Keď vtáci spievajú, choroby odchádzajú

Vtáky hrajú v našom živote väčšiu úlohu, ako si dokážeme predstaviť. Komunikácia s vtákmi presvedčila ornitológa, doktora biologických vied, Valerija Dmitrieviča Iličjova, že hlasy vtákov majú liečivé účinky na človeka.

28641-2-fPríroda obdarila vtákov jedinečným mechanizmom vydávania zvuku, hovorí Valerij Dmitrievič. Hlasový aparát vtákov predstavuje akýsi mini orchester – duo alebo kvarteto, s pomocou ktorého operený zázrak prírody vykonáva svoju virtuóznu hudobnú tvorbu. Spievanie vtákov nemôže nechať človeka ľahostajným. Upokojuje, raduje, nastaví na romantickú náladu, lieči dušu a privádza do rovnováhy všetky procesy odohrávajúce sa v jeho tele. Spev vtáka tvorí harmóniu duše, mysle a tela, to znamená, pomáha človeku vyliečiť sa.

Valerij Dmitrievič Iličjov vysvetľuje terapeutický účinok vtáčieho spevu na človeka. Zvuk sa dostáva cez ucho do takzvanej sluchovej kôry mozgu, dráždi ju a ona dráždi zvyšok mozgovej kôry. Vzhľadom na to, že všetky funkcie organizmu sa regulujú mozgom, zmeny vyskytujúce sa v mozgu ovplyvňujú úplne všetky fyziologické procesy. Dokonca jednoduchá vibrácia zvuku môže mať vplyv na funkcie akéhokoľvek orgánu až na úroveň bunky. Ale hudobné zvuky, to je v skutočnosti predovšetkým pevná a stabilná harmónia, ktorou sa riadia všetky orgány a systémy v ľudskom tele. Človek je geneticky spojený so zvukmi, ktoré vydávajú vtáky a toto zvukové prostredie je mu od počiatku príjemné. Hlas vtákov je zakotvený v mozgových štruktúrach človeka ako stimul spojený s radosťou a spojenie medzi pozitívnymi emóciami a fyzickým zdravím je dobre známy.

Iličjov si všimol, že medzi ľuďmi žijúcimi v prostredí vtákov je veľa dlho žijúcich. Vysvetľuje to tým, že všetky biologické procesy v ľudskom organizme sú synchronizované spevom vtákov. Keď začali ľudia žiť vo veľkých mestách, sami sa pripravili o možnosť komunikovať s vtákmi v ich prirodzenom prostredí. Ale dlho sa bez nich nezaobišli a začali vtákov držať v klietkach, aby bol malý spevák a lekár vždy po ruke. Napríklad spev slávika povzbudzuje a vytvára náladu k práci. Veľmi dobre lieči depresie, neurózy a zmierňuje bolesti hlavy. Podobný účinok má na človeka aj energický spev černohlávka.

Búšenie srdca, arytmiu, môže odstrániť spev vtákov s pravidelnými rytmami ako je kanárik, drozd, pinka. Zvučná veselá melódia vydávaná stehlíkom alebo čížikom pomáha pri nervozite, podráždenosti a únave. Chronická hypertenzia sa lieči pokojným spevom drozda. Zvukové vibrácie vydávané červienkou zbavujú bolestí hlavy, srdca, kĺbov, kŕčov v pečeni, žalúdku a cievach. Tieto harmonické zvukové vibrácie sú užitočné aj pre tých, ktorí trpia nespavosťou.

Po príchode do lesa alebo parku by sme mali byť schopní rozoznať požadovaný hlas vtáka a sústrediť sa na neho. Preto je dobré sa najprv naučiť rozlišovať hlasy vtákov zaznamenaných na zvukových nosičoch. Potom sa naučiť počuť hlas vtáka a prispôsobiť sa mu ako na špecifickú zvukovú vlnu, pritom vypnúť zvyšok zvukov v pozadí. To sú základy ornitoterapie.

Týmto nastavením si človek trpiaci, napríklad vysokým krvným tlakom, akoby vytvára kanál medzi určitou kombináciou zvukov a riadiacim centrom v mozgovej kôre, čím rozširuje cievy a odstraňuje kŕče. Spev drozda pomáha pri chronickom vysokom tlaku, a to najmä ak sa prechádzame v prírode častejšie. Zvuky vydávané drozdami svojimi frekvenciami pôsobia aj na centrá mozgu, ktoré sa dráždia pri chronických migrénach. V apríli na poliach zaznie spev škovránkov, ich spev sa leje s melodickými tretinami a spôsobuje radosť a mier v duši.

V prípade vtákov žijúcich v bytoch, Valerij Dmitrievič Ilčjov radí zabezpečiť, aby vták čo najviac spieval. K tomu sa používajú rôzne zvukové stimulátory ako sú zvukové nahrávky klasickej hudby, alebo vtáčí spev. Najjednoduchší spôsob je nechať tiecť a zurčať vodu  v kuchyni alebo v kúpeľni.

Akýkoľvek vták v dome má liečivé účinky, pretože zlepšuje náladu, rozptyľuje smútok a upokojuje bolesť. Všetky vtáky milujú svojich pánov a na láskavé správanie odpovedajú nádherným spevom. Veľmi prínosné je, ak s nimi komunikujú deti. Vtáky sú bytosti aktívne, rýchle a ich správanie je v súlade so zvedavou povahou dieťaťa. Keď sa dieťa učí hovoriť, je veľmi užitočné, ak má za partnera vtáčika, ktorý spieva, alebo hovorí. Pri speve vtákov sa u detí rozvíja hudobný sluch. Deti, ktoré sa ľahko rozrušia, sa stávajú pokojnejšími, lepšie zaspávajú a dlhšie spia. Hovoriace vtáky sú nezameniteľnými besedujúcimi partnermi a priateľmi osamelých ľudí.

Valerij Dmitrievič Ilčjov, spolu s doktorom biologických vied O. Silaevojom, vytvoril na základe nemocnice pri Moskve Centrum bioakustickej rehabilitácie. Jeho lekári hľadali cestu k rýchlemu zotaveniu pacientov po operáciách a chronických ochorení. Ilčjov navrhol pacientom počúvať zo záznamov kompozície zostavené z rôznych hlasov vtákov v závislosti od stavu pacientov a konkrétneho ochorenia. Výsledky rehabilitácie a liečenia pacientov sú veľmi pozitívne a zo začiatku doslova šokovali svojou účinnosťou. Bolesti hlavy ustupovali už po pol hodine počúvania a viac sa nevracali.

Tatjana Abramova

 zdroj

25420-1-f

This entry was posted in Atla-Ra. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s