Peniaze nepracujú

Často počuť vety tipu: “Vlož svoje peniaze na termínovaný účet, aby ti zarobili ďalšie peniaze.” Alebo: “Nechaj peniaze zhodnocovať”,Nedrž peniaze doma, vlož ich do banky, aby tam pracovali.” Treba si uvedomiť, že peniaz ako prostriedok na výmenu tovarov a služieb, je len kus papiera alebo kovu, prípadne číslo v počítači.

Keď dá niekto napríklad 8000 eur na termínovaný účet s tým, že za 5 rokov vytiahne 9000 eur, tak vedzte, že tých 1000 eur má z práce niekoho konkrétneho.

Ako to funguje?

Vloží do banky 8000 eur. Banka ich požičia inému človeku, napríklad jeho susedovi, za taký úrok, aby aj banka zarobila a aj vkladateľ dostal tých 1000 eur. Dajme teda tomu, že sused za 5 rokov splatil banke 8000 eur + úrok 4000 eur, teda spolu 12000 eur.

 3000 eur si vezme banka a vkladateľ dostane naspäť 8000 eur + 1000 eur.

Čo vkladateľ a banka urobili pre tento zisk? Nič. Iba banka požičala jeho peniaze. Dlžník musel pracovať, aby uživil nie len seba a rodinu ale uspokojil aj banku aj vkladateľa. Vkladateľ sa možno čuduje, čo ten sused toľko pracuje od rána do večera…možno pracuje nadčasy, aby jemu takému chytrému “biznismenovi”, zarobil na ďalšiu dovolenku pri mori.

Zapamätajte si, že úroky sú vždy o tom, že niekto pracuje na iného. Aj keby si peniaze požičal majiteľ podniku, tak na úroky pracujú zamestnanci, ktorí budú mať o to menšie výplaty.

 Martin Hruštínec

 zdroj

This entry was posted in Zaujímavosti. Bookmark the permalink.

1 Response to Peniaze nepracujú

  1. logofat valasky píše:

    škoda že sa Vaše postrehy nedaju zdielat cez facebook

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s