Radosť z tvorenia

„Keď niečo tvoríš a podarí sa to, vždy to prináša radosť a podobnú skúsenosť zažíva akýkoľvek tvorivý človek, tvorca. Tvorcom sa môže stať každý, samozrejme po svojom, pokiaľ vkladá do svojho diela dušu, prekonáva sám seba a dáva do diela maximum. Bez ohľadu čo robíš, dôležité je, ako robíš svoje dielo.

SvjatoslavNebudem hovoriť za všetkých, ale ja osobne som zažíval radosť z vykonaného diela, práce, prakticky vždy. V detstve som sa rád hral s drevom, ako chlapec som vyrábal taburetky, stoly, atď. Samozrejme, že moje výtvory neboli umelecké diela, ale napriek tomu som pociťoval radosť z toho, keď sa hrubo opracovaná doska premieňala v mojich rukách na niečo užitočné, dosahovala hladkosť ľudskej ruky, krásnu formu, atď. Pokiaľ sa z niečoho bezforemného rodilo niečo a ty si bol tvorcom tohto „zázraku“.

Samozrejme, čoskoro som začal vidieť nedostatky môjho diela, ale to bolo potom a v momente dokončenia tvorenia som sa cítil na „nebesiach“. Čím ťažšia úloha alebo problém, tým väčšiu radosť mi prinieslo víťazstvo nad sebou, aj pokiaľ by niekto iný robil podobné oveľa lepšie. To nebolo pre mňa dôležité, dôležité bolo prekonať samého seba, dosiahnuť a prekonať svoj strop možného. Prekonanie samého seba, vytvorenie niečoho, čo si ty považoval za nemožné, práve to mi dávalo radosť a dokonca do istej miery som bol na seba aj hrdý.

Ale to sa bohužiaľ nestáva každý deň. Každému úspechu predchádza tvrdá práca, hľadanie optimálneho riešenia danej úlohy, bez ohľadu na to, čo to je, či taburetka alebo obnova ozónovej vrstvy planéty.“

Nikolaj Levašov „Zrkadlo mojej duše. Diel I.“

zdroj

This entry was posted in Filozofia života. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s