ZÁZRAČNÉ SNĚNÍ (1/3)

matr_1Ryba vyskočí z vody a dopadne muži k nohám. Poté vzlétne jako pestrobarevný pták a usedne do větví stromu. Muž ji poté následuje dlouhým tunelem ústícím do jakési gigantické houby. Ryba/pták ohnivák mu prorazí vchod. Uvnitř to vypadá jako v gigantickém úlu plném dalších tunelů, které se zdají být živé, vědomé a kypící energií. Muž ví, že se mu to vše jen zdá, přesto se ale snaží najít smysl toho, co vypadá jako nějaký sci-fi film. V tom zazní silný hlas: „Vyber si tunel a můžeš v něm žít. Každý tunel tě naučí něco jiného. Staří kouzelníci se vše to, co znali a věděli, naučili zde mezi námi. Jsi uvnitř anorganické bytosti.“ Když se muž probudí, živě si pamatuje “překvapivou jasnost” hlasu v tunelu.

Nezapíše si sen jako něco, co je pouhým výsledkem náhodné činnosti mozku, ani se nesnaží vysvětlit sen podle nějaké psychologické teorie. Pro něho je tunel v houbě reálný, skutečně vstoupil do tunelu vědomí a hodlá toto místo opět navštívit. Ví, že jeho zkušenost nebyla pouhým snem. Kdyby mužem, kterému se tento sen zdál, byl kdokoliv jiný než Carlos Castañeda, asi bychom to brali velmi skepticky.

Jenže o tomto antropologovi se už 26 let píše a mluví. Ve své poslední knize „The Art of Dreaming” (Umění snít) Castañeda sumarizuje učení a techniky svého učitele, čaroděje dona Juana Matuse, který jej 13 let vychovával jako svého žáka. V šamanské tradici dona Juana (oni sami si říkají “čarodějové”) je snění tou nejdůležitější branou ke svobodě, k tajemství pochopení reality, protože se v něm neodráží nic než vnímání, jaké skutečně je.

Castañedu učili, že „snění osvobozuje vnímání a zvětšuje měřítko toho, co má být vnímáno.“ Jinak řečeno, snění je důkladnějším a hlubinnějším způsobem vnímání světa než to obvyklé „fyzikální“. Můžeme prý přeměnit snění v brány do jiných světů tím, že změníme způsob svého vnímání, že změníme ohnisko naší obvyklé soustředěnosti a vyvineme nové psychické schopnosti pomocí něčeho, čemu Castañeda říká „umění snít“.

matr_2Možná se mnohým budou Castañedovy techniky zdát příliš bláznivé, než aby se daly brát vážně, nebo příliš exotické, aby se daly realizovat. Pro většinu západních vědců jsou sny zajímavými, ale náhodnými psycho-neurologickými jevy nevelké důležitosti. Pro většinu psychoterapeutů jsou sny mentálními konfiguracemi s potenciální terapeutickou důležitostí, protože mohou poskytnout klíč k dekódování svých symbolických poselství. V obou případech se ale sny odehrávají pouze v mysli, nejsou tedy objektivní vnější skutečností. Castañeda tvrdí něco revolučně jiného. Jestliže jen část z toho, co tvrdí, je pravda, pak by to mohlo naprosto změnit náš obecný postoj ke snům, jejich původu a důležitosti. Castañedovy otázky jsou provokující:

Je sen dramatizovaná psychická událost odehrávající se pouze v mysli člověka, který sní, nebo odkrývá naše dobrodružství v nehmotném, transpersonálním světě? Je snová “realita” vytvářena pouze v našich hlavách, nebo se skutečně někde odehrává? Předpokládáme, že to, co prožíváme ve dne, je skutečné, zatímco sny jsou fiktivní – co když jsou ale naše sny také reálné, nebo dokonce jaksi reálnější než naše denní zkušenosti? Co když celý svět, jak to naznačují někteří filosofové, je jeden gigantický sen, ve kterém vystupujeme?

Není-li sen nic víc než jen metaforické drama vytvořené naším nevědomím, pak jsou naše vysvětlení správná. Ovšem jestliže si ráno upamatováváme na fragmenty šamanských cest do jiných světů, pak nás naše dosavadní názory vedou do slepé uličky.

Castañeda není sám, kdo volá po nové teorii snové reality. Stephen LaBerge ze Stanfordské university vědecky již 16 let zkoumá “lucid drearning”, neboli vědomé snění. Tibetští lámové učí po staletí své žáky starodávné technice józe snů“, kdy je člověk schopen použít to, co se naučí ve snu, i v bdělém stavu pro prohloubení bdělosti vědomí nebo pro dosažení duchovního probuzení. Docela nedávno předložil kvantový fyzik Fred Alan Wolf novou teorii snění jako něčeho, co nás spojuje se světem kvantové fyziky.

Branami snění

Castañeda tvrdí, že je naše tělo obklopeno „energetickým tělem“, jakýmsi světelným obalem připomínajícím vajíčko. Toto energetické vajíčko má na sobě – přibližně v oblasti za pravou lopatkou – intenzivnější skvrnu (velikosti tenisového míčku). Právě zde, v bodě shromažďování, je prý shromažďována naše koncepce světa.

matr_3Svět je na této úrovni vnímání složen z miliónů do běla rozžhavených energetických vláken, která vyzařují z objektů a živých bytostí. Tato vlákna vystupují z vajíčka, ovšem pouze některá vlákna prostupují přímo body shromažďování. Pouze těmito vlákny zachycené objekty a tvorové jsou námi vnímány. Shromažďovací body jsou jako stupnice na rádiu – můžeme sice naladit kteroukoliv stanici, ale aktuálně můžeme naladit a tedy poslouchat pouze jedinou stanici.

Po chvíli však zapomeneme, že existují také jiné stanice. Podle Castañedy sociální ovlivňování, podmiňování a společenské zvyklosti zužují bod shromažďování pouze na jednu funkci a tu my považujeme za jedinou možnou objektivní realitu. Jakmile je toto uspořádání zafixováno, vnímáme pak veškeré jevy jen tímto malým trsem ohnivých vláken a odtínáme se tak od miliard světů jiných zkušeností. Pro zkušené otevřené duše, jakou byl don Juan, je racionalita pouze vězením vnímání. Svět není jen to jedno, co vnímáme, říkají on a jemu podobní. Snění může být důmyslnou a vyzkoušenou cestou, pomocí níž je bod shromažďování posouván a my můžeme vnímat i jiné skutečnosti. Snová realita se náhle stává zeměpisem nesčetných neprozkoumaných říší, v každé z nichž kypí život. Pomocí disciplíny a tréninku je možno „kultivovat a využívat systematické přesouvání bodu shromažďování“, aby tak člověk, podle Castañedy, prošel čtyřmi branami snění.

První brána umožní přístup k energetickému tělu (k vajíčku). Aby dosáhl nezbytné úrovně soustředění, musel se Castañeda naučit být během spánku při vědomí a ve spánku být schopen pozorovat nějaký objekt, například svou ruku. Aby člověk prošel druhou branou snění, musí se naučit měnit sny kdykoliv se mu zachce, včetně možnosti probudit se z jednoho snu do druhého.

matr_4Ve třetí bráně člověk dokáže vidět své spící tělo, zatímco pracuje se svým energetickým tělem. Může pak své energetické tělo protahovat světem bdění a vidí také energetická těla všech, které potkává. Když projde čtvrtou branou, dokáže člověk se svým energetickým tělem kamkoliv cestovat, dokonce i na místa, která existují pouze v myslích jiných lidí, tedy i do jejich snů (tuto fascinující zkušenost popisuje Castañeda na konci své knihy).

Klíčem k branám do světa snů je energie. Castañeda strávil mnoho let pokusy uvolnit energii svého těla pomocí různých technik, kterým říkal rekapitulace. Don Juan mu řekl, aby si v duchu udělal seznam všech, se kterými se kdy potkal  a toho, co se v jejich vztahu událo. Tento proces prý uvolní veškerou energii dosud zablokovanou různě v těle právě těmito nevyřešenými vztahovými záležitostmi.

Většina lidí není schopna se sny pracovat, protože jejich životy jsou až po okraj naplněny emocemi, jako jsou vzpomínky, touhy a strachy“, proto nemají energii potřebnou pro umění snít. Ačkoliv je rekapitulování náročné, uvolňuje obrovské energetické kapacity potřebné pro práci se sny.

V tradici čarodějů Yaqui je skutečnost všech skutečností symbolizována metaforicky jako gigantický orel. Všechna světelná a energetická vlákna, tedy všechna vědomí, jsou jen emanacemi právě z tohoto orla. Orel jaksi půjčuje vědomí všem živým tvorům, a když zemřou, bere si je zpátky. „Neexistuje něco jako objektivní svět, existuje jen vesmír energetických polí, kterým moudří říkají emanace Orla,“ říká Castañeda.

pokračovanie 2 časť

(c)2015 Richard Levington
(c)2015 Translation: Alhambra

http://www.matrix-2001.cz/

 

This entry was posted in Atla-Ra. Bookmark the permalink.

1 Response to ZÁZRAČNÉ SNĚNÍ (1/3)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s