Odkud se mandaly vzaly?

Jejich skutečný původ dnes už asi těžko s jistotou zjistíme, ale nahlédneme-li do daleké historie, do způsobu života tehdejších lidí, můžeme se pravdy dopátrat. Lidé žili ve velmi těsném sepětí s přírodou. Byla jejich matkou, živitelkou. Vnímání tehdejších lidí se značně lišilo od vnímání současného člověka. Život prožívali s vědomím existence vyšších bytostí, ať už je nazývali jakkoli. Každý strom byl nejen rostoucím dřevem, předkové se nezdravili jen na pohřebišti, setbu a sklizeň neřídilo jen počasí. Dík za obživu patřil k samozřejmostem života, lidé uměli získávat rady od předků, lov zvěře nebo kácení stromů provázely prosby a dík.

 

Život byl produchovněn, a i když lidé vždy nežili dle vůle Boží, mimosmyslový svět byl pro ně součást života. A právě v přírodě bylo možné nalézt určité zvláštnosti, které na první pohled nebudily žádnou zvláštní pozornost, ale přece jen byly něčím neobvyklé. Rozkvetlý květ šípkové růže, slunci podobný květ slunečnice či drobounká sedmikráska. Ale také dokonale utkaná pavučina, hvězdička sněhové vločky, letokruhy na pařezu poraženého stromu, kruhy rozbíhající se po vodě po dopadu kamene, hvězda v rozkrojeném jablku. Vždy stejné a přesto vždy odlišné. Střed a v kruhu něco, co jej obklopuje. Co je tím středem, co je za ním? Otázka, která vedla k vytváření prvních mandal. Lidé vždy hledali spojení s duchovním světem, se světem bytostným, hledali spojení s božstvy, která jim mohla pomoci v těžkých podmínkách života. A tak začali při různých náboženských obřadech používat rozličné kruhové obrazce jako prostředek spojení s vyšší mocí.

Při pohledu z vnějšku do středu mandaly se okolí jeví jako projev něčeho ve hmotnosti, jako cesta do cíle, kam toužíme se dostat. Při pohledu od středu je střed tím, odkud vycházíme, a okolí je projev toho, co cítíme, co chceme rozvinout, uvidět, prozářit.

Mandaly, které jsem pro Vás připravila, jsou inspirované láskou. Láskou bezpodmínečnou, věčnou, odpouštějící, láskou člověka k člověku, ale i láskou člověka k Bohu, ke Světlu. Jsou malovány s touhou po harmonii, čistotě a pomoci. Tuto energii jsem se snažila do nich přenést a záleží jen na vás, na vašem cítění, jakým způsobem ji dokážete projevit.

Přeji vám při malování hodně radosti

http://kusvetlu.blog.cz/1502/odkud-se-mandaly-vzaly

Reklamy
This entry was posted in Atla-Ra. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s