O pomíjivosti

pupava1Cesta k Pravdě je vždy fenomenální, osobitá, jedinečná. Avšak jsou na ní jisté klíčové body, kterými všichni poutníci musí projít. Jedním z těchto „povinných“ poutních míst je uvědomění si vlastní pomíjivosti a absolutní nemohoucnosti. Není síly v tomto vesmíru, která by mohla zaručit, že tyto řádky dopíši do konce. Není síly ve vesmíru, která by mi mohla zaručit příští nádech. Není síly ve vesmíru, která by mi mohla zaručit, že dnešní spěšné rozloučení s vlastními dětmi nebyl ten poslední okamžik, kdy jsem je viděl. Není síly ve vesmíru, která by mi mohla zaručit, že dnes neusnu a neodejdu z tohoto světa pohlcen úplně jiným příběhem a vzpomínka na tento život, včetně vzpomínky na mé nejbližší, utone v hlubinách Všehomíra, jako by se nikdy nic nestalo.

Budoucnost je snad ještě větší trik stvoření, než minulost. Je to absolutní fatamorgána, ke které upínáme naše kroky, plány, směřování.

Průchod poutním místem Pomíjivost nemá nic společného s tím, že si přečteme tyto řádky, pokýváme hlavami a řekneme – no jasně – nic nového pod sluncem. Uvědomění si toho, že nejsme více než listem ve větru, zcela ovládání osudem, ať už mu říkáme jakkoliv (karma, náhoda) a nemáme nárok absolutně na nic, znamená, nechat tuto skutečnost vstoupit do každé buňky našeho těla, do každého zákoutí naší mysli. Znamená to s tímto vědomím usínat a s tímto vědomím se probouzet. Znamená s tímto vědomím snít jakýkoliv sen.

Jsme vůbec schopni, projít touto branou? A jsme-li schopni, jsme k tomu ochotni?

http://www.salomoun.net

zdroj

002_stromy

Reklamy
This entry was posted in Filozofia života. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s