Konzumná spoločnosť – spoločnosť Daj

Globálny problém súčasnej spoločnosti je spotrebiteľský prístup takmer k všetkému a ku všetkým. Väčšina ľudstva len čaká, čo im kto dá, alebo si to sami vezmú. Ľudia zabudli dávať, darovať, byť dajúcimi. Spotrebiteľ sa dokonca aj k bohu modlí s neustálou prosbou: „Daj! Daj! Daj!. Otázka pre spotrebiteľa: „A čo si dal ty?“

divka-a-stin

Spoločnosť sa ešte stále drží vďaka tým, ktorí môžu nesebecky dávať, môžu byť dajúcimi, ktorí sa môžu úprimne usmiať, ktorí môžu dať užitočnú radu. Dať a nežiadať nič naspäť. Nebude dajúcich ľudí, nebude žiadna spoločnosť. Bude celoplošná agresia, hnev a nenávisť.

Je človek Spotrebiteľ – X

Je človek Dajúci – Y

  • Akékoľvek priateľstvo X + Y = dočasné priateľstvo,
  • Y + Y = to je ideálne priateľstvo, ktoré môže trvať celý život.
  • Priateľstvo X + X = to je prázdnota, také neexistuje. Dvaja spotrebitelia nemôžu byť priatelia, pretože oni si nedávajú nič navzájom.

Vzťah  X + Y je dočasný, pretože jeden dajúci, ktorý nedostáva nič na oplátku, vyčerpá svoju inšpiráciu neustále dávať. Ideálny vzťah Y + Y = večnosť, to je vzájomná inšpirácia. To je vzorec nekonečna. Ozajstná láska, úcta a vzájomná pomoc. Iba vďaka tomuto vzorci môžeme byť šťastní. Všetko ostatné je iba dočasné, alebo je iba prázdnota. Príroda nestrpí prázdnotu. Všetky tieto katastrofy, teroristické útoky, vojny – Vesmír sa snaží prebudiť konzumnú spoločnosť. Vesmír nestrpí prázdnotu. Vesmír potrebuje energetický kolobeh Dobra, Lásky a Tvorivej inšpirácie.

Dmitrij Jaroslavskij

zdroj

03_the_reciprocal_relationship_betwwen_man_and_nature_1978_vastervik

 

This entry was posted in Atla-Ra. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s