ZÁZRAČNÉ SNĚNÍ (3/3)

predchádzajúca časť

Hledání “Velkého Snílka”

matr_9Je-li život sen, komu se zdá? Kdo je snílek? To je přesně ta otázka, kterou si klade Fred Alan Wolf, teoretický fyzik, který ve své knize „Snící vesmír“ zkoumá vztah kvantové fyziky k problémům vědomí. Pro Wolfa je „snící vesmír“ metaforou toho, jak se veškerá realita manifestuje – je vysněná. Jako kvantový fyzik vidí Wolf svět ne jako určitost a jistotu, ale jako pole možností. Podle kvantové fyziky nemůžeme částice, ze kterých se skádají atomy, lokalizovat.

Zaujímají pouze pravděpodobné místo. Kde a kdy se objeví, záleží na tom, kde a jak je někdo pozoruje. Elektron, dokud jej pozorovatel nepozoruje, zaujímá nekonečný počet možných pozic zároveň. Jakmile začne být pozorován, zkolabuje do jediné reality. Podle kvantového modelu vesmíru nejenže pozorujeme skutečnost, jak se rozvíjí, my ji pomáháme vytvářet. Jinými slovy řečeno, my ji uskutečňujeme tím, že o ní sníme. Většina z nás předpokládá, že snění je naprosto rozdílná aktivita než bdění.

Domníváme se, že když usneme, vkročíme kouzelnou branou do kouzelného světa snů, ale potom se stejnými dveřmi vrátíme do světa hmoty. Podle Wolfa podporuje kvantová fyzika názory tibetských jógínů snů o tom, že sníme nepřetržitě. V nočních snech se naše kvantová skutečnost stává průhlednější a propojení mysli a hmoty je zřetelnější. Sny nám pomáhají pochopit vztah k „svinutému řádu“, což je termín, který razí David Bohm, další kvantový fyzik, a který označuje primární, neporušený zdroj veškeré existence, zdroj všech možností, ve kterém částice existují i předtím, než se na ně podíváme.

Vše je v něm zavinuto do všeho ostatního. Čas, prostor, energie, hmota, mysl, vesmír – všechny pravděpodobné stavy existují simultánně, zavinuty do sebe s tím, že cokoliv je možné. Jak svět vnější (realita bdělého stavu), tak ten subjektivní, tedy vnitřní (snová realita) jsou manifestacemi stejného svinutého řádu. Pochopíme-li, jak sníme, dostaneme se také blíž k pochopení toho, že naše fyzická realita je pouze jednou z možností, jak se naučit mechanismům stvoření, nebo jak naše mysl vytváří náš svět.

matr_10Ve snech kontaktujeme rozlehlý beztvarý svět svinutého řádu, který naše omezená mysl interpretuje jako sérii momentek náhodně seřazených do jakýchsi smysl dávajících řad. Jakmile tento proces pochopíme, pochopíme také, že ve snech děláme totéž, co v bdělém stavu. Svět, který vypadá jako hmotný a „vnější“, je aktuálně vytvářen ze svinutého řádu naším procesem pozorování. Pro dítě, vysvětluje Wolf, je svinutý řád nebe nahoře, místo, kam jdeme, když zemřeme a odkud jsme přišli, když jsme se narodili. Pro člověka, který zažil zkušenost blízké smrti (NDE), je to světlo na konci tunelu. V hindské mytologii je svinutý (implikátní) řád vyjádřen obrazem Višnua, nejdokonalejšího snílka poletujícího
v kosmickém mléčném oceánu, kterému se náš svět zdá.

Podle Wolfa je svinutý řád oním Velkým Snílkem, který si zdá Vesmír. Pomocí svých snů, tvrdí dále Wolf, stoupáme po žebříku vědomí sebe sama, dokud nedosáhneme bodu, kde se začneme identifikovat nejen s obsahem snu, ale i s Velkým Snílkem, který je zdrojem vědomí všeho vědomí. Jinými slovy řečeno, naše vědomí se konečně spojí se sjednoceným kosmickým vědomím.Pak vaše já není jen to světské malé ego, ale je zároveň Velkým Snílkem, kterému se zdá celý vesmír.“ Umění snít nás učí, že jsme daleko víc, než si odvažujeme představovat.

 Proklouznout kolem Orla?

Carlos Castañeda a don Juan jednou seděli na vrcholu hory a pozorovali rozlehlé roviny středního Mexika. Jak tak zkoumal prérii, najednou Castañeda viděl vlákna zářícího světla vystupující prakticky ze všeho. „Nejprve to bylo jako exploze nekonečného množství malých trsů světla, ale pak se vlákna prodloužila a splétala kolem sebe do paprsků vibrujícího nekonečného světla. Všechna vlákna byla oddělená, přesto ale všechna zářila společně.“ „Vidíš emanaci Orla a síly, které je drží od sebe a zároveň je splétají,“ řekl mu don Juan.

matr_11„Vlákna pojí vědomí a umožňují bdění,“ dodal, „ale jednoho dne si je Orel všechna sesbírá. Orel je pánem veškerého vědomí všech bytostí, včetně lidí.“ Podle Wolfa je Castañedův Orel jen další metaforou pro Velkého Snílka, se kterým se učíme identifikovat, když sníme. Castañeda je jen obraz Orla, který se snaží přelstít se tím, že si myslí, že není Orel. Není v konečném smyslu Castañedova cesta tunelem v houbě a Orel, který vlastní veškeré vědomí, jen sen? Jakási giganticky sdílená snová skutečnost?

„Pro něho samotného je to realita,“ dodává Stanley Krippner, který potkal Castañedu, zná Wolfa a LaBerga, a který studoval tibetskou jógu snů. Vydal knihu „Dreamtime and Dreamworks” (Snový čas a snová práce), je předsedou “Asociace pro studium snů”, profesorem psychologie v San Franciscu a členem mnoha prestižních psychologických organizací. Práce Castañedy je zábavná, přesně popisuje jeho zkušenosti a může být vědecky zkoumána, potvrzuje Krippner. Neznamená to ale, že je to objektivní, zmapovatelná skutečnost. „Nic se nedá objektivně zmapovat,“ říká Krippner. „Jde o souhrn subjektivních pravd a skutečností. Nevím, co je to objektivní realita. Nikdo mi ji ještě nedokázal ukázat. Myslím, že všechny skutečnosti jsou subjektivní, ale některé jsou sdíleny větším počtem lidí než jiné. Proto raději dávám přednost slovu zkušenost než skutečnost.“

Sny jsou možná tak skutečné, jak reálně je vnímáme. Pro Castañedu jsou způsobem, jak pohnout bodem shromažďování a vstoupit do království anorganických bytostí a jiných alternativních světů. Pro vědomého snílka LaBerga jsou sny příležitostí žít v těch nejsmělejších fantaziích a spoluúčastnit se živých dramat vlastní tvorby. Pro tibetské jógíny snů to jsou zkoušky a nácvik pro život po smrti. Pro Freda Wolfa jsou šancí kvantově skočit do svinutého řádu.

Jedna věc je jistá – všichni sníme. Ať už zkusíme proklouznout kolem Orla, splynout s Velkým Snílkem a poohlédnout se po vlastní symbolice, nebo celou noc jen prospíme, je to jen a jen na nás.

-konec-

(c)2015 Richard Levington

(c)2015 Translation: Alhambra

This entry was posted in Atla-Ra. Bookmark the permalink.

1 Response to ZÁZRAČNÉ SNĚNÍ (3/3)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s