že bude musieť najprv odvaliť všetky karmické balvany, čo mu stáli v ceste…

Rády bojovných rytierov bojovali železným mečom, aby zjednali hmotnú spravodlivosť medzi ľuďmi. Ale keby ste mohli vidieť ich duševné telá! Videli by ste, ako plamenným mečom pravdy bojujú proti všetkému temnému. Rytieri a rozprávkoví hrdinovia hľadajú princeznú – pozemské dievča, ktoré ľúbia – aby ju odkliali, či zachránili pred drakom. Rytieri hľadajú princeznú – svoju vlastnú dušuaby ju odkliali a vyslobodili z pazúrov temnoty. Duša je tá spiaca princezná, ktorú treba prebudiť. Potom sa nám hodí okolo krku a povie:

Tak dlho som na teba čakala!

V oných dávnych časoch stavali národy – byť by aj sami bývali len skromne – nádherné chrámy, z čistého srdca k pocte svojmu Bohu. Každý priložil ruku k spoločnému dielu: Katedrála sa pomaly dvíhala od zeme k nebesám – a v ich srdciach sa nezbadane dvíhala katedrála vzájomnej spolupatričnosti a láskyplnej spolupráce. Ruky remeselníkov brúsili kameň na ušľachtilé arabesky – a ruky anjelov vrývali krásu do sŕdc remeselníkov.

Len v práci, v živote, len v neustálom pohybe dávate príležitosť anjelom, aby vám ukázali, čo potrebujete vedieť. Len ak sa o niečo pokúsite, a vložíte do toho všetky svoje duchovné, duševné aj fyzické sily, zažijete úspech alebo neúspech, prostredníctvom ktorých vás vaši duchovní pomocníci nechajú zakúsiť niečo, čoho význam ďaleko presahuje drobnú fyzickú udalosť, ale učí vás čosi o vyšších skutočnostiach, aké vám zatiaľ nie sú dostupné v inej forme ako symbolicky obraznej.

-ep-  Časopis Sophia – číslo 1 (1994)

009_Michael&Inessa Garmash

This entry was posted in Filozofia života. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s