Objatia a bozky medzi rodičmi pozitívne vplývajú na zdravie detí

bozkNeustále konflikty medzi rodičmi majú negatívny dopad na psychické zdravie a fyzickú pohodu detí. Naopak, ak deti vidia prejavy náklonnosti medzi rodičmi, má to na ne pozitívny účinok. Hovoria o tom výsledky štúdie publikovanej v časopise Health Psychology. Tím vedcov z Wayne štátnej univerzity skúmal 80 detí s astmou vo veku od 10 do 17 rokov, ktoré žili so svojimi rodičmi žijúcimi v dlhodobom vzťahu. Deti boli požiadané, aby si viedli určitú dobu denník a popisovali v ňom aj vzťahy medzi rodičmi, ako napríklad: „Moja mama a otec sa dnes hádali“ alebo „Moja mama a otec sa dnes objali a pobozkali“. Deti, ktoré videli náklonnosti medzi rodičmi, vykazovali pokles príznakov astmy.

„Rodičia by si mali uvedomiť, že deti emocionálne veľmi ostro reagujú nielen na komunikáciu rodičov, ale taktiež aj na vzťahy rodičov medzi sebou,“ hovorí jeden z autorov štúdie, Samuele Zilioli z Wayne štátnej univerzity. Podľa jeho slov, emočné reakcie detí vplývajú na ich zdravie.

bozk1Vedci poznamenali, že aj keď vzorka 80 detí nie je tak veľká, získané dáta sú zaujímavým doplnením k práci o negatívnom dopade rodičovského konfliktu na dieťa. Odborníci už skôr zistili, že dobré vzťahy môžu byť odlišne vnímané dospelými a deťmi. Pokiaľ sa môže pre rodičov šťastný vzťah prejavovať napríklad v zmysluplných rozhovoroch a iných veciach, pre deti sú dôležité vonkajšie prejavy ako objatia, bozky a láskavé slová. Zároveň konkrétny a produktívny spor, ktorý môžu rodičia vnímať pozitívne, môže byť desivým zážitkom pre deti.

http://www.biosferaklub.info/objatia-a-bozky-medzi-rodicmi-pozitivne-vplyvaju-na-zdravie-deti/

This entry was posted in Filozofia života. Bookmark the permalink.

1 Response to Objatia a bozky medzi rodičmi pozitívne vplývajú na zdravie detí

  1. lolender.com píše:

    Kvalitně a hlavně lidsky napsaný članek.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s