Na Ukrajine v Karpatoch ťažia drevo akoby mal nastať koniec sveta

Na Ukrajine prebieha totálna ťažba karpatských lesov, denne vyvezú 300 vagónov guľatiny do Európskej únie cez Rumunsko. Objemy ťažby sú obmedzené iba priechodnosťou cez ukrajinsko-rumunské hranice. O masívnom odlesňovaní ukrajinských Karpát natočili novinári a blogeri nejedno video, ale objemy ťažby každý deň iba stúpajú. V marci začali zo stanice „Černivci“ posielať do Rumunska stovky vagónov guľatiny každý deň. Koncom marca ich už bolo 300 vagónov denne, píše  redaktor novín „Vremja“ Peter Kobevko v materiáli: „Z Bukoviny vyvážajú les ako pred koncom sveta“.

výrubPodľa neho, rumunská strana maximálne optimalizovala dopravu ukrajinskej guľatiny elimináciou problémov s traťami. Aby nedochádzalo k strate času pri prestavbe vagónov na iný rázvor kolies v hraničnej stanici Siret, Rumunsko vybudovalo obrovské sklady pozdĺž hranice s Ukrajinou a priviedlo k nim železničnú trať s ukrajinským rázvorom kolies. Teraz vlaky s drevnou hmotou bez zastávok jazdia do skladov Dornesty, ktoré používa rakúska spoločnosť „Holzindustrie Schweighofer“. Rakúska spoločnosť uskutočnila niekoľko pokusov vybudovať drevospracujúce závody v ukrajinskej Bukovine, ale po neúspechu ich vybudovala v Rumunsku.

výrub2Peter Kobevko konštatuje, že systém dopravy ukrajinskej guľatiny sa výrazne zlepšil. „Cez „Černivci“ posielajú drevo do Rumunska z celého územia západnej Ukrajiny. Ale kapacita železničnej stanice sa aj tak ťažko vyrovnáva s takým množstvom vagónov. Vlakové súpravy sú tak veľké, že musia zapojiť aj 3 – 4 lokomotívy, aby ich vytiahli z Ukrajiny.“

Pokiaľ to takto bude pokračovať ešte mesiac dva, tak povodne, ku ktorým došlo v Bukovine v roku 2008 – 2010, sa budú pokladať za malý vzostup vody v karpatských riekach, myslí si Peter Kobevko a dodáva: „Vagóny sú naložené prevažne kvalitným bukom z Bukoviny aj napriek tomu, že Lesná správa uvádza v exportných dokumentoch iba borovicu“.

výrub3

http://www.biosferaklub.info/na-ukrajine-v-karpatoch-tazia-drevo-akoby-mal-nastat-koniec-sveta/

súvisiaci článok:

https://atlara.wordpress.com/2014/01/19/rakusania-drancuju-narodny-park-velka-fatra/

Reklamy
This entry was posted in Atla-Ra. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s