Súcit verzus ľútosť

V našej spoločnosti sa pojmy súcit a ľútosť často zamieňajú, hoci je medzi nimi zásadný rozdiel. Súcit je záujem o dobro druhých, no zároveň rešpektovanie ich slobodnej vôle. Keď k niekomu pocítime súcit, znamená to, že si vážime jeho silu a schopnosti. Sme pripravení, kedykoľvek podať pomocnú ruku, no len ak nás o to požiada.

012_sss-ivan-shishkin-the-first-snowKeď niekoho ľutujeme, prežívame bolesť s ním a utvrdzujeme ho v jeho utrpení. Robíme mu medvediu službu, ak mu nedovolíme, aby videl silu svojho úmyslu. Starosti oňho nás premôžu natoľko, že chceme zakročiť, rozhodovať zaňho a pomáhať mu aj vtedy, keď by si mal pomôcť sám. Ak niekoho ľutujeme, nevážime si ho.

***

Pozorne si všímajte rozdiel medzi súcitom a ľútosťou k druhým. Keď si nabudúce budete predstavovať, akí by iní mali byť, a nebudete rešpektovať právo na ich vlastné rozhodnutie, zdržte sa ich posudzovania. Správajte sa k nim radšej so súcitom.

Don Miguel Ruiz Jr. – Žiť s plným vedomím

009_sss-dub_shishkin

This entry was posted in Filozofia života. Bookmark the permalink.

1 Response to Súcit verzus ľútosť

  1. avespasseri píše:

    Díky. Kolikrát jsem nechápala, když mi známý na mé stesky říkal, že mě litovat nebude, zatímco jsem měla pocit, že spíš chci ten soucit. A bylo mi líto, že mě teda jako nechápe 🙂 Ale jak to tak čtu, tak jsem chtěla spíš tu lítost a on mi nabízel soucit 🙂 Zmatek, co?? :-))))

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s