Prečo kŕdle husí letia vo formácii klinu?

husVýskumom sa zistilo, že každý vták mávaním krídlami poskytuje zdvih, vzostup pre vtáka nachádzajúceho sa priamo za ním. Vďaka tejto konštrukcii celý kŕdeľ zvyšuje svoju rýchlosť najmenej o 71 % v porovnaní s rýchlosťou, ktorú môže vyvinúť každý vták samostatne. Ľudia pohybujúci sa koordinovane spoločným smerom dosiahnu svoj cieľ rýchlejšie a pri nižších nákladoch. Stačí, keď jedna hus vypadne z celkového kŕdľa a pokúsi sa letieť samostatne, okamžite pocíti ťarchu a odpor. Preto sa vráti do kŕdľa, aby využila nadľahčovaciu silu vytváranú vpredu letiacim vtákom. Pokiaľ by sme sa my ľudia poučili od husí, vždy by sme držali pohromade.

husi1Keď sa vodca vpredu unaví, zaradí sa na koniec kŕdľa a druhá hus sa postaví do čela kŕdľa. Vykonávať ťažkú prácu postupne, jeden po druhom, je oveľa ľahšie. Husi na konci kŕdľa kričia a povzbudzujú tých, ktorí sú vpredu, aby neznižovali rýchlosť. Čo kričíme my, keď sa nachádzame za svojimi lídrami?

Pokiaľ sa hus zraní, alebo ochorie a vypadne z kŕdľa, dve husi tiež opustia kŕdeľ a nasledujú zranenú hus, aby jej poskytli pomoc a podporu. Zostávajú s touto husou dovtedy, pokiaľ sa neuzdraví, alebo nezomrie. Potom sa vydajú na cestu samé, alebo s druhým kŕdľom, aby dohnali svojich. My ľudia by sme sa mali tiež ako husi navzájom podporovať.

husi2-snow-geese-in-formation

This entry was posted in Atla-Ra. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s