Vesmírný bermudský trojúhelník

Na oběžné dráze působí na kosmická plavidla neznámá energie. Může způsobit vážná poškození se smrtelnými následky. Je ničivá, nerozumíme jí a možná stojí za jednou z nejtragičtějších leteckých havárií.

vbt1Půl století vesmírných letů odhalilo nebezpečí, která nemohou ani ty největší mozky NASA plně pochopit. Ve vesmíru existují neuvěřitelně ničivé síly, každý den probíhají v naší galaxii katastrofy. Nejnebezpečnější místo pro vesmírné plavidlo, je kupodivu blíž, než byste čekali. Nazývá se jihoatlantickou anomálií a jedná se o docela velkou oblast o rozloze poloviny Jižní ameriky. Způsobuje nepředvídatelné chování raketoplánů i družic, díky ní se hroutí počítače. Při přeletu nad jihoatlantickou anomálií se nepodnikají výstupy do kosmu, prostě se to nedělá. Dá se to nazvat vesmírným bermudským trojúhelníkem.

vbt2Anomálie graficky

Jedna teorie tvrdí, že je anomálie způsobena radiací. V padesátých letech přišel James Van Alen s myšlenkou, že Země je obklopena energetickými radiačními pásy. Měl pravdu a pásy nesou od té doby jeho jméno. Magnetické pole Země drží radiaci z Van Alenových pásů tisíce kilometrů od povrchu. Z neznámých důvodů, jsou v magnetickém poli trhliny, které propouštějí záření nebezpečně blízko k povrchu. Magnetické pole Země není symetrické, díky tomu jsou na planetě oblasti, kde je pole slabší. V těchto místech se dostávají Van Alenovy pásy mnohem blíž k povrchu.

vbt3Jihoamerická anomálie image.gsfc.nasa.gov

Na oběžné dráze se nad oblastí 300 km východně od Brazílie, stává proud nabitých částic vážnou hrozbou. Cokoliv touto oblastí prochází, stává se terčem bombardování nabitými částicemi. Intenzita je přes 900 částic na čtvereční centimetr za sekundu, to je opravdu hodně. Vletět do radiačního pásu se opravdu nedoporučuje, můžete tam utrpět vážné ozáření, se smrtelnými následky.

Potencionální katastrofické důsledky jihoamerické anomálie na plavidlo na oběžné dráze jsou dobře zdokumentovány. Nedávno se objevily teorie, které tvrdí, že důsledky této ničivé síly mohou být větší, než se kdy předpokládalo. Mohlo by dojít u letadla prolétajícího pod jihomarickou anomálií k vyřazení důležitých letových přístrojů? Radiace může poškodit důležité systémy letadla, problém je, že i uvnitř anomálie dosahují radiační pásy jen 200 km nad povrch. Dopravní letadla však létají ve výšce mezi 11 a 12 km, v takové výšce jsou stále velmi daleko od Van Alenových radiačních pásů. Aby měla radiace vliv na letadlo, muselo by dojít k události, která tuto vzdálenost zkrátí.

Jedna teorie souvisí s výskytem blesků. Je možné, že by vznikl nějaký kaskádovitý efekt, který by přivedl radiaci z horních vrstev atmosféry a mohl tak letadlo poškodit. Meteorolog Justin Berk zkoumá, zda mohla mít taková událost vliv na tragedii letu 447 Air France v roce 2009. Napadlo ho, že oblast anomálie je hodně blízko dráhy letu 447. Let odstartoval z Rio de Janeira 31. května ve 22:29, pár minut před svým zmizením vlétl do tropické bouře nad Atlantikem. Sama Air France uvádí, že letadlo bylo pravděpodobně zasaženo bleskem.  A protože moderní letadla jsou proti zásahu bleskem odolná, muselo se stát ještě něco, co způsobilo výpadek systémů a pád do moře. Data z černých skříněk ukazují, že turbulence donutila piloty vystoupat tisíce metrů směrem k Van Alenovým pásům.

 vbt4

Eliášův oheň, zachycen při jiném letu.

Pokud blesk dokázal přenést nabité částice z pásů do trupu letadla, mohlo to mít vliv na letové přístroje. Představte si, že máte tropickou bouři, která je sama o sobě dost elektricky nabitá a na druhé straně anomálii, také plnou nabitých částic. Je možné, že se v ten jeden vzácný okamžik spojili. Radiace dodala bouřce vyšší napětí a to pak vyřadilo důležité přístroje. Ve prospěch Berkovi teorie hovoří i záznamy rozhovorů mezi posádkou. Hodinu a padesát jedna minut po startu je slyšet posádku jako mluví o Eliášově ohni, což jsou elektrické výboje na povrchu trupu letadla.

 Jako oficiální příčinu, uvádí zpráva z vyšetřování chybu pilota a selhání přístrojů. Je možné, že by Berkova teorie byla správná a vliv kosmu, by se za určitých podmínek mohl projevit i v atmosféře naší planety?

Ashgard

http://nevsedni-svet.cz/vesmirny-bermudsky-trojuhelnik/

cosmos5

This entry was posted in Atla-Ra. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s